Trafikte bu yıl öncelik yayanın!

2019’u “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan eden İçişleri Bakanlığının ülke genelinde aynı anda başlattığı “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” uygulaması Bartın’da da gerçekleştirildi. Trafikte yaya önceliğiyle ilgili hem vatandaşları hem de sürücüleri bilinçlendirmek amacıyla yapılan uygulama kapsamında il genelinde toplamda 136 yaya geçidinde 378 personel görev aldı. Uygulamaya katılan Bartın Valisi Sinan Güner, bu uygulamayla birlikte buna benzer uygulamaların yıl boyunca devam edeceğini söyledi. Karayolları Trafik Kanununda yapılan düzenlemeyle trafikte yayalara öncelik tanımayan sürücüleri 488 TL para cezası bekliyor.

Trafikte bu yıl öncelik yayanın! Güncel

2019’u “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan eden İçişleri Bakanlığının ülke genelinde aynı anda  başlattığı “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” uygulaması Bartın’da da gerçekleştirildi. Bartın İl Emniyet Müdürlüğü’nce Davut Fırıncıoğlu Lisesi önündeki yaya geçidinde gerçekleştirilen uygulamaya öğrenciler de katıldı. Vatandaşların da katılım gösterdiği uygulamaya trafik bir süreliğine durduruldu ve öğrenciler ellerinde broşürleri sürücülere dağıttı. Uygulamada Bartın Valisi Sinan Güner, Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Jandarma Komutanı Yavuz Selim Kapancı, Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, daire müdürleri, oda başkanları, siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri, öğretim görevlileri, öğretmenler de yer aldı.

Güner: “Faaliyetler tüm yıl boyunca devam edecek”

Bartın Valisi Sinan Güner, uygulama sonrasında yaptığı açıklamada trafikte can ve mal güvenliğinin önemine vurgu yaptı. “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla bu sene yaya öncelikli trafik konusunda vatandaşları bilinçlendirmeyi ve bu konuda uygulamaları arttıracaklarının da altını çizen Vali Güner, şunları söyledi:

“‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla bu sene yaya öncelikli trafik konusunda vatandaşları bilinçlendirmeyi ve bu konuda uygulamaları arttıracağız. Bu faaliyette şuanda Türkiye’de aynı anda ve aynı saatte tüm illerde yapılıyor. Sayın İçişleri Bakanımız da Ankara’da Kızılay’da bu etkinlikte bulunuyor.  Bu bir bilinçlendirme, farkındalık yaratma faaliyeti. Tabi bu faaliyetler tüm yıl boyunca devam edecek. Bu anlayış yaya geçişlerinde, okul geçişlerinde hızımızı azaltmak, yaya geçmek için girişimde bulunduğu andan itibaren önceliği yayaya vermek olarak özetlenebilir.

“İlimizde yaya önceliksiz bir trafik artık söz konusu değil”

Bütün modern ülkelerde gıptayla baktığımız bir uygulama bu. Birçok ülkede yaya ayağını yaya geçidine attığı anda bütün araçlar güvenli bir mesafede mutlaka dururlar. Bu trafikte güçsüz olanın korunması ve ona öncelik verilmesi anlamındadır. Motorlu taşıtlar kapasite ve güç olarak yayayla birlikte değerlendirildiğinde daha güçlü bir pozisyondalar. Ama trafik sadece kara yolunda araçların gidiş-gelişi demek değildir. Araçların ve yayaların hep birlikte bir kombinasyonudur. Bu sebeple yaya önceliksiz bir trafiğin artık modern dünyanda ve dolayısıyla Türkiye’de, ilimizde olması söz konusu değil.  Bu bilinci ve farkındalığı yaratmak için burada toplandık ama bütün yıl boyunca yaya geçişi uygulamalarımız devam edecek.

Maksat cezalandırmak değil bilinçlendirmek           

Maksadımız cezalandırmaktan öte bilinçlendirmek. Aynı zamanda halkımızı bilinçlendirmek istiyoruz. Yaya öncelikli trafik yılında yayalarında elbette trafik kurallarına uyması lazım. Bu yayaların trafik kurallarına uymayacağı anlamına gelmez. Işıklı kavşaklarda ve polisle düzenlenen kavşaklarda ışığın ve polisin işaretlerine hem sürücü hem de yaya mutlaka uymalı. Diğer alanlarda da yayaların kendileri için trafik kanunlarında ön görülen kurallara uyma şeklindeki yükümlülükleri yerine getirmeleri gerekiyor.  Trafik hem yayaların hem de araçların sistematik olarak hareket ettiği bir bütünlüktür. Bunu unutmayalım. 

“Önemli olan trafikte can ve mal güvenliği”

Hep beraber daha güvenli bir trafik düzeni sağlamak için, kazalardaki ölü ve yaralı sayılarını azaltmak için bu kurallara uymamız gerekiyor. Trafik Kanunundaki değişiklikle yaya öncelikli trafik konusu Karayolları Trafik Kanununa da işlenmiştir. Trafik ışığı olmayan ve bu şekilde kontrol edilmeyen yaya geçişlerinde yayalara öncelik vermeyen sürücülere trafik cezası uygulanmaktadır. Uygulamadaki bilinçlendirmeden sonra mutlaka artık düzenleyici ve cezalandırıcı bir aşamaya da gelinecektir.  Önemli olan yayaların ve sürücülerin bilinçli olmasıdır, trafikte can ve mal güvenliğinin sağlanmasıdır.”

Vural: “Farkındalık faaliyetleri yapılacak”

Bartın İl Emniyet Müdürü Ogün Vural da il genelinde toplamda 136 yaya geçidinde 378 personelle görev alındığını belirterek şöyle konuştu:

“İçişleri Bakanlığımızca ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla 2019 yılı ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyeti yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırılmış bu kapsamda 6 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.00-13.30 saatleri arasında tüm illerimizde eş zamanlı olarak Devletin tüm unsunları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla Bartın ilimizde; ‘Yaya Öncelikli Trafik’ kampanyası başlamıştır. Kampanya kapsamında; özellikle illerimizde Vali ve ilçelerimizde Kaymakamlarımız koordinesinde; İl Milli Eğitim Müdürlükleri, İl Sağlık Müdürlükleri, İl Emniyet Müdürlükleri, İl Jandarma Komutanlıkları, Belediye Başkanlıkları, Karayolları Şube Şeflikleri, Üniversite ve Diğer Toplum Kuruluşları ile işbirliği yapılarak, yaya öncelikli trafik algısı oluşturmaya yönelik 2019 yılında farkındalık faaliyetleri yapılacaktır.

136 yaya geçidince 378 personelle görev alındı

Kampanya kapsamında Bartın ilimizde şehir merkezinde 80 yaya geçinde 211 yaya personel, 30 motorize ekip ve 2 drone ekibi, Amasra ilçemizde 11 yaya geçidinde 30 personelimiz, Ulus ilçemizde 15 yaya geçidinde 15 personel, Kurucaşile ilçemizde 6 yaya geçidinde 12 personel olmak üzere il ve ilçelerimizde toplam 112 yaya geçidinde 300 personel, jandarma bölgemizde 24 yaya geçidinde 78 jandarma personeli görev almaktadır. Toplamda il genelinde 136 yaya geçidinde 378 personel ile görev alınmıştır. Ayrıca il ve ilçelerimizde bulunan yaya geçitlerinde başta Sayın Valimiz ve Kaymakamlarımız olmak üzere tüm kamu kurum müdür ve temsilcileri ile sivil tolum örgütleri de farkındalık eylemi için görev almaktadırlar. Kampanya kapsamında okullarımızda etkinlik ve programlar yapılmaktadır.

Bilgilendirmeler gerçekleştiriliyor

Bu etkinlikte Bartın ilimiz ve ilçelerimizde halkın görebileceği yerlerde farkındalık oluşturmak amacıyla yaya öncelikli afişler ve pankartlar asılmış, sivil toplum örgütleri pankart ve dövizler taşıyarak etkinlikte görev almış, yaya geçitlerinde görev alan personelimiz ve kurum müdür ve yöneticileri yayalara ve sürücülere broşürler dağıtarak bilgilendirme faaliyeti yapmakta ayrıca drone ekipleri şehir merkezinde bulunan yaya geçitlerinde etkinlikte görev almakta, Zonguldak yolu Terminal Kavşağında bulunan Nef Polis Uygulama Noktasında bulunan Yaşam Tünelinde de sürücülerimize yaya öncelikli trafik kamu spotu video gösterimi bilgilendirme faaliyeti yapılmaktadır.

Yaya öncelik tanımayana 488 TL para cezası

Yenilenen mevzuata göre 18.10.2018 tarihinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74. Maddesinde yapılan yeni düzenleme ile artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaları ile belirlenmiş; yaya veya okul geçişlerine yaklaşırken, kavşak giriş ve çıkışlarında, yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar. Uymayanlar hakkında Karayolları Trafik Kanunu uyarınca 488 TL tutarında para cezası uygulanacaktır. Bu tür etkinlik ve denetimler yıl boyu bütün kurumlarımızın katılımıyla devam edecektir.”

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam