Bankoğlu Mecliste Saltukova Havaalanı konuştu

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, TBMM Genel Kurulunda Bartın, Zonguldak ve Karabük’ü yakından ilgilendiren Saltukova Havaalanı ve havaalanından Almanya'ya uçak seferi düzenleyen tek firma özelliği taşıyan Germenia Hava Yolları hakkında konuştu.

Bankoğlu Mecliste Saltukova Havaalanı konuştu Güncel

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, TBMM’de Bartın,Zonguldak ve Karabük'ü oldukça yakından ilgilendiren güncel bir husus hakkında konuştu. Konuşmasında, Zonguldak Havalimanı'ndan Almanya'ya uçak seferi düzenleyen tek firma konumundaki Alman hava yolu şirketinin bu hafta içerisinde, iflas başvurusunda bulunduğuna ve akabinde uçuşlarını durdurduğuna değinen Bankoğlu, bahse konu gelişmenin Bartın ve Zonguldak ile Karabük illerindeki vatandaşlar açısından yaratacağı problemlere dikkat çekti.

“Mağduriyetler yaşanacak”

İlgili uçuşların 22 Mart tarihinden itibaren başlayacak olması sebebiyle ileri tarihli söz konusu seferlere bilet alan vatandaşların bulunduğunu ve Alman hava yolu şirketinin iflas ve uçuşlarını durdurma kararının ardından göz ardı edilemeyecek düzeyde bir mağduriyet yaşanacağına işaret eden Aysu Bankoğlu, konunun arka planına dair şu gelişmeleri hatırlattı:

"1999 yılında hizmete açılan ve Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesinde bulunan Zonguldak Havalimanı, trafik akışı ve aynı zamanda yolcu potansiyeli bulunmadığı gerekçesiyle 2002 yılının başında, uçak inişi dahi gerçekleşmeden kapatıldı. 2006 senesinde özel bir şirkete kiralanmasının ardından 2009 yılının ortalarında ise bahse konu Alman hava yolu şirketine açıldı ve ayın belirli günlerinde seferler düzenlenmeye başladı."

“THY seferlere başlamalı”

Gelinen güncel durumla bağlantılı olarak ise ilgili şirketin Berlin-Charlottenburg Bölge Mahkemesi'ne iflas başvurusunda bulunmasının sorunu ortaya çıkardığını kaydeden Bankoğlu, Bartın-Zonguldak-Karabük bölgesinden yaklaşık 700 bin gurbetçinin Almanya'da yaşadığını da özellikle vurgulayarak mesele hakkında çözüm önerilerinin son derece açık ve net olduğunu belirtti.  Bankoğlu, THY’nin  yurt içi ile yurt dışı uçuşlarına derhal başlamasını ve havaalanının aktif hale getirilmesini- CHP'nin Zonguldak, Karabük ve Bartın bölge vekilleri olarak talep ettiklerini ifade etti.

“ILS cihazının montajı tamamlanmalı”

Vatandaşların mağduriyetinin önlenebilmesinin ancak böyle bir çözüm önerisiyle gerçekleşebileceğini belirten Bankoğlu, THY başta olmak üzere herhangi bir yatırımcının da iflas başvurusunda bulunan Alman hava yolu şirketinin uçaklarını almasıyla sorunun halledilebileceğini aktardı. Ayrıca, Zonguldak Havaalanı'nda eksik konumda olan ve uçakların pist başına kadar yaklaşmasını sağlayan ILS cihazının montajının tamamlanması durumunda, buraya gerçekleştirilecek uçuşların sağlıklı bir biçimde yapılabileceğini sözlerine ekledi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam