Karakaş: “Amasra ittifakların kurbanı olamaz”

CHP İl Başkanı Selim Karakaş, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu tarafından Amasra’ya yapılması planlanan termik santralle ilgili TBMM’ye Meclis Araştırma Önergesinin AK Parti’nin red, MHP’nin de çekimser oyları dolayısıyla reddedilmesiyle ilgili açıklamada bulundu. CHP İl Teşkilatı olarak Bankoğlu’nun Meclise verdiği önerinin sonuna kadar arkasında olduklarını ifade eden Karakaş, “Bartın ve Amasra satılık değildir. Amasra ittifakların kurbanı olamaz” dedi.

Karakaş: “Amasra ittifakların kurbanı olamaz” Güncel

CHP İl Başkanı Selim Karakaş, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu tarafından  Amasra’ya yapılması planlanan termik santralle ilgili TBMM’ye  Meclis Araştırma Önergesinin  AK Parti’nin red, MHP’nin de çekimser oyları dolayısıyla reddedilmesiyle ilgili  yazılı açıklamada bulundu.   10 yılı aşkın süredir Bartın Platformunun da bir bileşeni olarak Amasra’ya yapılmak istenen termik santrale karşı mücadele ettiklerini ifade eden Karakaş, “Cumhuriyet Halk Partisi Bartın İl Örgütü olarak Bartın ve Amasra’da 10 yılı aşkın Bartın Platformunun da bir bileşeni olarak termik santraller ile mücadele ettik, etmeye devam ediyoruz. Kimi zaman adı değişip, kimi zaman koordinatlarıyla oynanıp devlet eliyle yürütülmeye devam eden bu oyalama ve halkın iradesini yok sayma anlayışı bugün bir kez daha kendini göstermiştir. Devam eden çok sayıdaki davalar, Bartın ve Amasra halkının tükenmek bilmeyen mücadele ruhuna rağmen birileri halen Amasra üzerinde kara bulutları dolaştırmaya devam ediyor. Plan değişiklikleri, entegre bir projenin bölünmesi ile ÇED süreçlerini hukukun arkasından dolaştırma gayretleri birilerinin samimiyetini bugün bir kez daha sorgulamamızı gerektiriyor” dedi.

“Sayın Vekilimizin sonuna kadar arkasındayız”

CHP İl Teşkilatı olarak Bankoğlu’nun Meclise verdiği önerinin sonuna kadar  arkasında olduklarını kaydeden Karakaş şöyle devam etti.

“Yerel seçimin ülkenin içinde bulunduğu gerçeklerden uzak, sanki her şey yolundaymış gibi davrananlar “Tevazu, samimiyet, gayret” derken kendileri ile çelişip TBMM’de bugün gerçek yüzünü bir kez daha göstermiştir. Elbette payandaları olan ittifak da bizi şaşırtmamıştır. Cumhuriyet Halk Partisi grubu ve Bartın Milletvekilimiz Sayın Aysu Bankoğlu’nun 12 Şubat 2019 Salı günü önergesi ile meclis gündemine taşınan Amasra’da kurulması planlanan termik santral konusunda İyi Parti ve Halkların Demokratik Partisi vekillerinin de söz alması ile mecliste görüşülen önerge her zaman olduğu gibi AKP ve MHP sıralarından yükselen ellerle ret edilmiştir. Sayın Vekilimizin Amasra’daki süreci özetlediği ve konuşmasının sonunda sunduğu önerisinin her zaman arkasındayız.  Amasra’da yıllardır devleti oyalayıp kömür niyeti ile geldiğini söyleyip sonradan termik santral projeleri ile iktidar sahiplerini de arkasına alarak Amasra’da yaşamı bitirecek girişimleri olan malum şirket artık bölgemizi terk etmelidir. 

“Bartın ve Amasra satılık değildir”

TTK tarafından yıllarca çıkarılan kömür elbette TTK tarafından çıkarılıp bölge ekonomisine kazandırılırken bugün binlerce gencimizin kuyruğa girdiği iş başvurusunda da açıkça görülen işsizlik yöremizde son bulmalıdır. Son olarak şuna vurgu yapmakta yarar görüyoruz. 2002’de ülkemizde iktidara geldiğinden bu yana kentlerimizin üzerine çökmüş rantçı zihniyet, doğal kaynaklarımızı bir bir peşkeş çekerken yerel seçimler öncesinde şu gerçeği bilmelidir. Bartın ve Amasra satılık değildir Sizler AKP ve MHP olarak meclis koltuklarınızda halkın kaderiyle oynayıp Amasra’yı cehenneme çevirecek projelere onay veren Cumhur İttifakınız karşısında yine onurlu ve mücadeleden bıkmayacak Bartın halkını bulacaksınız. Size termik santral yaptırmayacağız.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam