İyi Parti’den liste açıklaması!

31 Mart yerel seçimleri öncesinde İyi Parti Bartın İl Başkanlığı, Belediye Meclis Üyesi listeleriyle ilgili şok bir açıklamada bulundu. İyi Parti, işbirliği kapsamında Bartın Belediye Meclis Üyesi Adayları Listeleri sıralamasında CHP İl Başkanlığınca kendilerine yapılan teklifi parti menfaatleri gereğince kabul etmediklerini bu yüzden Bartın Belediye Meclis Üyesi Adayları listesinde teşkilat tarafından belirlenmiş hiçbir İyi Partili adayın olmadığını söyledi. Sıralamanın yeniden belirlenmesine yönelik CHP’den 19 Şubat’a kadar hiçbir olumlu yaklaşımın gelmediğini belirten İyi Parti, bazı partilerin listelerin de yer alan eski İyi Partili isimlerinde kendi inisiyatiflerince listelerde yer aldığını, partiyle alakası olmadığını kaydetti.

İyi Parti’den liste açıklaması! Güncel

31 Mart yerel seçimleri öncesinde İyi Parti Bartın İl Başkanlığı, Belediye Meclis Üyesi listeleriyle ilgili şok bir açıklamada bulundu. Parti binasında yapılan açıklamada İyi Parti İl Başkanı Mehmet Kasapoğlu, işbirliği kapsamında Bartın Belediye Meclis Üyesi Adayları Listeleri sıralamasında CHP İl Başkanlığınca kendilerine yapılan teklifi parti menfaatleri gereğince kabul etmediklerini bu yüzden Bartın Belediye Meclis Üyesi Adayları listesinde teşkilat tarafından belirlenmiş hiçbir İyi Partili adayın olmadığını söyledi. Bu konuda kamuoyunda bir bilgi kirliğinin mevcut olduğunu dile getiren Kasapoğlu, sıralamanın yeniden belirlenmesine yönelik CHP’den 19 Şubat’a kadar hiçbir olumlu yaklaşımın gelmediğini bazı partilerin listelerin de yer alan eski İyi Partili isimlerinde kendi inisiyatiflerince listelerde yer aldığını, partiyle alakası olmadığını kaydetti. İyi Parti’nin Bartın’da Amasra ve Kurucaşile İlçesinde Belediye Başkanı Adayı çıkardığını ifade eden Kasapoğlu, her iki partinin 31 Mart seçimleri için yaptığı işbirliği çerçevesinde Bartın Merkezde CHP Bartın Belediye Başkan Adayı Mehmet Arslan’ı destekleyeceklerini ve bu konuda bir sorun olmadığını belirtti. Kasapoğlu ayrıca İl Genel Meclisi Üyesi Adaylarının isimlerini de açıkladı.

“Listeleri belirlemek için CHP ile görüşüldü”

Belediye Meclis Üyesi Adayları listesini belirlemede CHP İl Başkanı Selim Karakaş’la görüşmeler yaptıklarını ifade eden İyi Parti İl Başkanı Mehmet Kasapoğlu, şöyle konuştu:

“Bilindiği üzere 31 Mart Mahalli İdareler ve Yerel Seçimlerinde İyi Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezlerince bazı büyükşehirler ve il belediyeleri işbirliği kapsamına dahil edilerek belediye başkanı seçimlerinde Bartın Belediye Başkanlığı da işbirliği protokolü uyarınca Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan Adayının İyi Parti tarafından desteklenmesi kararı alınmış olup işbirliğinin sonucu olarak Belediye Meclis Üyeliği sıralamasında İyi Partili adayların CHP listesinden seçime dahil edilmesi ve sıralama yerinin belirlenmesinde her iki partinin il başkanlarına yetki verilerek söz konusu görüşmeler Bartın CHP İl Başkanı ile yapılmıştır.  

“Teklif edilen listeyi parti menfaatlerimizce kabul etmemiz mümkün değildi”

Ancak yapılan görüşmeler ve müzakereler sonucunda CHP İl Başkanlığı tarafından partimize teklif edilen sıralamayı partimizin menfaatleri uyarınca kabul etmemizin mümkün olmadığını CHP İl Başkanlığına bildirmemize rağmen aday listelerinin verilme günü olan 19 Şubat’a kadar İl Başkanlığımıza sıralama yerinin yeniden belirlenmesine yönelik olumlu hiçbir yaklaşımda bulunulmadığını üzüntüyle ifade etmek istiyoruz.

“Partimizin belirlediği Belediye Meclis Üyesi Adayımız yok”

Bu minvalde partimizin Bartın İli Merkez İlçesi Belediye Meclis Üyeliği seçimlerinde Bartın İyi Parti Teşkilatı tarafından belirlenmiş hiçbir İyi Partili adayımız bulunmamaktadır. İl Genel Meclisi Üyeliği seçimlerinde ise İyi Partili olarak kendi adaylarımızla seçime gireceğimizi kamuoyuna bildiriyoruz. Bu basın açıklaması Bartın yerel yazılı ve görsel basınında ortaya çıkan bilgi kirliliğinin giderilmesi amacıyla yapılmış olup İyi Partiye gönül vermiş ve partimize destek veren tüm Bartın halkına saygıyla duyuruyoruz. 

“Listelerdeki eski İyi Partili isimler kendi inisiyatifleriyle listelerde”

Belediye Meclisi ile ilgili dedikodulara son vermek için bu basın toplantısını yapmış bulunuyoruz. Bu yüzden partili arkadaşlarımızla aldığımız karar doğrultusunda bu açıklamayı yaptık. Bizden ayrılan 1-2 arkadaşımızın bazı partilerin listelerinde yer almasında bizim bir etkimiz yoktur. Bu arkadaşlarımız İyi Parti İl Teşkilatı olarak bizim tarafımızdan verilen isimler değildir. Kendi inisiyatifleri doğrultusunda listelerde yer almışlardır. Biz sadece Genel Merkezimizin aldığı kararlarla doğrultusunda hareket ediyorum. Belediye Başkanlığında Cumhuriyet Halk Partisi’ni desteklemeye devam edeceğiz. Bu konuda herhangi bir problem yok.

“Kendi İl Genel Meclisi Üyesi adaylarımızı çıkardık”

Sadece yer alan isimlerin bizim tarafımızdan verildiği kamuoyunda ifade ediliyor ve bu bize mal edilmeye çalışılıyor. Bizim de belirlediğimiz birkaç isim vardı ancak CHP İl Başkanlığı bu isimlere sıralamada yer vermedi. Biz de bunu karşılığında onlara daha sonra hiçbir isim vermedik. Ve hiçbir partiye de böyle bir yakınlığımız olmadı. Kamuoyuna bunu paylaşmak istedik. Amasra ve Kurucaşile’de belediye başkanı adayı çıkardık. Bartın Merkezde de İl Genel Meclisi Üyesi adaylarımızı çıkardık. Biz kendi listelerimizle bu seçime giriyoruz.

“İşte İyi Parti İl Genel Meclisi Üyesi adayları!

İl Genel Meclisi Üyesi Adaylarımız; 1.Sıra Hüseyin Kasapoğlu, 2. Sıra Birol İnce, 3. Sıra Deniz Gerçek, 4. Sıra Rahmi Çalık, 5. Sıra Servet Karaoğlu, 6. Sıra Zühre Özek. Amasra Belediye Başkanı Adayımız Levent Gülbezer, Kurucaşile Belediye Başkan Adayımız Mehmet Aksu ve diğer yerlerinde aldığımız karar doğrultusunda CHP ile işbirliği halinde seçime giriyoruz. Bu konuda herhangi bir problem yok.”  

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam