Eski İlçe Yönetiminden Karakaş’a cevap

Amasra’da CHP Belediye Başkan Adayının Recai Çakır olarak açıklanmasının ardından görevinden istifa eden CHP Amasra İlçe Yönetimi, CHP İl Başkanı Selim Karakaş’ın açıklamaları sonrasında yazılı basın açıklamasında bulundu. Aday belirleme sürecinde Amasra’da yapılan anketin niteliksel bir çalışma olmadığını tam tersi halka kimi aday olarak görmek istediğinin sorulduğunu ifade eden Eski İlçe Yönetimi, sonucun açık ve net olduğunu söyledi. Eski İlçe Yönetimi, Başkan Karakaş’ın aday belirleme sürecinden haberinin olmaması mümkün değildir” dedi.

Eski İlçe Yönetiminden Karakaş’a cevap Güncel

Amasra’da CHP Belediye Başkan Adayının Recai Çakır olarak açıklanmasının ardından görevinden istifa eden CHP Amasra İlçe Yönetimi,  CHP İl Başkanı Selim Karakaş’ın açıklamaları sonrasında yazılı basın açıklamasında bulundu. Aday belirleme sürecinde Amasra’da yapılan anketin niteliksel bir çalışma olmadığını ifade eden Eski İlçe Yönetimi, “Anketler niteliksel çalışmalar için yapışmamıştır. Amasra halkına 5 aday adayından hangisini CHP Belediye Başkan Adayı olarak görmek istediği sorulmuş, ankete cevap veren halkın yüzde 71’i Bora Ömer Işıkal demiştir. Bu bakımdan yapılan anketten çıkan sonuç açık ve nettir. Amasra Belediye Başkan adayının görüşüldüğü Parti Meclisi toplantısında da Parti Meclisi Üyeleri tarafından Amasra’da aday belirleme için yapılan anket sonuçları sorulduğunda Bora Ömer Işıkal’ın adının yüzde 71 oranında halk bazında destek aldığı ilgili Genel Başkan Yardımcısı tarafından Parti Meclisi Üyelerine aktarılmıştır. Bu konuşmalar Parti Meclisi tutanaklarında açık ve net biçimde yer almaktadır” dedi.

“Milletvekilinin ve il başkanın rızası olmadan aday belirlenmez”

Genel Merkezin hiçbir şekilde ilin milletvekilinin ve il başkanın rızası olmadan aday ismi belirlemediğini kaydeden Eski İlçe Yönetimi şöyle devam etti:

“İl Başkanı Sayın Selim Karakaş, istediğinde o tutanaklarda yer alan anket sonuçlarının ne olduğunu açık ve net biçimde öğrenebilir. Cumhuriyet Halk Partisinde il genelinde belediye başkan adayı belirme yöntemi öncelikle ilin milletvekilleri tarafından il başkanları ve ilçe başkanları başta olmak üzere örgütlerin ve halkın görüşleri değerlendirilerek belirlenir. İlin milletvekili belirlenen bu isimleri partimizin yerel yönetimlerinden sorumlu genel başkan yardımcısına iletir. Sayın Aysu Bankoğlu’da Bartın merkez ve ilçeleri için il başkanı ile birlikte karar alıp aday olmasını istedikleri isimleri Genel Merkeze iletmişlerdir. Genel Merkez hiçbir şekilde ilin milletvekilinin ve il başkanın rızası olmadan aday ismi belirlemez. Karşılıklı mutabık kalınan bu isimler MYK’da görüşülür, orada kabul edildikten sonra Parti Meclisine sunulur. Parti Meclisinin onayı alındıktan sonra adaylar kesinleşir.

“Karakaş’ın haberinin olmaması mümkün değil”

Bu süreç içerisinde de Amasra hem MYK’da hem de Parti Meclisinde görüşülürken belediye başkan adayının neden Bora Ömer Işıkal olmadığı sorulduğunda da il milletvekilinin bu ismi aday olarak istemediği belirtilmiştir. O nedenle süreçte yaşananlar açık ve net ortadadır. İl Başkanı Selim Karakaş’ın da tüm bu gelişmelerden haberinin olmaması mümkün değildir. Milletvekili ve il başkanı aday belirleme sürecinde karşılıklı birçok görüşme yaparak adaylarının isimlerini karar altına almışlardır.

“Anket sonuçları görmezden gelinmiş ve yok sayılmıştır”

Amasra İlçe Örgütünün Bartın İlinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Yunus Emre’nin ve Amasra halkının görüşlerine değer verilmeden, emeğe saygı duyulmadan alınan bu kararlar doğrultusunda aday belirleme süreci yaşanmıştır. Genel Merkez tarafından bizzat seçmene yönelik aday belirlemek için yapılan araştırma anket sonuçları görmezden gelinmiş ve yok sayılmıştır. Anketlerde halkın tercih ettiği isim yerine başka bir isim aday gösterilmiştir. Siyasette tutarlılık inandırıcılığı, inandırıcılık büyümeyi getirir. Siyasette kolay çözümlere, kısa sürede gelecek büyük başarılara inanlar, başarılı olamazlar. Siyaset mümkün olanı yapma sanatıdır. Amasra İlçe Örgütü olarak daha önce yaptığımız açıklamaların doğru ve ilkeli olduğunu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam