BARTIN KENT MÜZESİ, BİR YAŞINDA

Bartın Belediyesi, geçen yıl 27 Ocak’ta açtığı Bartın Kent Müzesi’nin birinci kuruluş yılını kutladı. Birinci yıl dolayısıyla Naht Sanatı Ustası Ahmet Güldür’ün naht sanatıyla yazdığı Türkiye’de ve dünyada bu özelliğiyle tek olan 3.50 metre yüksekliğinde 1.75 metre genişliğindeki Yasin-i Şerif müzede sergiye alındı. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, kutlamada Kent Müzesi’ni 1 yılda 90 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

BARTIN KENT MÜZESİ, BİR YAŞINDA Güncel

1 yılda 90 bin ziyaretçi

Bartın Belediyesi, geçen yıl 27 Ocak’ta açtığı Bartın Kent Müzesi’nin birinci kuruluş yılını kutladı. Müze önünde gerçekleştirilen kutlamaya Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın başta olmak üzere çok sayıda vatandaş katıldı. Birinci  yıl dolayısıyla Naht Sanatı Ustası Ahmet Güldür’ün naht sanatıyla yazdığı  Türkiye’de ve dünyada bu özelliğiyle tek olan 3.50 metre yüksekliğinde 1.75 metre genişliğindeki Yasin-i Şerif müzede sergiye alınırken Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Kent Müzesi’ni 1 yılda 90 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Akın: “2 bin 70 eser sergileniyor”

 Kent Müzesinde şuanda 2 bin 70 eser ve materyalin sergilendiğini ifade eden Akın şöyle konuştu:

Geçen 27 Ocak’ta burayı açmıştık. O gün bende kent müzesi açılışı yapmanın heyecanı vardı. Bartın Belediyesinin Kent Müzesi bir proje bir de uygulama ödülünü aldı. 1 yılda bu müzemizi 90 bin kişi ziyaret etti. Bartın ölçeğinde müthiş bir rakam aslında bu. 113 kişi eser ve belge bağışladı. Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan eserler ve paralar vardı. 2 bin 70 eser ve materyal müzemizde sergileniyor. Hiçbirini maddiyat karşılığı aldık. Bartın’da yaşayan dostlarımız ellerindeki eserleri bize bağışladılar. Bir bu kadar eser daha var elimizde. Çünkü artık müzeler geliyor. Hepsinin aşağı yukarı projeleri bitti. Ayrıca Ahmet Bey’in yaptığı eserleri de burada sergiliyor. 2 bin 98 harf ve tarihiyle birlikte 3 bin 2 adet kesme parçadan oluşan 3.50 metre yüksekliğinde 1.75 metre genişliğinde naht sanatıyla yazılan Yasin-i Şerif’i de burada sergileyeceğiz. Ahmet Bey aynı zamanda Türkiye’deki 5 naht sanatı ustasından biridir.

Bartın’da 4 müze daha geliyor

Üzerinde çalıştığımız 4 müze var. Birincisi Karaçay’da gerçekleştireceğimiz modern bir su müzesi. Resim ve Sanat Müzesini de Hamamsokağı’nın oradaki binada açacağız. Bu şekilde hem tescilli bir evimizi restore etmiş olacağız. Kültür Müdürlüğü olan yerimizi de Atatürk ve Şehitler Müzesi yapacağız. Bu değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Kör Park yapacağımız 113 bin metrekarelik alanın içinde bir oyuncak müzesi yapacağız. Arkeoloji Parkı da orada yapacağız. Bunları 2019-2020 arasında gerçekleştirmek istiyoruz. Müze olmazsa geçmişimizden uzaklaşıyoruz ve turist de gelmiyor. Bu müzede emeği geçen herkese de çok teşekkür ediyorum.

“Hizmette inatçı biriyim”

Bartın Belediyesi’nin maddi anlamda hiçbir sıkıntısı yok. Geçen dönem biz doğalgazdan kaynaklı 60 milyon TL, suya da 20 milyon TL harcadık. Ama önümüzdeki dönem bu para cebimize kalacak. 2019 bütçemizde 110 milyon TL, ortalama 40 milyon TL’si de yatırım projesi. Biz gerçekçi olacağız ve ayaklarımız yere sağlam basacak. Ben hizmette inatçı biriyim. İyi şeylerde inat etmek murat getirir derler. Sadece Bartın’da kanalizasyon arıtmasını yapmak 7 yılımı aldım. Ortalama Dallıca’da 50 milyon TL’lik hibeyle bu projeyi gerçekleştirdik. Bartın Irmağı da bu projeyle kanalizasyon atığından kurtuldu. Bartın Irmağını günde 14 bin ton kanalizasyon atığından kurtardık. Artık Bartın Irmağı canlandı, eski haline gelmeye başladı.

“Müzeleri Bartın’da kültür yolu üzerinde yapıyoruz”

Bu müzeleri Bartın’da kültür yolu üzerinde yapıyoruz. Biz Bartın’ı kültür yolunun içerisine soktuk. Bartın’da Ebu Derda türbesini restore ettik ve kültür yolunu Şehitlik, Dikili Taş, çeşmeler, su terazisi, Taşhan, Kent Müzesi, resim müzesi, hamam, Atatürk ve Şehitler Müzesi ve Gazhane güzergâhında oluşturduk. Gazhane’den de köy parka teleferikle inşallah gideceğiz. 4,5 milyon Euro’ya bu projeyi yapacağız. Bartın’da hep birlikte huzurla ve sevdiklerimizle yaşamayı diliyorum.”

Türkiye’de ve dünyada tek

Türkiye’de ve dünyada naht sanatıyla yazılan tek Yasin-i Şerif’i Bartın Kent Müzesine sunan Naht Sanatı Ustası Ahmet Güldür de “Bartın’da bu çalışmamı müzede sergilemek istiyordum. Bu Bartın’ın ve dünyanın naht sanatıyla yazılmış olan tek Yasin-i Şerif’idir” ifadelerinde bulundu. vatandaşlar kutlamalar sonrası müzeyi gezdi.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam