CHP Amasra İlçe Teşkilatı istifa etti

CHP Amasra İlçe Yönetimi, parti genel merkezinin CHP Amasra Belediye Başkan Adayı olarak Recai Çakır’da karar kılmasının ardından istifa etti. CHP Amasra İlçe Başkanı Mehmet Ali Koçer, yönetimin istifa gerekçesi olarak CHP Genel Merkezinin ve CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun aday belirleme sürecindeki etik ve adil olmayan kararlarını gösterdi.

CHP Amasra İlçe Teşkilatı istifa etti Güncel

CHP Amasra İlçe Yönetimi, parti genel merkezinin CHP Amasra Belediye Başkan Adayı olarak Recai Çakır’da karar kılmasının ardından istifa etti.  CHP Amasra İlçe Başkanı Mehmet Ali  Koçer, yönetimin istifa gerekçesi olarak CHP Genel Merkezinin ve CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun aday belirleme sürecindeki etik ve adil olmayan kararlarını gösterdi. CHP’nin Amasra’da yaptığı ankette Amasra halkının yüzde 71 oranıyla tercihini  CHP Amasra Belediye Başkan Aday Adayı Bora Işıkal’dan  yana kullandığını ifade eden Koçer, parti merkeziyle yaptıkları istişareler sonucunda Işıkal’ın Milletvekili Bankoğlu istemediği için aday gösterilmediğini öğrendiklerini söyledi. Koçer, Bankoğlu’nun 5 aday adayının yarıştığı adaylık sürecinde tüm demokratik seçenekleri hiçe sayarak Amasra İlçe Örgütünü dikkate almadığını ve CHP’ye yakışmayacak şekil ve üslupla kendi kararların parti örgütüne ve ilçeye dayattığını kaydetti.

Koçer: “Amasra’da bütün seçimlerden birinci parti çıktık”

CHP Amasra İlçe Teşkilatı olarak 20 yıldır görev yaptıklarını ifade eden Mehmet Ali Koçer kendisinin ve yönetiminin istifasını şu sözlerle açıkladı:

“Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü olarak yaklaşık 20 yıldır görev yapmaktayız. Bu süreç içerisinde örgütümüzle birlikte genel seçim, yerel seçim, cumhurbaşkanlığı ve referandum olmak üzere 11 seçim geçirdik. Örgütümüzün planlı ve programlı çalışmaları sayesinde bütün seçimlerden ilçemizde birinci parti olarak çıktık. Her seçimde milletvekilliğinin kazanılmasında Amasra büyük rol oynadı. Üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirdi.

“Adaylık sürecinde eğilim yoklaması görüşünü benimsedik”

Her zaman olduğu gibi 2019 yerel seçimlerine de büyük bir heyecan ile hazırlanmaya başladık. Bu süreçte belediye başkanlığı aday adaylığına 5 arkadaşımız müracaat etti. Bizler demokrasiye inanan kişiler olarak birlik ve beraberlik içerisinde sürecin işlemesi için çalışmalarımızı başlattık. İlçe örgütü olarak en demokratik olanın eğilim yoklaması olduğu görüşünü benimsedik. Ve bu görüşümüzü İl Başkanlığına ilettik. İl Başkanlığı da düşüncemizi diğer ilçeler ve Bartın merkezinde değerlendirerek Genel Merkeze yazı iletti.

“Genel Başkan Yardımcısı bu görüşü raporuna yazdı”

Genel Merkez süreci daha iyi değerlendirme amacıyla Genel Başkan Yardımcısı Sayın Yunus Emre’yi ilimize görevlendirdi. Yunus Emre bütün adayların ve örgütlerin görüşünü aldı. Amasra’yla ilgili en uygun aday saptama yönteminin eğilim yoklaması olacağı görüşünü raporuna yazdı ve Genel Merkez MYK’ya sundu.

“500 aileyi temsilen Amasra halkı imza topladı”

Ayrıca parti binamıza sandık konulup CHP’li üyelerin oy kullanarak eğilim yoklaması için 500 aileyi temsilen Amasra halkı tarafından imzalar toplandı. Bu imzalar Genel Merkeze gönderildi. Maalesef CHP Genel Merkezi, ilçe örgütü ve Amasra halkının görüşlerini dikkate almadı.

“Genel Merkezin anketinden Bora Işıkal çıktı”

Daha sonra Genel Merkez anket yapılması kararını aldı. Genel Merkez tarafından yapılan ankette 5 aday adayı Amasra halkının değerlendirilmesine sunuldu. Amasra halkı yüzde 71 oranıyla Bora Ömer Işıkal’ı tercih etti. Amasra halkının tercihine rağmen Bora Ömer Işıkal belediye başkan adayı gösterilmedi.

“Bankoğlu’nun Işıkal’ın adaylığını istemediğini öğrendik”  

Nedeni öğrenmek için Genel Merkez yöneticileriyle Parti Meclisi üyeleriyle yaptığımız istişare sonucunda Bartın Milletvekili  Sayın Aysu Bankoğlu’nun Bora Ömer Işıkal’ın aday olmasını istemediğini öğrendik. Halkın istediği aday ile ilgili tüm olumlu kararları vekilliğini kullanarak Genel Merkeze iletmeyip, taraflı bir tutum sergileyip, Amasra CHP İlçe Örgütünü tanımayıp, hiçbir uyarını dikkate almayarak etik ve adil davranmayıp eğilim yoklaması dahil tüm adaletli seçenekleri hiçe sayarak partimize yakışmayacak şekil ve üslupla kendi kararların parti örgütümüze ve ilçemize dayatmışlardır.

“Genel Merkez  ve Bankoğlu’nun etik ve adil olmayan kararlarına karşı yönetimden ayrılıyoruz”

Bununla birlikte birilerini bireysel çıkarları için hareket eden kişilerin baskılarıyla değil, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, Cumhuriyet Halk Partisi’ne yakışır, demokrasi kuralları içinde Genel Merkez Yönetimi ve Bartın Milletvekilimiz Sayın Aysu Bankoğlu’nun etik ve adil olmayan kararlarına karşı Amasra Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Yönetiminden ayrılıyoruz.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam