Bakanlıktan yatırıma 10 milyon TL ek ödenek

İl Genel Meclisi Şubat Ayı Gündemini görüşmeye başladı. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis Üyeleri, şubat gündemi çerçevesinde 15 maddeyi görüşüp karara bağlayacak.

Bakanlıktan yatırıma 10 milyon TL ek ödenek Güncel

İl Genel Meclisi Şubat Ayı Gündemini görüşmeye başladı. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis Üyeleri, şubat gündemi çerçevesinde 15 maddeyi görüşüp karara bağlayacak. Toplantının başlangıcında  Bartın’ın büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayan tüm Meclis üyelerine teşekkür ederken Şubat ayı toplantılarının Bartın’a hayırlı olmasını temenni eden Meclis Başkanı Dursun, “Öncelikle 15 gündemle bugün  ilk birleşimini gerçekleştirecek olduğumuz Şubat ayı toplantılarımızın Bartın’ımıza ve İdaremize  hayırlı olmasını diliyorum. 5 gün sürecek toplantılarda Meclis çalışmalarına katılarak Bartın’ın büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayan tüm Meclis üyelerimize de ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

Bakanlıktan Bartın’a 10 milyon TL

Toplantı gündemine geçmeden önce ilimizde gerçekleştirilecek olan eğitim yatırımları, yol ve ulaşım Hizmetleri ve en önemlisi de Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gönderilen 10 milyon TL’lik ek ödenek ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.  Bakanlıkça gönderilen ödeneği yatırıma dönüştürme noktasındaki önceliklerinden de bahseden Meclis Başkanı Dursun, Bakanlık kadar kendilerinin de bu konuda hassasiyet içerisinde olduklarını ifade etti.

“Yeni kampüs ve yurtların su ihtiyacı kökünden çözülecek”

İlk Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gönderilen 10 milyon TL’lik ek ödeneğin hangi yatırım ve çalışmalarda nasıl kullanılacağını da şöyle anlattı:

“Bakanlığın öncelikleri çerçevesinde öncelikle yarım kalmış yatırımların tamamlanması, içme suyu ve altyapı projeleri, sosyal çalışmalar ile yine yüksek planlama kurulunca belirlenen standartlara uymak kaydıyla köy ana gurup yollarında kullanılmasıyla ilgi önerileri var. O nedenle İdaremiz hesaplarına aktarılan ödenek ile Bakanlığın tavsiyelerine uygun olarak başta yarım kalan yatırımlar olmak üzere köylerimizin alt yapısı ve ana gurup yollarının standart yükseltme çalışmalarına, bu kapsamda ödenek ayırmayı planladık. Yine mevcut ödenek içerisinden  17 bin öğrenci kapasitesine ulaşmış  Kutlubey Kampüsü’nde köy şebekesinden su temin edilmeye çalışılması sürdürülebilir bir yapıya sahip olmadığından Bartın Üniversitemiz ile yurt binalarının içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarını kökünden çözecek çalışmayı da tamamlamak istiyoruz. Bu kapsamda 2018 yılında yine Maliye Bakanlığı’ndan Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’un  takipleri ile çıkartılan 1 milyon TL ödenek ile İl Özel İdaremizce temin edilen malzemeler ile  Tuzcular Köyü mevkiinde yapılan 2 bin 500 kişilik kız öğrenci yurdunun şehir şebeke bağlantısı yapıldı. Fakat yapılan bu çalışmayla bölgede yapılacak diğer öğrenci yurtları ve Yazıcılar Kampüsü’ndeki öğrencilerle  bölge nüfusunun  her geçen gün artıyor olmasını göz önünde bulundurduk. Bu kapsamda Milletvekilimiz Valilimiz Meclisimiz ve İdaremizle birlikte konunun öneminin bizlere yüklediği  sorumluluk bilinciyle meseleyi  çözüme kavuşturmayı hedefledik.

Gündüzlü Engelsiz Yaşam Merkezi için ödenek verilecek

Yine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’müzün İl Özel İdaremiz mülkiyeti olan Ağdacı Mevkiindeki Sosyal Tesisleri’nde  yapımı  planlanan Gündüzlü Engelsiz Yaşam Merkezi’nin İl Genel Meclisi’mizce gerçekleştirilecek olan bina tahsis iş ve  işlemlerinin  tamamlanmasıyla bu alanda dez avantajlı grupta yer alan engelli kardeşlerimizin engelsiz yaşam merkezine kavuşmalarını sağlayacak olan gerekli onarım ödeneğinin de verilmesini planladık. Yapılacak çalışmayla bu alanda Bartın’da ihtiyaç duyulan  modern bir eğitim merkezinin de İl Özel İdaremiz olarak Meclis olarak imza atmayı hedefledik.

Grup yollarında çalışmalar devam edecek

Bunun yanında yine 2018 yılı çalışma ve yatırım programında 7 köyde kanalizasyon altyapı ve arıtma projelerinin tamamlanamayan kısımlarının süratle tamamlanabilmesi için gerekli ödenek aktarılacak. En önemlisi de  köylerimize ulaşımı sağlayan ana grup yollarının standardını yükseltme çalışmalarına il genelinde devam etmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda İl Özel İdaremizin beton santralinde üretmiş olduğu yerli ve milli kaynaklarla, milli ekonomiye de katkı sağlayarak bize verilen ödenekleri yine milletin hizmetine sunma gayreti içerisinde olacağız. Bu vesile ile Maliye Bakanlığı’ndan idaremize aktarılan ödeneklerde büyük katkıları olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’a  Valimiz Sinan Güner’e Bakanlığımıza yürekten teşekkür ediyoruz. Yakın bir süre içerisinde gelen ödenek İl Genel Meclisi’nde bütçelendirilecek. Bu yöndeki hazırlıklarda son aşamaya geldi. Bu kapsamda yapılacak olan tüm hizmetlerin şimdiden Bartın’ımıza hayırlı olmasını diliyoruz.”

“Santral 2019’a da damga vuracak”

Ardından yol ve ulaşım alanında 2019 yılında yapılacak çalışmalar ile ilgili yaptığı açıklamasında Başkan Dursun, Yol ve Ulaşım Hizmetlerine ayrılan 12 milyon 489 bin TL ödeneğin 8,5 milyon TL’sini tamamını yol yapım gideri olarak ayırdıklarını belirterek şunları söyledi:

“Yol ve ulaşım sektöründe  Beton Santralimiz ve  Kilitli Parke Üretim Tesisimizin imalatları 2019 yılı çalışmalarına damga vuracak. Bu alanda planladığımız yatırımlarla özellikle kırsal alanda yaşayan hemşehrilerimizin mağduriyetlerinin giderilebilmesi için Yol ve Ulaşım Hizmetlerine ayırdığımız 12 milyon 489 bin TL ödeneğin 8,5 milyon TL’ sinin tamamını yol yapım gideri olarak ayırdık. Bu rakam ile İl genelinde 1 kilometre birinci kat sathi kaplama asfalt, 4 kilometre ikinci kat sıcak asfalt serme standardı yükseltme, 5 kilometrelik alanda stabilize çalışması, 14 km kuru beton ile yol yapımı, 19 kilometrelik yeni yol açma çalışmaları, 8 bin 350 ton stabilize malzemeli yol bakımı, 14 kilometrelik bir alanda mahalle aralarında ıslak beton ile yol düzenlemeleri yapılacak. Ayrıca 156.208 metrekare kilitli parke taşı ile 35 kilometreye varan köy içlerinde yol düzenlemesi yapacağız. Bu alanda geçen yıl gerçekleştirdiğimiz 64 bin metrekarelik rekorları da egale ederek yine bu alanda  bir ilki de gerçekleştireceğiz.

“Sıcak asfalt geri planda kaldı”

Yol ve ulaşım hizmetlerinde 2019 programlarıyla ilk defa beton imalatlarını çok fazla öne çıkarmaya çalıştık. Birinci kat asfalt ile sıcak asfalt daha geri planda kaldı. Çünkü petrole dayalı asfalt bitüm fiyatları  maliyetleri yüzde 150 artırdı. O nedenle yerli ve milli kaynaklarla kendi tesislerimizde üreteceğimiz beton ürün çeşitleri ile kırsalda bu hizmetlerimizi çok daha kaliteli ve uzun ömürlü olacak şekilde gerçekleştireceğiz. Mevcut programlara ilave yine Maliye Bakanlığı’ndan gönderilen ödeneklerle KÖYDES ödenekleriyle desteklenecek. Yaklaşık 2 bin kilometrelik bir yol ağı içerisinde 13 yıldır Özel İdare eliyle  yapılan sistemli ve gayretli çalışmalarla  yüzde 23 seviyesinde devir alınan asfaltlama oranının bugün  yüzde 90’lara ulaşılmış olması aslında geçmiş yıllarla son 13 yılı değerlendiren önemli bir envanteri ortaya çıkarmaktadır.

Ömertepesi Ortaokulu yatırım programında

Eğitim yatırımlarıyla ilgili de açıklama yapan Dursun, 2019 yılında yine fiziki yenilenmeye önemli ölçüde kaynak ayırdıklarını söyleyerek modern derslikleri oluşturmaya devam edeceklerini kaydetti. Her yıl Özel İdare bütçesi içerisinden eğitime ayrılan ödeneklerle İlimize kazandırılan modern eğitim yuvalarına yenilerini eklemeyi kendilerine her zaman önemli bir hedef olarak koyduklarını belirten Dursun, “İlimizde gerçekleştirilen eğitim yatırımları kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı, son 13 yıl içerisinde Bartın’a 41 adet  modern eğitim yuvası kazandırdı. Her biri birbirinde modern bu eğitim yuvalarının Bartın’a kazandırılmasında çok önemli katkısı olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere tüm Bakanlık yetkililerine de teşekkür ediyoruz. Merkezi hükümetin yapmış olduğu bu çalışmalara yerelden de  katkı verilmesi son derece önemlidir. Yerelde hizmet eden bir  Meclis olarak biz de eğitim yatırımlarını son derece önemsiyoruz. Her yıl Özel İdare bütçesi içerisinden eğitime ayrılan ödeneklerle İlimize kazandırılan modern eğitim yuvalarına yenilerini eklemeyi kendimize her zaman önemli bir hedef olarak koyduk. O nedenle 2019 yılı bütçesi içerisinde eğitim yatırımları için ayrılan  6 milyon 49 bin 12  TL ödeneğin 2,5 milyon TL’sini eski ticaret lisesinin yerine yapılacak olan Ömertepesi Ortaokulu yapımına ayırdık. Ayrıca 940 bin 741 TL ile tüm okullardaki küçük onarım ve cari giderleri karşılanacak. Yine il genelinde 21 temel eğitim okulunda günümüz eğitim sistemine uygun  modernleştirme çalışmaları gerçekleştirilecek.” dedi.

“İnkum yolu iyileştirilecek”

İmar planları ve ek çalışma programlarının çoğunlukta olduğu Şubat ayı toplantılarının bazı önemli gündemleri üzerinde açıklamalarda bulunan Dursun, son olarak da şunları söyledi:

“Bartın-İnkum yolunda zemin kaynaklı oluşan heyelan nedeniyle sürücüler büyük bir risk yaşıyorken oluşan heyelanın bertarafının hangi kurumun sorumluluğunda olduğu tartışma konusu olarak Bartın’ın gündeminden hiçbir zaman çıkmadı. Uzun zamandır çözüm bekleyen bu konuda Bartın Valimiz Sayın Sinan Güner'in girişimi ile afet kapsamında 200 bin TL ödenek verilerek ihale işlemleri süratle tamamlandı. Yapılan ihale kapsamında orman izinleri alındı, mevcut yolun orman tarafına genişlemeleri yapılacak. Bunun yanında yine aynı güzergahta bulunan sert virajlar da iyileştirilecek.  Çalışmanın tamamlanmasıyla her yıl sorun haline gelen heyelanlı alandan uzaklaşarak yolun standartı yükseltilecek. O nedenle uzun bir zaman  büyük bir sorun haline gelen Bartın-İnkumu yolunda yapılacak genişletme ve standart yükseltme çalışması 2019 yılı ek çalışma yatırım programına alınacak. Yaz döneminde büyük bir yoğunluk yaşanan İnkum beldemizin ulaşımdaki sıkıntılarını çözecek bu çalışmaların hayata geçirilmesinde büyük katkısı olan Bartın Valimiz Sayın Sinan Güner’e teşekkür ediyor yapılacak çalışmaların şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

“Her zaman destek olmaya devam edeceğiz”

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’müzün talebiyle Ocak ayı Meclis gündemine konu olan tahsis talebi ilgili komisyonlarda değerlendirildi. Komisyon raporları Meclis Başkanlığına ulaştı. İlgili kurumun yapmış olduğu tahsis talebine komisyonlar da olumlu baktı. Özel idaremizin mülkiyetinde olan bu binanın dezavantajlı grup olarak nitelendirdiğimiz çocuklarımızın hayatlarını kolaylaştıracak şekilde bir eğitim merkezi haline getirilmesini son derece önemsiyoruz. Bu kapsamda yürütülecek olan başta tahsis işlemi olmak üzere yine mevcut binanın bu yönde eğitim verebilecek hale getirilmesinde Meclisimiz uygun gördüğü taktirde bütçe imkanları ölçüsünde destek olmaya her zaman devam edeceğiz.

Üniversite bağlantı yolları…


Yine gündemin 14’üncü maddesinde yer alan Kutlubeyyazıcılar Köyü Üniversite Kampüsü çevresinde kalan mahalle bağlantı yollarında uzun zamandır üniversitemizin inşaat yapılanmasından kaynaklı yol problemleri var. İdaremizin üretmiş olduğu kuru beton sistemiyle Yazıcılar ve Esenler bağlantı yollarını yaparak köye konforlu şekilde ulaşımı sağlayacağız. Yapılacak çalışmalar 2019 mali yılı ek çalışma programına Meclis’imizce alınacak.

Kuşkaya Yol Anıtı yolu onarılacak

Amasra İlçemizde yer alan Kuşkayası Yol Anıtı ile Karayolu arasındaki tehlike arz eden ahşap merdivenlerin onarımları İdaremizce yapılarak anıtın ve doğanın otantik yapısına uygun hale getirilecek. Ülkemiz turizminde Amasra’nın bir markadır. Bunun etrafında yer alan bileşenlerden  biri de Kuşkayası Yol Anıtı’dır. O nedenle bu anıtı ziyaret edenlerin yürüyüş yollarındaki konforu ve estetiği tanıtım açısından büyük önem taşıyor. Bu proje de yine ek çalışma ve yatırım programına alınacak.


Kumluca 112 Acil İstasyonu Merkezi modernleştirilecek

Kumluca 112 Acil İstasyonunun onarımı ile ilgili yapılacak olan modernleştirme çalışmalarını da 2019 yılı çalışma ve yatırım programına alacağız. Paydaş kurumlarımız arasında yer alan İl Sağlık Müdürlüğümüz ile koordine halindeyiz. Bir taraftan yeni aile sağlığı merkezlerini inşa ettirirken bir taraftan da onarım ihtiyacı olan bu merkezlerin fiziki yapılarındaki iyileştirme çalışmalarına devam ediyoruz.”

Dursun’un açıklamalarının ardından Şubat ayı gündemi maddeleri görüşülmeye başlandı. Gündemin  2. ve 3’üncü maddesinde yer alan ve Ocak ayında havaleleri  gerçekleştirilen Ulus Hisarköyü ile Yeniköy Köyü Köy Yerleşik Alan ve Civarı Sınırlarının Tespiti ile ilgili dosyaların komisyon raporlarının Meclis Başkanlığına ulaştığını belirten Dursun, konunun Meclisin oy birliği ile komisyon raporları doğrultusunda onaylandığını söyledi.

Meclis, Şubat ayı gündemini görüşmek üzere bugün saat 15.00’da tekrar toplanacak.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam