Aile hekimlerine bağımlılık ile mücadele eğitimi

Uyuşturucu İle Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve İl Eylem Planı doğrultusunda Bartın’da aile hekimlerine, aile sağlığı çalışanlarına ve Sağlık İl Müdürlüğü görevli personellerine Bağımlılık İle Mücadele Eğitimi verildi.

Aile hekimlerine bağımlılık ile mücadele eğitimi Güncel

Uyuşturucu İle Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve İl Eylem Planı doğrultusunda Bartın’da  aile hekimlerine, aile sağlığı çalışanlarına ve Sağlık İl Müdürlüğü görevli personellerine Bağımlılık İle Mücadele Eğitimi verildi. Eğitimler, Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzm. Dr. Ali Rıza Karakoyun ve Psikolog Burcu Balak tarafından verildi. Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, bağımlılığın, tıbbi, adli yönleri olan sosyal bir problem olduğunu ifade ederek, risklerin belirlenmesi için aile hekimlerinin önemli bir basamak olduğunu belirtti. Aile hekimlerinin bağımlı kişiler için ilk temas noktası olduğunu ve mücadelede aile hekimlerinin önemli rol üstleneceğini söyledi.

Eğitime 250 kişi katıldı

Bağımlılık İle Mücadele Eğitimi ile aile hekimleri her türlü bağımlılık ile mücadelede erken tanı koyabilecek, bağımlılık düzeyi düşük olan bireylere psikososyal müdahale uygulayabilecek ve gerektiğinde uygun yönlendirmeyi yapabilecek düzeyde bilgi ve becerilerinin artırılması, aynı zamanda Bartın’da bulunan destek ve tedavi merkezleriyle ilgili bilgi sahibi olmaları sağlanmış oldu. Eğitimde ayrıca Sağlık Bakanlığı ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı ve İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen “UYUMA” isimli mobil telefon uygulaması hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde bağımlılık ile mücadeleye yönelik sunulan hizmetlerin güçlendirilmesi amacıyla yapılan eğitime toplam 205 kişi katıldı.

 

 

                                                                                                                                                                                    

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam