HASAN HÜSEYİN UZUN’DAN YENİ DÖNEMDE FLAŞ PROJELER!

AK Parti tarafından yeniden belediye başkan adayı gösterilen Ulus Belediye Başkanı ve Adayı Hasan Hüseyin Uzun, 31 Mart yerel seçimlerinde Ulusluların teveccühüyle yeniden belediye başkanı seçilmesi halinde Ulus’ta yapmak istediği projeleri açıkladı. 5 yıllık görev süresinde Ulus Meslek Yüksek Okulu, TOKİ konutları, Ulus Doğa Park Otel başta olmak üzere ilçede birçok projeyi hayata geçiren Uzun, 31 Mart sonrasında ise yine ilçeye değer katacak birçok projeyle geliyor. Yaşlı Bakım Merkez, Hayvanat Bahçesi, Sanayi Sitesi, ikinci TOKİ konutları gibi birçok proje hazırlayan Hasan Hüseyin Uzun’un bu dönemki flaş projesi ise doğalgaz. Ulus’a doğalgaz getirmek için girişimleri olduğunu belirten Uzun ikinci flaş projenin de 50 dönümlük bir arazide yapmayı planladıkları Millet Bahçesi olduğunu söyledi.

HASAN HÜSEYİN UZUN’DAN YENİ DÖNEMDE FLAŞ PROJELER! Güncel

Ulus’ta doğalgazlı dönem başlayacak

AK Parti tarafından yeniden belediye başkan adayı gösterilen Ulus Belediye Başkanı ve Adayı Hasan Hüseyin Uzun, 31 Mart yerel seçimlerinde Ulusluların teveccühüyle yeniden belediye başkanı seçilmesi halinde Ulus’ta yapmak istediği projeleri açıkladı. 5 yıllık görev süresinde Ulus Meslek Yüksek Okulu, TOKİ konutları, Ulus Doğa Park Otel başta olmak üzere ilçede birçok projeyi hayata geçiren Uzun, 31 Mart sonrasında ise yine ilçeye değer katacak birçok projeyle geliyor.  Hasan Hüseyin Uzun’un bu dönemki flaş projesi ise doğalgaz. Doğalgaz için girişimlerde bulunduklarını ve gerekli meclis kararını da aldıklarını ifade eden Uzun, Ulus’a doğalgazı getirebilmek için bir depolama alanı oluşturmayı planladıklarını söyledi. İkinci flaş proje olarak 50 dönümlük bir alanda Millet Bahçesi yapacaklarını dile getiren Uzun, Millet Bahçesinin içinde restaurant, kafeterya, özel oyun alanları, 200 araçlık otopark, bölgeye özel bitkilerin olduğu botanik bahçesi ve anfi gösteri alanı gibi alanlar olacağını kaydetti. İşte Hasan Hüseyin Uzun’un 31 Mart’ın ardından ki 5 yıllık dönem içerisinde Ulus’ta hayata geçirmek istediği projeler!

Uzun: “Ulus’a layıkıyla hizmet etmenin gururunu yaşıyorum”

Göreve geldiği günden geçen süre boyunca Ulus’a layıkıyla hizmet etmenin gururunu yaşadığını vurgulayan Ulus Belediye Başkanı ve Adayı Hasan Hüseyin Uzun şöyle konuştu:

Bundan yaklaşık 3 ay önce aday olmayı düşündüğümü ifade etmiştim. Belediye başkanları aslında potansiyel adaydır. Ama o zaman söylediğim gibi bunun takdiri partimize aittir. Bundan 15 gün önce de 31 Mart yerel seçimleri için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Milletvekilimiz Yılmaz Tunç’un, partimizin Bartın İl Teşkilatı ve Ulus İlçe Teşkilatımızın teveccühleriyle yeniden belediye başkan adayı olarak gösterildik. Allah tabi ki utandırmasın. Biz 5 yıl boyunca layıkıyla Ulus’a hizmet etmenin huzurunu yaşıyoruz. 5 yıl boyunca Ulus’ta samimiyetim ve gayretimle çalıştım.

“77 yıl boyunca yapılamayanları yapmak için çalıştık”

 Ulus 77 yıllık bir ilçe. Ve biz 77 yıl boyunca Ulus’a yapılmayanları bu 5 yıl içerisinde yapabilmek için çok büyük zahmetle çalıştık. Bu zahmetleri çektik ama hiç yorulmadık. Çünkü Ulus bu hizmetleri hak ediyor. Keşke daha önce bu hizmetlet yapılabilseydi. Ben Ulus’un gelişmiş ilçeler arasında üst sıralarda yerini almasını istiyorum. Ulus, Bartın’ın en çok gelişen ilçesi ve ben bu konuda Ulus’u hem Bartın’ın hem de ülkemizin ilçeleri arasında en çok gelişen ve tercih edilen ilçesi konumuna taşımak istiyorum. Biz görevi teslim almadan önce Ulus kan kaybeden bir ilçeydi. Nüfus her geçen gün düşüyordu. Aynı şekilde ilçemizin ekonomik durumu da öyleydi. Ama ben bu 5 yıllık dönemi gerçekten güzel geçirdiğime inanıyorum. Eksiklerimiz tabi ki mutlaka var. Ama genel anlamda yaptığım hizmetlerden ve gayretimden bir endişem yok.

“4 milyon TL borçlu bir belediyeden hizmet veren belediye haline geldik”

Bu göreve gelmeden önce Uluslulara 7/24 esasıyla çalışacağımızın sözünü vermiştik. Ve tüm samimiyetimle söylüyorum ki bu sözümüzü çiğnemedik. Hatta 5 yıl boyunca hiç tatil bile yapmadım. Gerçekten borç içinde, zor bir belediye teslim aldık. Benden önce ‘Ulus’ta biz de şunu yaptık’ denilebilecek bir eser yok. Bir bina yok, ciddi bir proje yok. Hatta Ulus’ta 20 yıldır artık viran hale gelmiş, atıl durumda olan bir otel binası vardı ve o binaya dahi hiçbir şey yapılamamıştı. Biz 4 milyon TL borçla aldığımız bir belediyeden kanalizasyon, alt yapı, içme suyu hizmetlerini yapabilen bir belediye haline geldik. İçme suyunu yenilerken asbest boruların tamamını attık ve yerine en modern boruları koyduk. Bina bağlantılarına kadar gerçekleştirdik. Bu hizmetleri tamamladıktan sonra Ulus’u böyle bırakmadık. Hemen üst yapı çalışmalarını tamamladık. İlçemizdeki dere ıslahlarını DSİ ile işbirliği içerisinde gerçekleştirdik. Islah çalışmalarında belediyemiz duvar arkası dolgularını kendisi yaptı ve bunları bitirdik.

“Ulus’a meslek yüksek okulunu kazandırdık”

Ulus’a meslek yüksek okulunu kazandırdık. İmar planımızı yenileyerek kamulaştırmasını yaptığımız alanı TOKİ’ye dar gelirli vatandaşlarımıza toplu konut yapabilmek için tahsis ettik. Yani o alanı vatandaşlarımızdan satın aldık ve TOKİ’ye sattık. Bu Türkiye’de tekdir. Hiçbir kuruş kat elde etmeden 3 bin nüfuslu bir belediye olarak ilçemize toplu konut kazandırabilmek için 50 dönümlük bir alanın kamulaştırmasını yaptık. Yüzde 85 düzeyinde de konutlar bitti. Bir tek çevre düzenlemesi çalışmaları kaldı. Mayıs sonuna kadar da bu çalışmalar tamamlanacak ve haziran ayına kadar da vatandaşlarımız konutlarına yerleşecek. Bu önemli bir yatırımdı.

“Yol ve kaldırım çalışmalarının yüzde 85’i bitmiş durumda”

Aynı şekilde Ulus’a bir spor merkezi kazandırdık. Kafeteryasıyla birlikte bir halı saha kazandırdık ve sporcularımız 3-4 aydır bu sahayı kullanıyor. Ulus’tan artık kimse spor yapabilmek için dışarıya gitmiyor. Kafeterya inşaatımız bir aya kadar tamamlanacak. O tamamlandığında da soyunma odalarıyla birlikte orada tam bir spor kompleksi oluşacak. Kanalizasyon çalışmalarından dolayı ilçemizin tamamında yollarımız ve kaldırımlar zarar görmüştü. Yol ve kaldırım çalışmalarının da yüzde 85’ini tamamlamış durumdayız. Geriye kalan yüzde 10-15’lik kısmını da havaların müsait olduğu zamanlarda tamamlayacağım. Bu bile ilçemiz adına çok önemli bir seviyedir.

“Ulus Doğa Park Otelini tamamladık”

Otelden bahsetmişken otel inşaatını da tamamladık ve şu anda belediyemizin şirketi olan Ulubel Şirketi tarafından işletilmekte. Ulus Doğa Park Otelimiz artık Ulus’ta misafirlerimize hizmet veriyor. İlçemizin ve bölgemizin turizmine önemli bir katkı sağlıyor. Ulus’a kazandırdığımız belli başlı ve en önemli hizmetlerimiz bunlar.

Ulus’a aquaparkı kapalı yüzme havuzu

Tabi ki bunlarla yetinmeyeceğiz. Önümüzdeki 5 yıl içinde ilçemize yapmak istediğimiz çok güzel projelerimiz var. Onlardan da bahsedecek olursak en önemli projelerimizden bir tanesi Ulus’a kapalı aquaparkı da olan bir yüzme havuzu olacak. Şu bir gerçek ki Bartın bir su şehri ve vatandaşlarımız suyu çok seviyor. Yazın insanlar ya Amasra gibi sahillerimizde ya da Bartın’da havuzlarda. Tabi Ululular da suyu çok seviyor. Ancak buradaki vatandaşlarımız yazın ya derelerde bu ihtiyacını karşılamaya çalışıyor ya da göllerimizde. Ancak göllerimiz çok sağlıklı olmadığı için vatandaşlarımızın oralara gitmesine içim elvermiyor. Bunun için en önemli projem Ulus’a bir yüzme havuzu kazandırmak. Çocuklarımızın da burada eğlenebilmesi için aquaparkıyla birlikte bu projeyi yapmak istiyorum.

30 dönümlük alana sanayi sitesi

İkinci olarak Ulus’a bir sanayi alanı kazandıracağız. Biliyorsunuz bu dönemde Ulus’ta konutlaşma oldu. İmar planında yapılan değişikliğin beraberinde getirdiği konutlaşmayla aslında Ulus’ta istihdamın önü de açılmış oldu. Çünkü İnsanlara ucuz ev kiralama imkanını sağlamış olduk. Ben göreve geldiğimde Ulus’ta kaloriferli daireler az olduğu için kira fiyatları da çok yüksekti. Şu anda fiyatlarda bir artış olmadığı gibi TOKİ’nin de devreye girmesiyle fiyatlar daha da düşecektir. Tabi çok fazla insanın olduğu yerde istihdama da ihtiyaç olacaktır. İşte biz istihdamın da önünü açacağız. Ulus’ta yeni sanayi alanı projemiz hazırlanıyor. 30 dönümlük bir alan üzerine kurulacak ve dükkanlarımız en az 250-300 metrekare olacak. Üretime dönük atölyeler olacak. Mesela büyük CNC makinalarının olduğu dekorasyon atölyeleri yet alacak.

“Mevcut sanayi alanımıza dokunmadan bu alanı faaliyete geçireceğiz”

Mevcut sanayi alanımıza dokunmadan bu alanı faaliyete geçireceğiz. Tabi bu konuyla ilgili sanayi alanının boşaltılıp yeni alana geçirileceği düşünülmüş. Ama kesinlikle vatandaşlarımız böyle bir şey düşünmesin. Asla böyle ranta dayalı bir düşüncem yok. Çünkü Ulus’un kaynağı belli. Ben Ulus’ta kimsenin gelirinin bir lira düşmesine müsade etmem. Yeni sanayi yeni istihdam demektir. Yeşil Sanayi Sitesinin altında mevcut sanayi sitesinin yukarısında bu dere ıslahından dolayı kazandığımız koruma duvarları dahi yapılmış olan bu 30 dönümlük alanı sanayi alanı olarak hazırlıyoruz. Bu konuyla ilgili yazın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla görüşmelerimizi yapmıştık. Bakanlığımız da bu projemizi onayladı. Orada yaptığımız çalışmalar neticesinde alt yapısı oluşmuş bir sanayi alanı oluşturmayı başardık.

150 yataklı Yaşlı Bakım Merkezi

Zaten bizim bu 5 yıl boyunca yaptığımız çalışmalar aslında önümüzdeki 5 yıl için yapmak istediğimiz projelerin de alt yapısını oluşturmuş oldu. Onun dışında yapmak istediğimiz projeler arasında Yaşlı Bakım Merkezimiz de yer alıyor. Ulus Meslek Yüksek Okulunu ilçemize hayırseverlerimizin katkılarıyla nasıl kazandırdıysak Yaşlı Bakım Merkezini de yine bir hayırseverimizin katkısıyla ilçemize kazandıracağız. Aslında ben bu projeyi daha önce de projelerimizin arasına koymuştum ama şu ana kadar ancak bu projenin alt yapısını hazırlayabildik. Bakım Merkezimiz otel konseptinde 150 yatak kapasiteli olacak.

Yaşlıların tatil imkanı bile olacak

 Köyden gelecek yaşlılarımızın bakımları yapılacak hatta onlar için tatil imkanları bile doğacak. Türkiye’deki bakım merkezleri yaşlılarımız için bazen birbirleriyle yer değişimi yapabiliyorlar. Mesela Kars’taki bakım evinden faydalanan yaşlıların bazıları bir başka ildeki bakım evine gidio bir hafta orada kalabiliyorlar. Bizim bakım merkezimizden faydalanan yaşlılarımızın da bazıları Türkiye’nin bir başka ildeki bakım merkezine gidip orada birkaç gün ya da bir hafta kalabilecek. Bu da yaşlılarımız için aslında bir tatil fırsatı doğuracak.

Ulus’a hayvanat bahçesi

Ulus’ta yine bir hayvanat bahçesi yapmak istiyoruz. Tabi bu herkesin alışık olduğu hayvanat bahçesi tarzında olmayacak. Bizim hayvanat bahçemizin içerisinde keçi, ördek, kaz, tavuk, midilli gibi daha çok evcil hayvanlar olacak. Yani bölgemizde yaşayan hayvanlar hayvanat bahçemizin içerisinde olacak. Aslında biz bu çalışmayı otelimizin yanında yavaş yavaş yapmaya başladık. Zaten hayvanat bahçemizi de otelimizin yanındaki alanda oluşturmayı düşünüyoruz. Çocuklarımız özellikle hayvanların yaşam alanlarını bu şekilde görmüş olacak.

50 dönümlük alana Millet Bahçesi

Bu hayvanat bahçemizin bulunduğu alanın yanına da bir piknik alanı yapacağız. Ancak en önemli projemiz Ulus’a bir millet bahçesi yapacağız. Millet bahçesinin içinde restaurant, kafeterya, özel oyun alanları, 200 araçlık otopark, bölgeye özel bitkilerin olduğu botanik bahçesi ve anfi gösteri alanı gibi alanlar olacak. Proje şu anda Kültür ve Turizm Bakanlığımızda. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla da bu projeyle ilgili bir görüşme yaptık. Çünkü millet bahçesinin içerisine 2 bin metrelik bir bisiklet yolu yapacağız. Ve Bakanlığımız buna çok sıcak baktı. Hatta bizlere hediye bisikletler bile verecek. Millet bahçesini 50 dönümlük bir alanda yapacağız.

“Ulus’ta doğa sevgisini her zaman ön planda tuttuk”

Biz doğa kenti Ulus’ta doğa sevgisini her zaman ön planda tuttuk ve tutmaya da devam edeceğiz. Hayvanlara olan sevgimiz herkesin malumu. Ulus’ta hiçbir zaman bir hayvana eziyet edildiğini duyamazsınız. Zaten belediye olarak bizim özel bir veterinerimiz var. Yaralanan hayvanların tedavisi yapılıyor ve Ulus’taki sokak hayvanlarının hepsini kısırlaştırmış durumdayız.

Depolama alanıyla doğalgaz

Ulus’a asıl yapmak istediğimiz hizmetse ilçemize doğalgazı getirmek. Bununla ilgili girişimlerimizi yaptık, meclis kararımızı aldık. Ulus’a doğalgazı getirebilmek için de bir depolama alanı oluşturmayı planlıyoruz. Ulus’a gaz tırlarlar gelecek ve bu depolama alanında depolanacak. Eğer bu sistemde başarılı olursak bütün ilçeler bu sistemden faydalanacaktır.

İkinci bir TOKİ konutları daha…

Halkın içinde gezen biri olarak şunu diyebilirim ki halkımızın bizden en önemli talebi bu aslında. Bunun için doğalgaz Ulus için önemli. Ulus bu projelerle yaşanabilir, gelişen ve büyüyen bir ilçe olacak. Hatta Ulus’a ikinci bir TOKİ konutları daha kazandırmak istiyoruz. Bu da ayrı bir vaat. Tabi bunu gelen talebe göre değerlendireceğiz.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam