Karakaş’tan istifa sonrası jet açıklama

CHP İl Başkanı Selim Karakaş, CHP Genel Merkezinin ve CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun 31 Mart yerel seçimleri aday belirleme sürecindeki etik ve adil olmayan davranışlarını gerekçe göstererek istifa eden CHP Amasra İlçe Yönetiminin istifasıyla ilgili açıklamada bulundu. İlçe örgütünün anket çalışmasıyla ilgili sadece duyumlara dönük eksik ve yanlış bilgilendirildiğini ifade eden Karakaş, anketin aday belirlenmesine yönelik olmadığını söyledi. Karakaş, “İlçe örgütümüzün eksik bilgilendirilmesi sonucu ortaya çıkan yanlış yorumlamaların bizleri üzdüğünü ve şaşırttığını söylemek isterim” dedi.

Karakaş’tan istifa sonrası jet açıklama Güncel

CHP  Amasra İlçe Yönetimi, CHP Genel Merkezinin ve CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun 31 Mart yerel seçimleri aday belirleme sürecindeki etik ve adil olmayan davranışlarını gerekçe göstererek istifa etmişti. CHP Amasra İlçe Başkanı Mehmet Ali Koçer, bu süreçte CHP Genel Merkezi tarafından Amasra’da yapılan ankette yüzde 71 oranında CHP Amasra Belediye Başkan Aday Adayı Boral Işıkal’ın çıktığını ifade etmiş ve hem bu anket sonucunun hem de 500 aileyi temsilen Amasra halkı tarafından toplanan imzaların CHP Genel Merkezi tarafından dikkate alınmadığını söylemişti. Koçer, CHP Genel Merkezi ile yaptıkları istişarelerde de Aysu Bankoğlu’nun Işıkal’ın adaylığını istemediğini öğrendiklerini dile getirmişti.

“Tüm adaylarımızla tek tek görüşüldü”

CHP İl Başkanı Selim Karakaş, bu gerekçelerle istifa eden  Amasra İlçe Teşkilatının istifası sonrasında basın açıklamasında bulundu. Parti binasındaki açıklamada Karakaş, İlçe örgütünün anket çalışmasıyla ilgili sadece duyumlara dönük eksik ve yanlış bilgilendirildiğini ifade etti. Amasra’daki tüm belediye başkan aday adaylarıyla tek tek görüşüldüğünü dile getiren Karakaş, “Partimizin Amasra belediye başkan adaylığı için birbirinden değerli, partimize ve Amasra’mıza hizmet etmeye gönüllü beş aday adayımız Amasra ilçe örgütümüze başvuruda bulunmuştur. Aday belirleme sürecinde; başta Amasra İlçe ve önceki dönem Bartın il örgülümüz yazılı ve sözlü görüşlerini ve yönetim kurulu kararlarını Genel Merkez’e iletmişlerdir. Ardından, parti genel merkezimizin görevlendirmesi doğrultusunda genel başkan yardımcılarımızdan Sayın Yunus Emre, İlimize gelerek tüm aday adaylarımız ve örgüt yöneticilerimiz ile görüşmüştür. Yapılan görüşmeler sonucunda hazırlamış olduğu raporu Merkez Yönetim Kurulu’na sunmuştur. Bu rapor ve talebimiz doğrultusunda Genel Merkez tarafından Amasra ilçemizde anket çalışması yapılmıştır. Tüm aday adaylarımızla Genel Merkezimizde tek tek görüşmüştür” dedi.

“Anket aday belirlenmesine yönelik değildir”

Anketle ilgili duyumlara dayanan eksik ve yanlış bilgilendirmenin söz konusu olduğunu belirten Selim Karakaş şöyle devam etti:

“Ancak yapılan anket çalışmasının yorumlanmasına ilişkin, İlçe örgütümüzün ve üyelerimizin sadece duyumlara dayanan eksik ve hatalı bilgilendirilmesi söz konusudur. Yapılan anket çalışması, herhangi bir skora dayanmaksızın, adayın belirlemesine yönelik değil niteliksel bilgiler üzerinden yapıldıysa da, yapılan anketin yorumlanmasındaki farklılıklar hem örgütümüzde hem de kamuoyunda hassasiyetlere sebep olmuştur.

“Son söz Parti Meclisimize aittir”

Gerek Amasra İlçe Örgütü üyelerimizin gerekse tüm adaylarımızın partimiz için çalıştığı, gerek parti Genel Merkezi gerekse Milletvekilimiz Aysu Bankoğlu tarafından gayet iyi bilinmektedir. Bu gerçeği kimse yadsıyamaz. Ancak bir adayda karar kılınması gerekliliği ve yapılan anketin detaylarını sonuçlandırma konusundaki son söz, hepinizin de bildiği gibi Parti Meclisi’mize aittir. Siyasetin bir bayrak yarışı olduğunu unutmadan partimiz ilkeleri etrafında toplanmış olan bizlerin isimlerden önce ‘ilkeler’ etrafında birleştiğimizi bir kez daha vurgulamak isterim. Bizden önce ve bizden sonra parti kademelerinde yer alan herkesin bu işi büyük sorumlulukla yaptığını, Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönül vermiş tüm Bartınlı hemşerilerimin bilmesini isterim.

“Bizleri üzdü ve şaşırttı”

İlçe örgütümüzün eksik bilgilendirilmesi sonucu ortaya çıkan yanlış yorumlamaların bizleri üzdüğünü ve şaşırttığını söylemek isterim. Çünkü hepimiz aynı amaç uğruna çalışan bir ekibiz. Ülkemizin ve kentimizin aydınlığı için emek harcayan tüm partililer olarak üst yönetim birimlerinin aldığı bazı kararlar sonucu kırgınlıklarımız olabilir. Bu kırgınlıkların aday belirleme süreci ile sınırlı kalacağını düşündüğümüzden sürecin en kısa sürede toparlanacağına ve tüm örgütlerimizle birlikte halkımızla bütünleşerek başarıya odaklanacağımıza inancımız tamdır.

“İsimler değişir dünya görüşü değişmez”

Tüm çalışmalarımızı, en iyi sonucu bulmak adına büyük bir içtenlikle yaptığımızın herkes tarafından bilinmesi bizler için çok önemlidir. Siyasette isimler değişebilir ancak parti olarak temsil ettiğimiz dünya görüşü değişmez. Hizmet etmek, yurttaşlarımızın sesi olmak, güvenlerine layık bir çizgide çalışmak tüm adaylarımızın ve partili arkadaşlarımızın vazgeçilmezidir.

“Kendimiz için değil, kentimiz için çalışmaya geliyoruz”

Tüm adaylarımız ve Parti örgütlerimiz adına; yandaşa değil tüm yurttaşlarımıza hizmet anlayışı ile kendimiz için değil, kentimiz için çalışmaya geldiğimizin altını bir kez daha çizerken, tüm partili arkadaşlarıma ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne inanan ve gönül veren hemşerilerimize saygı, sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam