Ulus Belediyesi’ne suç duyurusu

Ulus İlçe Seçim Kurulu, Ulus Belediyesi yetkilileri hakkında Ulus Cumhuriyet Başsavcılığına reklam panolarıyla ilgili suç duyurusunda bulundu.

Ulus Belediyesi’ne suç duyurusu Güncel

Ulus İlçe Seçim Kurulu, Ulus Belediyesi yetkilileri hakkında Ulus Cumhuriyet Başsavcılığına reklam panolarıyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Ulus İlçe Seçim Kurulu,  31 Mart 2019 yerel seçimleri için Ulus Belediyesi’ne ait Belediye sınırları içinde ticari amaçlı sabit ilan ve reklam panolarının yerlerini sordu. Ulus Belediyesi tarafından 06 Şubat 2019 tarihinde verilen yazılı cevapta ise daha önce bildirilen 5 adet ilan ve reklam panosunun Seçim Kuruluna sehven bildirildiğini ve Belediye sınırları içerisinde ticari amaçlı ilan ve reklam panosu bulunmadığı bildirildi. İtirazlar üzerine İlçe Emniyet Amirliği ekiplerince ilçedeki reklam panoları fotoğraflanarak tespit edildi ve Ulus Belediyesi yetkilileri hakkında Ulus Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

 Panolar fotoğraflanarak tespit edildi

CHP Ulus İlçe Başkanı Yaşar Yıldırım yaptığı açıklamada Ulus Belediyesi yetkilileri hakkında Ulus Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu belirtip, “Ulus ilçemizde 31 Mart yerel seçimleri öncesi gariplikler devam ediyor. Son olarak adayımız ile Ulus ilçemizde çektirmek istediğimiz fotoğrafa şikayeti ile engel olmaya çalışanlar, hukuk dışı uygulamalara bir yenisini daha ekledi. Ulus İlçe Seçim Kurulunca; Ulus Belediyesine resmi yazı ile sorulan “Belediye sınırları seçim bölgesindeki ticari amaçlı sabit ilan ve reklam panolarının yerleri neresidir?” sorusuna 06 Şubat 2019 tarihli resmi yazı ile Ulus Belediyesince “Belediye sınırları içerisinde ilan ve reklam panosu olmadığı daha önce bildirilen 5 adet ilan ve reklam panosunun Seçim Kuruluna sehven bildirildiği” cevabı verilmiştir. İlçe Seçim Kurulunda bulunan CHP, MHP ve SP üyelerinin bu yazıya itiraz etmeleri üzerine İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca konunun araştırılması için İlçe Emniyet Amirliğine resmi yazı yazılmış ve konunun araştırılması neticesinde ilan ve reklam panoları fotoğraflanarak tespit edilmiştir. Bu gelişme sonucunda Ulus Belediyesi yetkilileri hakkında Ulus Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur” dedi.

“Partimizden reklam panosu bedeli alınmıştır”

Yıldırım açıklamasının devamında Belediye Başkanı Uzun’un ilçedeki seçim ve demokrasi geleneğine gölge düşürdüğünü de sözlerine ekleyerek, “ Ulus Belediyesince 24 Haziran 2018 seçimlerinde partimizden (CHP) 1.400 TL ilan ve Reklam panosu bedeli alınmıştır. Diğer siyasi partilerde bu panoları kullanmış ve bedelini ödemişlerdir. Şimdi yok denilen ve polisin fotoğraflarla tespit ettiği panolar aynı panolardır. Bizler olmayan panolara ücret ödemeyeceğimize ve panoların varlığı tüm kamuoyunca bilinmesine rağmen başkanın bu tutumunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Hasan Hüseyin Uzun’un keyfi tutumu Ulus’ta ki seçim ve demokrasi geleneğine gölge düşürmektedir. Başkan Uzun’u, Belediye Başkanlığı görevini ULUBEL şirket yönetim kurulu başkanlığı ile karıştırmamaya, belediyenin bir kamu kuruluşu olduğunu hatırlayarak tarafsızlık ilkesinden ödün vermemeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam