CHP BARTIN MANİFESTOSUNU AÇIKLADI

Cumhuriyet Halk Partisi’nin(CHP) 12 maddelik seçim manifestosunun Bartın halkının ruhuna, yaşam tarzına çok uygun olduğunu belirten CHP İl Başkanı Selim Karakaş, Bartın’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin başkan adaylarıyla her zamankinden daha ciddi bir motivasyonla sahada ve halkın yanında olduğunu söyledi. CHP’li Belediye Başkan Adayı Mehmet Arslan da Bartın’ın her türlü altyapı, ulaşım, çevre ve sosyal politikalarının çözümü noktasında elinden gelen her şeyin fazlasını yapacağının altını çizerek “derman belediyeciliği” vurgusu yaptı. Ayrıca hayat pahalılığının milleti ezmeye devam ettiğine dikkati çeken Karakaş ve Arslan, ekonomik kriz her geçen gün biraz daha derinleştiğini işaret etti. Karakaş ayrıca Bartın Belediyesi’nin şuanda İller Bankasına 47 milyon TL borcu olduğunu söyledi.

CHP BARTIN MANİFESTOSUNU AÇIKLADI Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İl Başkanlığı Bartın Manifestosunu açıkladı. Bartın’a derman olacak projelerin ana başlıklarının açıklandığı toplantıya CHP İl Başkanı Selim Karakaş, CHP Bartın Belediye Başkan Adayı Mehmet Arslan, CHP Merkez İlçe Başkanı Nazif Çomak, CHP Kadın Kolları Başkanı Fatoş Mazhar, CHP Gençlik Kolları Başkanı Erhan Şenol, parti yöneticileri ve basın mensupları katıldı.

Ülke üretimi unuttu”

Yapılan konuşmalarda ülkede yaşanan ekonomik krize dikkat çekildi. Böyle bir ekonomik krizin daha önce hiç yaşanmadığını belirten CHP İl Başkanı Selim Karakaş, ülkenin gidişatının hiç iyi olmadığını ifade etti. Ürtmeden tüketen bir toplum hale geldiğimize işaret ederek ülkenin değişim ve dönüşüme ihtiyacı olduğunu kaydeden Karakaş, şunları söyledi:

“Ülkemiz çok kötü bir ortamda yerel seçime gidiyor. Ekonomik olarak AK Parti iktidarının 17 yıl boyunca yarattığı en zor dönemden geçmekteyiz. Halkımız ve Bartın gerçekten büyük sıkıntılar içerisinde.  Böyle bir ekonomik kriz gerçekten hiç yaşamadık. Daha başlayalı 6 ay oldu ama ne iktidar ne bu ülkeyi yönetenler ne de halk bu krizin daha ne kadar süreceğini bilmiyor. Şuanda Türkiye halkı sebze-meyve kuyruğuna girmek zorunda kaldı. Büyükşehirlerde belediyelerde tanzim satış mağazaları kuruyor. Ülke üretimi unuttu. Üretmenden sadece tüketen bir toplum hale geldik. Türkiye çiftçiye yapılan desteklerin iki katı tarım ürünleri ithalatına para ödüyor. 

“Yıllarca bu ülke beton üstünden yaratılan ranta teslim edildi”

Bartın’da bundan tabi ki kopuk değil. Son 6 ay içerisinde yaklaşık 710 bin gencimiz işten çıkarıldı. Bu korkunç bir sayı. Bartın’da çeşitli firmaların ekonomik sıkıntıda olduğunu duyuyoruz. Bartın’da da işten çıkarmalar süratle devam ediyor. Daha 2 gün önce Bartın’da İŞKUR önünde TTK’ya alınacak 200 kişi için binlerce insanın geceden beklemeye başladığını ve kuyruğa girdiğini gördük. Bize ‘başkanlık sistemine geçtiğimizde çağ atlayacağız’ dediler.  Başkanlık sistemine geçildikten sonra gelinen nokta bu, çağ falan atlamadık. Yıllarca bu ülke beton üstünden yaratılan ranta teslim edildi. Bugün çıkıyorlar ‘Biz çok katlı binalardan vazgeçtik yatay mimariye geçeceğiz’ diye açıklama yapıyorlar. Biz zaten bunu 17 yıldır bunu eleştiriyoruz.  Ama hiç kimse bizi dinlemedi. Gelinen şu nokta bizim söylediklerimizin  hepsinin doğruluğu ortaya çıkıyor. İnşallah bundan sonra açlıkla mücadele eder hale gelmeyiz.”

“Yerel seçim ülkenin kaderini değiştirmez”

Sözlerine devam ederek yerel seçimlerin ülkenin bekasını tehdit etmediğini dile getiren Karakaş, “Biz bir yerel seçim yapıyoruz. Onlar ülkenin bekası diyor. Bir yerel seçim ülkenin bekasını nasıl değiştirecek? Mehmet Arslan, Bartın Belediye Başkanı olduğu zaman Türkiye’nin kaderi mi değiştirecek? Biz Mehmet Arslan belediye başkanı olduğu zaman Bartın’ın kaderini değiştirecek diyoruz. Yerel seçimler ülkenin bekasını tehdit etmez, kaderini değiştirmez. Zaten İçişleri Bakanı’nın sonsuz yetkisi var. Ülkenin bekasını tehdit eden belediye başkanını İçişleri Bakanı görevden alır. Bu ülkenin gerçekten ciddi bir değişime ve dönüşüme ihtiyacı olduğu ortadadır.” dedi.

“Belediyenin bütçesinden 17 milyon 531 TL nerelere harcandı?”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak şeffaf belediyecilikten yana olduklarını söyleyen CHP İl Başkanı Karakaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2018 yılı Bartın Belediyesi’nin bütçesi Meclis’te açıklandı. Ama çok ilginç bir bütçe. Bu bütçenin kalemlerine bakarken ilginç bir şey gördüm. Belediyenin 2018 yılı gerçekleşen bütçesi 100 milyon TL. Bu 100 milyon bütçenin içerisinde neler var? Mesela temek maaşlar 2 milyon 190 bin TL, akaryakıt alımları 3,5 milyon TL, yol yapım giderleri 10 milyon 616 bin TL. Ancak bir kalem var ki çok enteresan Belediye bütçesinin yüzde 17’sine tekabül eden bir kalem bu kalem. 17 milyon 531 bin TL olan bu kalem diğer hizmet alımları adı altında görünüyor. 50’ye yakın kaleme sokamadıkları, adı diğer hizmet alımları olan, Belediye bütçesinin yüzde 17.3’ünü temsil eden bu kalemin Bartın halkı adına açıklanmasını istiyorum.

“Bartın Belediyesinin İller Bankasına 47 milyon TL borcu var”

Bizim CHP olarak genel tavrımız şeffaf belediyecilikten yana. Bunun Meclisten geçmesi hiçbir şey ifade etmiyor. Açıklanması gerekiyor. Bartın halkı bunu Sayıştay raporlarında ancak 2 yıl sonra görebilir. O zaman da iş işten geçmiş olur. “Borcumuz yok” demekle olmuyor.  Bartın Belediyesinin İller Bankasına 47 milyon TL borcu var. Bunu ben değil, İller Bankası geçen günlerde açıkladı. Bartın Belediyesi çıkıp şeffaf bir şekilde nereye ne borcu olduğunu açıklamalı. Tabi büyün belediyelerin borcu var. Ama bu hesaplarda yazanları Bartın halkına açıklamaları gerekiyor. Bunu açıkladığınız zaman o belediye yönetimi şeffaf bir belediye yönetimi anlamına geliyor. Bartın halkının bunları bilmeye hakkı var.  Bu 17 milyon TL kayıt altına alınmış ama nereye harcandığı Bartın halkı tarafından bilinmeyen bir rakam bu rakam.”

12 maddelik seçim beyannamesi

Son olarak da partilerinin 12 maddelik seçim beyannamesini açıklayan Karakaş, şu ifadeleri kullandı:

“Bizim belediye anlayışımızda birincisi hoşgörülü ve saygılı kentler diyoruz. Biz halkımızın yaşam tarzlarına, değerlerine, kimliklerine saygılı davranan hiç kimseyi ötekileştirmeyen hoşgörülü bir belediyecilik anlayışı istiyoruz. İkincisi Hakka paylaşan kentler diyoruz. Biz kentlerimizde oluşan zenginliğin bir avuç yandaşın cebine rant olarak girmesini değil, bütün yurttaşlara hakça dağıtılmasını istiyoruz. Üçüncüsü hesap veren şeffaf yönetilen kentler diyoruz. Biz kent sakinlerine ödedikleri vergilerin hesabının verildiği, tüm harcamaların denetlendiği, şeffaf bütçeli belediyeler istiyoruz. Dördüncüsü yoksulluğu yenen kentler diyoruz. Biz yoksulluğun, açlığın, işsizliğin olmadığı, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği kentler istiyoruz. Beşincisi biz üreten, istihdam yaratan kentler diyoruz. Altıncısı yenilikçi, akıllı kentler diyoruz. Yedincisi, ulaşım ve alt yapısı çözülmüş kentler diyoruz. Bu da Bartın için önemli bir nokta. Kent sakinlerinin trafiğe harcadığı süreyi azaltan, ulaşım maliyetlerini düşüren, yenilikçi ve alternatif ulaşım modelleri sunacağız.

“Martın sonu bahar”

Sekizincisi nefes alan kentler diyoruz. Dokuzuncusu sosyal alanlar sağlayan kentler diyoruz. Onuncusu kültür ve sanatı geliştiren kentler diyoruz. On birincisi doğa dostu yeşil kentler diyoruz. Bartın kurulduğun andan itibaren böyle bir kentti.  Bartın Irmağı da dahil çeşitli yanlış projelerle Bartın’ın yok edilmesini istemiyoruz. Son olarak da mutlu ve gülümseyen kentler diyoruz. Bu 12 maddeyi yerine getirdiğimizde bu kentlerin mutlu olacağını düşünüyoruz. Türkiye’deki en borçlu belediyeler arasında ilk 10 belediyelere bakıldığında AK Partili belediyeler var. Türkiye’deki yaşam standartlarının en yüksek olduğu ilk 10 belediyelerin arasında CHP’li belediyeler var. Martın sonu bahar olacaktır.”

Arslan: “Sorunları çözecek ekibe ve güce sahibiz”

CHP Bartın Belediye Başkan Adayı Mehmet Arslan da Karakaş gibi ilk olarak ülkenin yaşadığı ekonomik krize dikkati çekerek “Bugün mutluluğunun elinden alındığı gülemeyen mutlu olamayan bir halk var. Herkes bir sıkıntı içerisinde derdi olmayan yok. Fabrikalar kapanıyor işşizlik artıyor. Bunların hepsi Bartın’da oluyor. Üzülerek söylüyorum ki ziyaretlerimizde esnafımızın dertli olduğunu görüyoruz. Bu işin sonu nereye varacak bilemeyen bir halkımız var. 17 yıldır bu memleketi yöneten zihniyet bugün geçmiş karşımıza bize oy verin biz şunları yapacağız diye vaatlerde bulunuyor. Ne kadar inandırıcı olduklarını halkımızın takdirine bırakıyorum. Biz CHP olarak bu sorunları çözecek ekibe, güce sahibiz. Bunu belediyeleri bizde olan kentlerde görmeniz mümkündür. Çünkü biz sosyal belediyeciliği halka paylaşan bir yapıya sahibiz.” dedi.

“Bartın’ı bütün dinamikleriyle yöneteceğiz”

Bartın’ın bütün dinamikleriyle kenti yönetmek için geldiklerini söyleyen Arslan, fiziksel, ekonomik, sosyo-kültürel boyut olmak üzere 3 ana başlıkta hazırladıkları projelerden de bahseden Arslan, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz Bartın’da 10 yıldır iktidarda olan bir parti var. Her dönemde TOKİ Köprüsü’nün biteceği, ırmağın ıslah edileceği, trafik sorununun çözüleceği gibi sözler veriliyor sonra niye çözülemedi diye sorduğumuzda iktidar suçlanıyor. Onlar yaptırmadı deniyor. Buradan soruyorum. Ne zaman Bartın için bir araya geldik de ne zaman bir çözüm çalışması yaptık? Belediyenin öncülüğünde diğer partilerle birlikte çalışma yaptık mı? Yapmadık, sadece karşılıklı suçlamalarla geçiştiriyoruz. Diğeri yapamadı diyor diğeri yaptırmadı diyor. Ben belediye başkanı olduğum zaman Bartın’a hizmet eden Bartın’a bizimle birlikte hizmet yarışında bulunan hangi partiden olursa olsun onure etmesini bilirim. Biz Bartın’ı birlikte yönetmek için geliyoruz. Bartın’ı sadece kendimiz değil Bartın’ın bütün dinamikleriyle yönetmek için geliyoruz. Sorunlar hepimizin sorunu çözümleri de birlikte üreteceğiz.”

“Derman olmak için geliyoruz”

Biz önce insan diyoruz. Biz insanın mutlu olabileceği engelsiz yaşayacağı gülebileceği yaşamaktan zevk alacağı bir kent istiyoruz. Hoşgörülü, hesap verebilen, şeffaf, üreten, yoksulluğu yenen, yenilikçi, nefes alabilen, sosyal adaletin sağlanmış olduğu, kültür ve sanatı önemseyen ve geliştiren, doğa dostu, insanların mutlu olduğu kentler istiyoruz. Umarım çok birşey istemiyoruzdur. Böyle bir Bartın hayalimiz var. Biz CHP olarak halkımızın her türlü derdine derman olmak için geliyoruz. Bizim belediyecilikten anladığımız halkın derdine derman olmaktır. Halkın ve tüm paydaşlarını yönetime katılabildiği Bartın’ın sorunlarına hakim bir ekiple Bartın’a derman olmak için geliyoruz. Bartın’ın sorunlarının çözümü için Bartın’ın layık olduğu güzel günlere ulaştırabilmek için projelerimizi üç ana başlıkta topladık. Bunlar fiziksel projeler, ekonomik projeler ve sosyo-kültürel projeler.

Fiziksel projeler

1. Ulaşım ve buna bağlı olarak traik sorunları Bartın’ımızın kanayan yarası. Toplu taşımaya yeni yaklaşım, trafik sorunlarının yönetimi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi ile Ulaşım Master Planı hazırlayarak kent içi ulaşım ve otopark sorunlarına çözüm olacağız.

2. Kentsel mekanların halkın daha yoğun kullanmasına olanak sağlayacak şekilde dönüştürülmesini sağlayıp vatandaşlarımızı nitelikli yaşam alanları ile buluşturacağız.

3.Kent Bilgi Sistemini kurup her belediye hizmetini şeffaflaştıracağız.

4.İmar planlarından kaynaklı anlaşmazlıkları revize plan çalışmaları ile çözeceğiz.

5.Sağlıksız ve özellikle niteliksiz yeşil alan anlayışını terk edeceğiz. Yeni rekreasyon ve spor alanları ile her mahallemiz eşit biçimde yeşilin hakim olduğu parklara kavuşacak.

6.Çocuklarımız geleceğimizdir. Sağlıklı, güvenli ve nitelikli çocuk oyun alanları ile geliyoruz.

7.Var olanların düzenlendiği, mahallelerde yeni meydanlar tasarlayacağız. Her mahallenin bir toplanma alanı olacak.

8.Engelsiz Bartın sloganı ile yola çıktık. Sokaklarımızda her yaştab vatandaşımız rahat yürüyecek. Erişebilir bir kent ve kamusal alanlar herkesin hakkıdır diyoruz. Tüm fiziksel planlamalarımızda engelli vatandaşlarımıza pozitif ayrımcı bir tutum sergileyeceğiz.

9.Küçük esnafı koruyan bir alışveriş cazibe merkezi projemizle geliyoruz.

10.Bartın çöplüğünü dünyaya örnek bir proje ile rehabilite edeceğiz.

11.İçilebilir su tartışmalarına son vereceğiz. Musluk suyu içmek hayal olmayacak.

12.Temiz hava temiz su herkesin hakkı. Arıtmaların tam kapasite ile yılın tüm zamanı çalışmasını sağlayacağız. Bartın Irmağı eski günlerine kavuşacak.

13.Dünya standartlarına uygun bisiklet yol ağları ile başta Bartın kent merkezini Bartın Üniversitesi Kutlubey Yerleşkesi ile buluşturacağız. Bartın Irmağı kıyısında bisiklet yolları ile hareketli yaşama katkı sunacağız.

14.Evsel atıkları yerinde ayrıştırma ile kent ekonomisine katacağız.

Ekonomik projeler

1.Dar gelirli aileler, yaşlı, bakıma muhtaç ve kimsesiz vatandaşlarımıza belediye hizmetlerinde indirim ve kolaylık yapacağız. HalkKART ile vatandaşlarımız anlaşmalı mağazalardan indirimli yararlanacak ve tüm belediyecilik hizmetlerini tel elden alacak.

2.Turizmde öncü, sporda ulusal-bölgesel lider bir Bartın yaratacağız. Bartın Spor belediye destekleri ile her dalda dünya markası olacak.

3.Üniversite öğrencileirne ulaşımda indirim ve tüm ev taşımacılığı hizmetlerini ücretsiz sağlayacağız.

4.Su konusunda eşitlikçi fiyatlandırma ile İnkumu’ndaki vatandaşlarımızdan haksız alınan fazla bedelleri kaldıracağız.

5.Tarihi binaların restorasyonu ile turizme, Bartın Limanı ve mevcut sanayi sitelerini koşullarının iyileştirilmesi ile sanayi yatırımcısına kolaylıklar getireceğiz.

6.İnkumu 12 ay konuk ağırlayacak, İnkumu’na yapılacak yolcu iskelesi ile Bartın Irmağı ulaşımda kullanılarak yeni istihdam alanları yaratılacak.

7.Yöresel ürünler işlenmesi için katma değeri yüksek ürünlerde kooperatifleşmeyi destekleyip, Bartın markası oluşturarak pazarlama ve tanıtım konusunda üreticilere destek olacağız.

8.Batın Limanını Bartın Irmağı ile bütünleştirip kent kimliğine katkı sunarak turizmde odak yapacağız.

9.Kalkınma Ajansı, Avrupa Birliği ve diğer fonlardan yararlanarak Belediye-Üniversite-Sanayi işbirliğinde ArGe odaklı bir yönetim anlayışı benimseyeceğiz.

10.Yeni istihdam projeleri ile geliyoruz.

Sosyo-Kültürel projeler

1. Bartın Kent Araştırmaları Merkezi’ni kurup Bartın Üniversitesi ile tüm akademik araştırmaları ortaklaştıracağız. Araştırma konularını Bartın kenti olarak seçen öğrencilere araştırma fonu desteği sağlayacağız.

2.Müzeler kenti bir Bartın hayalimiz var. Başta Denizcilik Müzesi-Atatürk Müzesi-Batı Karadeniz Bölge Kültürü Müzesi-Bartın Doğa ve Ormancılık Müzesi’ni Bartın’a kazandırıp turizmden hak edilen payı almak için çaba harcayacağız.

3.Bartın Çağdaş Sanatlar Merkezi kurularak sanat ve sanatçının dostu bir anlayış ile Bartın’ı nitelikli etkinliklerle buluşturacağız.

4.Hayvan dostu bir Bartın için sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışacağız.

5.Kentin gerçek sahipleri halktır. Kent Konseyi ile birlikte yönetim için geliyoruz.

6.Sporda öncü Bartın hayalimiz var. Bartın kentine ismini veren Bartın Irmağı’nı Su Sporları Merkezi ile yelken-kano-triatlon ve benzeri etkinlikle ile buluşturup Bartın adını olimpiyatlarda duyuracağız.

7.Bartınspor ve amatör spor kulüplerine destek vereceğiz.

8.Kadınlar Pazarı ile sertifikalı organik Pazar ekonomisini canlandıracağız. Batı Karadeniz’in sakin şehirler (Cittaslow) ağına dahil olması ile tüm dünyaya açılımını sağlayacağız.

9.Tarihi Kentler Birliği’nde aktif, Sağlıklı Kentler Birliği’nin öncü üyesi olacağız.

10.Kimlikli kent ortak akıl ile gelişir. Bartın’da mahalle muhtarları, kadınlar, gençler ve çocuklar bütün hizmetlerden eşit yararlanacak. Her mahalleye eşit yakınlıkta olacağız.

11.Fuarlara katılarak Bartın’ı tüm ilçelerimizle birlikte el birliği ile tanıtacağız. Zonguldak-Karabük-Bartın bölgesinde CHP’li belediyelerle birlikte Bartın’ı odak yapmak için projeler geliştireceğiz.

12.Festivaller bizim kültürümüz. Devam edenler yanında tematik festivaller ve buluşmaları artıracağız.

13.Yurtiçi ve yurtdışında kardeş kentlerimizin sayısını artırıp, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın da belediye yönetimine katılımını sağlayacağız.

14.Madde bağımlısı gençlerimizi kuracağımız merkez ile yeniden aramıza katacağız. Bir tane gencimizden bile vazgeçemeyiz. Geleceğin onlar olduğunun bilinciyle ilgili kamu kurumları ile projeler geliştireceğiz.

 15.yaşlı ve emekli vatandaşlarımızın gelişen teknolojiye ayak uydurmalarını sağlayacak, ikinci bahar yaşam ofisleri kuracağız.

16.Kadına yönelik şiddete hayır diyoruz. Kadın derneklerimiz ile koordineli çalışarak kadın dostu bir kent yaratacağız.

17.Her mahallede kurulacak semt evleri ile, çocuklar gülsün diye çocuk gelişim merkezleri kurup başarısı yüksek kaliteli yaşam ve sanat becerilerine sahip gelecek umut ediyoruz.”

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam