TOKİ Köprüsünde beklenen temel atıldı

Bartın’da yıllardır tartışma konusu olan ve yapılması dört gözle beklenen Bartın Irmağı Köprüsü kamuoyunda daha çok bilinen adıyla “TOKİ Köprüsü”nün temeli atıldı. törende Bartın’daki yatırımların son durumuyla ilgili bilgiler veren Bartın Valisi Sinan Güner, 2019’da il genelinde yapılması planlanan projeleri de açıkladı. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise köprünün 15 milyon TL’ye mal olacağını söylerken Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da Bartın’a 15 köprü daha yapmayı planladıklarını ifade etti.

TOKİ Köprüsünde beklenen temel atıldı Güncel

Bartın’da yıllardır tartışma konusu olan ve yapılması dört gözle beklenen Bartın Irmağı Köprüsü kamuoyunda daha çok bilinen adıyla “TOKİ Köprüsü”nün temeli dün gerçekleştirlen törenle atıldı. Bartın’daki trafik yoğunluğunu en aza indireceği düşünülen köprünün temel atma töreni büyük bir katılımla gerçekleştirildi.  Temel atma törenine Bartın Valisi Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Devlet Su İşleri(DSİ) 23. Bölge Müdürü Hayrettin Baysal, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, daire ve kurum amirleri ile vatandaşlar katıldı.

Güner: “Bartın’da 71 projede çalışmalar devam ediyor”

2018 yılında yürütülen kamu yatırımları hakkında rakamsal veriler paylaşan Vali Sinan Güner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 2’nci 100 Günlük Eylem Planı kapsamında yapılacak çalışmalar hakkında da bilgiler vererek şu ifadeleri kullandı:

“Yeni açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerine göre il nüfusumuz binde 27,6’lık bir artışla 198 bin 999 kişiye ulaşmıştır. Nüfusun yüzde 41,7’si il ve ilçe merkezlerinde, yüzde 58,3’ü de belde ve köylerimizde yaşamaktadır. 2018 yılında yürüttüğümüz kamu yatırımlarında 7 milyar 112 milyon 252 bin TL bedelli 281 projede çalışma yapılmış, tahsis edilen 845 milyon TL ödeneğin 784 milyon 575 bin TL’si harcanarak yüzde 93’lük bir nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Bu süreçte 281 projeden 148’i tamamlanmış, 71 projede faaliyetler hala devam etmekte, 5 proje de ihale aşamasına gelmiştir.

İşte 2019’da da devam edecek yatırımlar!

İlin sosyal ve ekonomik kalkınmasının temelini oluşturan ulaşım, enerji, çevre ve sosyal alt yapı yatırımları kapsamında önem arz eden Zonguldak-Amasra-Kurucaşile-Cide yolu, Kızılköprü Barajı ve HES inşaatı, Kozcağız Barajı, 400 Yataklı Yeni Devlet Hastanesi, Bartın Kışla Sel Kapanı, Ulus Eldeş Göleti ve Sulaması, Bartın Dereleri Taşkın Koruma Tesisleri, Bartın Adliye Sarayı inşaatı çalışmalarında 2018 yılında gönderilen ödenekler doğrultusunda hedeflere ulaşılmış 2019 yılında ise ödeneklerin belirlemesi durumunda çalışmalara hızlı bir şekilde devam edilecektir.

“İnkumu yolu iyileştirme çalışmaları bitmek üzere”

Yine bu kapsamda olmak üzere İnkumu’ndaki Katı Atık Depolama Alanı’nın kaldırılarak düzenli atık bertaraf tesisinin yapılması projesinde projelendirme çalışmaları devam etmektedir. İnşallah 2019’da bunun temelini atacağız. Hayvanların korunması, çevre ve insan sağlığı açısından önem arz eden sokak hayvanlarının rehabilite edilmesi amacıyla planlanan Hayvan Rehabilitasyon Merkezi için arazi temin edilmiş olup proje aşamasına gelinmiştir. İnşallah 400 Yataklı Devlet Hastanesi’nin temelini de yakın bir zamanda atmayı umuyoruz. Yıllardır önemli bir sorun olarak karşımıza çıkan İnkumu yolunun da iyileştirilmesi çalışmaları da bitmek üzeredir. Bartın’ın gelişmesine ivme sağlayacak olan Bartın Irmağı Islahı Projesi’nde de sürecin hızlandırılması için özel olarak gayret gösteriyoruz. İnşallah bu yıl içerisinde bunların somut sonuçlarını da göreceğiz. Organize Sanayi Bölgesi ve şehre elektrik alt yapısını güçlendirecek olan OSB trafo merkezi yapımında da sona gelinmiştir. Bartın Üniversitesi’nin yurtlar bölgesinin elektrik enerji ihtiyacı için gerekli olan bu alanın köy şebekelerinden çıkarılıp Bartın-Kozcağız enerji nakil hattına bağlanması konusunda da gerekli çalışmalar tamamlanmış olup Mart ayı sonundan itibaren çalışmalara başlanacaktır. Yine Bartın Üniversitesi ve yurtların su sorununun çözüme kavuşturulması, yarım kalan kanalizasyon tesislerinin tamamlanması, yollarının standartının geliştirilmesi anlamında da çalışmalara başlanmıştır.

“Eski Özel İdare binası ‘Millet Konağı’ olacak”

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan ikinci 100 Günlük Eylem Planı’da Bartın’da yapılması emredilen engelli vatandaşlarımızın günlük bakımlarıyla uygun beceri ve eğitim kazandırılması amaçlanan Gündüzlü Bakımevi çalışmalarına da başlanmıştır. Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımıza eğitim için ek derslik sağlama konusunda da çalışmalarımız devam etmektedir. Eski Özel İdare binası olarak bilinen tarihi yapı restore edilerek Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan 2. 100 Günlük Eylem Planı kapsamında olmak üzere ‘Millet Konağı’ olarak hizmete açılacaktır.

“Çeşitli proje çalışmaları devam ediyor”   

Sıfır Atık Projesi yine, önemli bir çevre projesi olarak devam etmektedir. Amasra İlçemizin UNESCO dünya kültür mirası listesine alınması çalışmaları kapsamında, koruma amaçlı imar planı yapılmış, arkeolojik kazı için izin çalışmaları başlatılmıştır. Kamunun elindeki atıl bina ve arsaların ekonomik girişimcilere tahsisi amacıyla tespiti; alternatif turizm faaliyetleri; markalaşma; sanayi yatırımları teşviki bakımından çeşitli proje çalışmaları devam etmektedir.”

“Trafiği en aza indirecek”

Vali Güner, son olarak da yoğun şehiriçi trafiğini en aza indirmek için yapılan Bartın Irmağı Köprüsü’nün yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek “Bartın’ın en büyük sorunlarından birisi olan yoğun şehir içi trafiğini ve şehir içi geçişlerini en aza indirmek amacıyla yapımına karar verilen Bartın Irmağı Köprüsü’nün hayata geçirilmesinde emeği geçen DSİ Genel Müdürü Sayın Mevlüt AYDIN ve merkez teşkilatını, DSİ 23. Bölge Müdürü Hayrettin Baysal ve bölge teşkilatını, DSİ 233 Şube Müdürü Sançar Biçer ve çalışanlarını, yapımı üstlenen Solmaz İnşaat Firmasını kutluyorum. Bu projenin hayata geçirilmesindeki çabalarından ve yardımlarından dolayı Sayın Bakanlarımıza, önceki Valililerimize, Sayın Milletvekili Yılmaz Tunç beyefendiye, Sayın Belediye Başkanı Cemal Akın’a, İl Müdürlerimize, bütün çalışma arkadaşlarıma, bizleri yalnız bırakmayan basın mensuplarına ve vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum.” dedi.

Tunç: “Bartın’a yakışır bir köprü kazandıracağız”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da Bartın’ın iki yakasını birleştirecek olan köprüyle beraber Bartın Irmağı Islah Projesi’ne de büyük önem verdiklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Bartın Irmağı Köprümüz tüm Bartın’a hayırlı uğurlu olsun. Bu köprüyle Bartın’ın iki yakasını bir araya getirmiş olacağız. Bartın Irmağımız bizim Türkiye’de denizden karaya doğru şehre doğru 14 kilometre taşımacılık yapılabilen, gemi yüzebilen, teknelerle gezinti yapılabilen tek doğal ırmak. Bizim böyle bir hazinemiz var. İlimizin adı da zaten Bartın Irmağı’ndan geliyor. O nedenle Bartın Irmağı’na çok önem veriyoruz. Bartın Irmağı’nın turizme kazandırılması ıslahı ile ilgili proje de yatırım planında. Bu köprü de aslında bu projenin bir parçasıdır. 2011’de köprüyü yapmak için bir ödenek aktarmıştık tabii o gün bazı aksamalar oldu ama artık bunları aştık. Şimdi Devlet Su İşleri’nin projesine dahil ederek köprüyü inşallah kısa süre içerisinde Bartın halkının hizmetine sunacağız. Büyük bir köprü 100 metreden fazla 16 metre genişliğinde gidiş gelişli olacak ve altından da teknelerin geçebileceği yükseklikte Bartın’a yakışır bir köprüyü Bartın’a kazandıracağız. Bedeli 15 milyonluk bir yatırım.

“Açılışına da hep birlikte geleceğiz”

Bartın’a bugüne kadar 6 milyarlık kamu yatırımı kazandırdık. 6 milyarlık da devam eden yatırım var. Hız kesmeden devam ediyoruz. Devlet Su İşleri Bartın’da önemli yatırımlara imza attı. Bartın 1998’de büyük bir sel tehlikesi atlattı, büyük bir hasar oluştu. Bu selden sonra barajlar konuşuldu ama bu barajların yapımı maalesef aksamıştı. Koalisyon dönemlerine denk gelmişti. Ama bu dönemde son 16 yılda toplamda 6 milyarın 1,5 milyarı DSİ ve Orman yatırımı. Bu rakamın içerisinde Kirazlı Köprü Barajı var. Bu baraj ile Bartın’ı sel taşkınlarından kurtardık. Artık uzun süreli yağışlarda acaba Bartın’da yine sel olur mu endişesi yok. Yine Kışla Barajımızı Kozcağız’da tamamladık. Yine Kozcağız Barajı devam ediyor. En kısa sürede tamamlayacağız. Köylerimizde, beldelerimizde ve ilçelerimizde de taşkın koruma çalışmaları devam ediyor. Artık yıllarca sürmüyor başladı inşallah açılışına da hep birlikte geleceğiz. Bartın’ımız şehir içi bir çevre yoluna adeta kavuşmuş olacak. Ancak bu köprü ile Orduyeri Köprüsü arasında olan mesafe içerisinde de halkımızın iki yaka arasında gidip gelişini kolaylaştırmak için köprüler gerekiyor. Yaya köprüleri yapmamız gerekiyor. Yalı’dan Orduyeri’ne yaya köprüsü gerekiyor. İnşallah o günler de yakındır. O günleri Bartın halkı gerçekleştirecektir.”

Akın: “Bartın için köprüler elzem bir ihtiyaç”

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın’da nüfusla birlikte artan araç sayısı nedeniyle meydana gelen trafik sorunun köprülerle birlikte aşılacağını belirterek “Her şeyden evvel Bartın Irmağı Köprüsü’nün hayırlı olmasını diliyorum. Bartın TOKİ Konutlarıyla 2005 yılında tanıştı ve o günden bu yana elzem olan bir köprümüzün temelini bugün atıyoruz. Bartın’da araç sayısı 52 binlere kadar çıktı. Nüfusumuz da Gecen Mahallemizle birlikte 74 binlere, öğrenci kardeşlerimizle beraber de 90 bine, her gün köylerden gelen vatandaşlarımızla birlikte de 100 bin civarına ulaşıyor. Onun için Bartın’da her yıl merkezde 2 bin artış olmuş ve bununla beraber araç artışı da olmuş. Bu da trafikte sıkışıklığa neden olduğu için köprüler elzem bir ihtiyaç oldu. Bartın’ın her iki tarafından da ırmak geçiyor. Irmaklardan da geçişin sağlanacağı tek iş de köprüleri çoğaltmaktır. Bu köprünün yapılmasında başta Sayın Valimiz ve Milletvekilimiz, DSİ yetkilileri olmak üzere vesile olan herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“15 yeni köprü yapılacak”

Bartın trafiğini rahatlatmak ve sorunu çözüme kavuşturmak için yeni yapılan imar planına 4’ü yaya köprüsü, 11’i araç köprüsü olmak üzere 15 adet köprü koyduklarını ifade eden Başkan Akın, şöyle konuştu:

“Bartın’da yeni yaptığımız imar planında 15 tane köprü koyduk. Bunun 4’ü yaya köprüsü 11’i ise araç köprüsü. Bu köprülerin geçişlerini sağladığımızda Bartın ne kadar büyürse büyüsün onlar Bartın’daki trafik sıkıntısını rahatlatacaktır. Bunları mutlaka yapmamız gerekiyor. Biz yurt dışı ve yurt içi ziyaretlerimizde de trafik sorununa bu şekilde çözüm sağlandığını sörüyoruz. Bartın’da ise Boğaz-Liman, Eski Mezbahane- Orduyeri, Çağlayan-Tuna Mahallesi, Öğretmenevi- Taşköprü, Gecen-Ağdacı, Terminal Mevkii-Kutlubeydemirci, Yalı 1, Yalı 2, Belediye Sosyal Tesisleri Kemer Meydanı, Fidanlık-Kız Meslek Lisesi yanı, Topluca-Gürgenpınarı, Fatih İlkokulu-Kanlıırmak, Kemerköprü-Tabakhane Sokak, Şiremirçavuş-Karaköy köprülerini inşallah hayat geçireceğiz. Bunları Belediye Meclisi’ndeki arkadaşlarımızla beraber toplu bir şekilde oy vererek Meclis’ten geçirdik. Köprü yapmak ve projelere koymak yetmiyor karşılığında yol ağlarının da olması gerekiyor. Bu yeni projede de karşılarında yol ağları da var. Yol ağında bir sıkıntı vardı ama öteleme yaptık takas yaparak burayı gerçekleştirdik. Burada gerekli genişletmeler de yapıldı. İnşallah burada Durnuk tarafındaki 4 köyümüzün de TOKİ bölgesinin de bu köprüyü kullanarak Orduyeri’ndeki trafik sıkışıklığını da gidereceğini düşünüyoruz. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Baysal: “Hayırlı olsun”

DSİ 23. Bölge Müdürü Hayrettin Baysal, köprüyle ilgili teknik bilgiler vererek “Bugün Bartın halkımızın merakla beklediği ve Bartın şehir merkezinin iki yakasını birleştirecek olan Bartın Irmağı Köprüsü’nün temelini atacağız. Bu köprü uzun yıllarca yapılması istenen bir köprüydü. 2018 Ekim ayında bu köprümüzün ihalesini yaptık. Köprü 16 metre genişliğinde ve 107 metre uzunluğunda olacak. Köprünün öncelikle fore kazıklarının imalatı yapılacak. 40 metre derinlikte, toplam 90 adet fore kazık yapılacak. Bu ve bunun ardından yapılacak çalışmalar bittikten sınra da köprü hizmete açılacak.Bu köprünün yapımında 1 milyon 340 bin kilogram demir kullanacağız. Ayrıca 3 bin 850 metreküp de beton kullanılacak. Şimdiden köprümüzün hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların sonrasında edilen duaların ardından temel atmak için protokol üyeleri tarafından ilk butona basıldı.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam