ATM fareleri mahkemede

Bartın ile birlikte 7 ilde ATM’lere kart kopyalama cihazı yerleştirerek yüzlerce kişinin hesabından para çeken şebeke üyeleri, Bartın İl Emniyet Müdürlüğünce İstanbul, Mardin, Şırnak’ta sabaha karşı yapılan eş zamanlı operasyonla yakalandı. Operasyonlarda yakalanan 5 kişi bugün Bartın Adliyesinde mahkemeye çıkarıldı.

ATM fareleri mahkemede Güncel

Bartın’da 3 Ocak ile 5 Ocak arasında ATM’lerden banka kartının kopyalanması olayı ile ilgili olarak Bartın il Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube ve Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ortaklaşa çalışma başlattı. Polis yapılan çalışmalar sonucunda olayın sadece Bartın’da değil, Batı Karadeniz Bölgesi'nde Bartın ile birlikte Karabük ve Zonguldak, Marmara Bölgesinde Bursa, İç Anadolu bölgesinde Konya, Aksaray, Kayseri’yi de kapsayan  örgütlü bir faaliyetlerinin olduğunu tespit etti. Polis ayrıca yüzlerce vatandaşın kartının kopyalandığı olayın  ATM'lere  yerleştirilen kart kopyalama aparatı ve küçük kameralar sayesinde gerçekleştirildiğini de anladı.

3 ilde eş zamanlı operasyon

Kopyalanan kartlardaki paraların İstanbul’dan çekildiğini anlayan Bartın Emniyeti, yaptığı çalışmalar sonucunda olayın  D.K. F.B. S.Ç.  Ö.K. R.B. isimli şahıslar tarafından yapıldığını tespit etti. Şüphelilerin yakalanması için  Bartın Cumhuriyet Başsavcılığının  koordinesinde hemen çalışma başlatan Emniyet,  İstanbul, Mardin, Şırnak’ta 20 Ocak Pazar Günü sabaha karşı eş zamanlı operasyonlar düzenleyerek tüm şüphelileri kıskıvrak yakaladı. Şüphelilerden R.B,  7 Ocak Pazartesi Günü otodan hırsızlık yaparken yakalanırken Silivri Cezaevine gönderildi.

Sınırdan Irak’a geçmeye çalışırken yakalandı

Yakalanan şüphelilerden bazılarının ailesinin terör örgütü ile de bağlantısının olduğu da ortaya çıkaran polis bir başka şüpheliyi de  Şırnak Silopi Habur Sınır kapısından Irak’a geçmeye çalıştığı esnada yakaladı.  Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada birçok banka kartları ve bu kartlarda da vatandaşlara ait hesap bilgilerinin yüklü olduğu saptandı.

Yakalanmamak için haberleşme programı geliştirmişler

Uyuşturucu madde imal ve ticaret, bilişim sistemlerini engelleme bozma verileri ele geçirme,6136 Ateşli Silahlar Kanuna muhalefet, hırsızlık, başkalarına ait kimlik bilgilerini kullanma, görevi yaptırmamak için direnme suçlarından kayıtlarının da olduğu tespit edilen şüphelilerin  yakalanmamak için kendi geliştirdikleri uygulama programı üzerinden haberleşme sağladıkları da anlaşıldı. 

Paraya ihtiyacı olan kadınları ağlarına düşünmüşler

Kendi aralarında konuşurken bile kendi isimlerini söylemeyen şüphelilerin  lakaplarıyla  birbirlerine hitap ederken örgüt suç ağına genellikle dikkat çekilmemesi için sabıkası olmayan ve paraya ihtiyacı olan kadınları düşürdükleri de öğrenildi. Şüphelilerin ağlarına düşürdükleri  kadınlara çok düşük bir ücret vererek yanlarında kopyalama işine çıkartıp çalıştırdıkları belirlendi.

D.K. F.B. S.Ç.  Ö.K. R.B. İl Emniyet Müdürlüğündeki sorgularının ardından bugün Bartın Adliyesinde mahkemeye çıkarıldı.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam