Ulus TOKİ konutları sahiplerini buldu

Bartın’ın Ulus İlçesinde TOKİ’den ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar sonunda muradına erdi. TOKİ tarafından ilçeye yapılan 320 konut noter huzurunda çekilen kuralarla sahiplerini buldu.

Ulus TOKİ konutları sahiplerini buldu Güncel

Bartın’ın Ulus İlçesinde TOKİ’den ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar sonunda muradına erdi.  TOKİ tarafından ilçeye yapılan 320 konut noter huzurunda çekilen kuralarla sahiplerini buldu. Ulus Doğa Park Otel’inde gerçekleştirilen kura çekiminde ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar oldukça heyecanlıydı. Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun ise kura çekiminde yaptığı konuşmada “Bugün ilçemizde gerçekten bir bayram havası var. Sizlerin yaşadığı bu mutluluğu ve heyecanı bende en az sizler kadar hissediyorum. Tabi nereden hangi daire çıkacak ya da dairelerin içi nasıl çok merak ediyorsunuz. Bu merakı gözlerinizden okuyorum. Ancak ben sizin adınıza diyebilirim ki o daireleri temelinden şuana kadar çok gezdim. İnşaatı adım adım sizler için takip ettim” dedi.

Çevre düzenlemesi nisanda başlayacak

TOKİ’nin ilçeye çok güzel konutlar kazandırdığını ifade eden Uzun, “TOKİ gerçekten ilçeye çok güzel konutlar kazandırıyor. Prestijli, güzel bir mahalle oluşuyor. Gerçekten kullanılan her malzeme için çok büyük özen gösterildi. Bunu gördükçe ilçem ve sizler adına daha mutlu olduğumu söyleyebilirim. Şuanda binalar yüzde 90’a yakın tamamlandı. Kalan kısımları da devam ediyor. Nisan ayında çevre düzenlemesi başlayacak. İlçemizin girişinde güzel bir mahalle oluşacak ve bu mahalleyi Samat Mahallesi ile birleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Uzun: “Ulus terk edilen değil, tercin edilen bir yer olacak”

 5 yıl önce göreve Ulus’u geliştirmek ve büyütmek hedefiyle geldiklerini dile getiren Hasan Hüseyin Uzun, “Bu projenin hayata geçmesi bizim için de çok önemli. Biz 5 sene önce göreve ilçemizin gelişeceği ve büyüyeceğiz vaadiyle gelmiştik. Ulus terk edilen değil, tercin edilen bir yer olacak demiştik. Şuanda da bu hedefimizin bir tanesini gerçekleştirmiş oluyoruz. Ulus’ta kira fiyatları çok yüksek.  Bu kiraların yükselmesinin nedeni aslında ev sahipleri değil. Talep fazla ve konut az. Bundan dolayı da fiyatlar yükseliyor. Yaptığımız yeni imar planıyla 5 senede ilçemize TOKİ dahil 850 yeni konut kazandırdık. İnşaatların tamamlamasıyla önümüzdeki yıl ilçemiz daha yaşanabilir, daha rahat ve daha ekonomik bir il olacak. Ben TOKİ’ye buradan teşekkür etmek istiyorum” ifadelerinde bulundu.

Göktaş: “Kendimi çok şanslı hissediyorum”

Ulus Kaymakamı Şükrü Alperen Göktaş ise kura çekiminde “Böylesi anlamlı ve mutlu bir günde sizlerle birlikte olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu tarz projelerin siyasi ve bürokratik bir çok açmazları olabiliyor. Ama görüyorum ki Ulus’ta bu açmazların hepsi aşılmış.  Bu açmazların aşılmasında emri veren Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bütün devlet büyüklerimize şükranlarımı arz ediyorum. Bu fikri Ankara’ya taşıyan ve bunun siyasi ve bürokratik mücadelesini veren Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’a da şükranlarımı arz ediyorum. ve tabi ki bu işin belki de en çok mücadelesini veren Sayın Belediye Başkanımız Hasan Hüseyin Uzun’a da çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sözleşme için istenilen belgeler

Başvuru sürecinin ardından hak sahibi olacak vatandaşlardan sözleşme imzalama aşamasında ibraz edilmesi istenilecek belgelerse şu şekilde;

İl/ilçe  Nüfus Müdürlüğünden onaylı vukuatlı nüfus kaydı ve  adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuranlar 3 (üç ) yıl ikamet ettiğini kanıtlayacak belge).  1. Kategori Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri hariç olmak üzere diğer 3 kategoriden hak sahibi olarak belirlenen vatandaşlar, İl/ilçe Tapu Sicil Müdürlüğünden başvuru sahibinin, kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) bulunmadığına dair belge. Hane halkı gelirinin en fazla net 3.200 olduğunu kanıtlayan gelir belge. Başvuru sahibi evli ise kendisi ve eşinden çalışan varsa kendisinin ve eşinin ayrı ayrı gelirini kanıtlayan belgeler. Başvuru sahibi veya eşinden herhangi biri çalışmıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumundan çalışmadığına dair belge. Başvuru sahibi emekli ise, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan maaş dökümü veya emekli maaşının yatırıldığı banka hesap ekstresi.

1.Kategoride evrak ibraz ederek hak sahibi olanlardan toplu konut fonundan şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine açılacak faizsiz konut kredisinden yararlanmak istenmesi durumunda sözleşme imzalama işlemleri ise şu şekilde olacak;
 Aracı Bankanın T.C. Ziraat Bankası A.Ş. olması halinde; İlan edilen tarihler arasında kura ile belirlenen konuta ilişkin “Konut Tahsis Belgesi”ni ilgili Banka Şubesinden temin edecek. Hak sahibine ilişkin bilgiler ile “Konut Tahsis Belgesi”, ilgili Temerküz Banka şubesi tarafından T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğüne ulaştırılacak. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü hak sahibine ilişkin kredi talebini Toplu Konut İdaresi Başkanlığına iletecek ve açılacak olan kredi tutarı konut bedelinden mahsup edilecek. Bakiye borç kalması durumunda satış sözleşmesi hükümleri uygulanacak. Ancak, seçilen konutun bedelinin kredi tutarından düşük olması durumunda; satış bedeli dışında kalan masraflar ve vergiler dikkate alınarak kredi ödemesi yapılacak ve bu miktar kredi tutarını geçemeyecek.

Aracı Bankanın T.C. Ziraat Bankası A.Ş. dışında başka bir banka olması halinde; İlan edilen tarihler arasında ilgili Banka şubesinden alacakları “Konut Tahsis Belgesi”ile birlikte T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Şubesine başvurulacak. Başvurular T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Şubesi tarafından T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Bireysel Krediler Daire Başkanlığı’na iletilecek. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından İdareden talep edilen kredi tutarları konut satışına aracılık eden Banka şubesinde hak sahipleri adına açılan hesaba aktarılacak. Aktarılacak olan kredi tutarı konut bedelinden mahsup edilecek. Bakiye borç kalması durumunda satış sözleşmesi hükümleri uygulanacak. Ancak, seçilen konutun bedelinin kredi tutarından düşük olması durumunda; satış bedeli dışında kalan masraflar ve vergiler dikkate alınarak kredi ödemesi yapılacak ve bu miktar kredi tutarını geçmeyecek.

Evrak ibraz ederek hak sahibi olan ve toplu konut fonundan şehit ailelerine, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine açılacak faizsiz konut kredisini kullanmaksızın 1. kategoride sözleşme imzalanmak istenmesi durumunda sözleşme imzalama işlemleri şu şekilde gerçekleşecek;

İdarece ilan edilecek tarihler arasında, kura ile belirlenen konuta ilişkin peşinat bedelini yatırarak sözleşme imzalanacak. Söz konusu kişilere bu satış kampanyasından bir defaya mahsus olmak üzere konut satışı yapılacak. Konutlar, yüzde 10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacak. 
 
 Oturma koşulu ve devir işlemleri
 
Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek. Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup,   alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecek. Gerçeğe aykırı beyanda bulunulması halinde, kurada hak sahibi olanların konut alma hakları iptal edilecek. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek gerekli hallerde ödenen peşinat tutarları irat kaydedilecek ve ödenen taksit tutarları masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade edilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam