CHP: “ADAYIMIZ MEHMET ARSLAN, ASLAN GİBİ DE ARKASINDAYIZ”

Talha Gizli’nin CHP, Saadet Partisi ve İYİ Parti’nin ittifak adayı olabileceğine yönelik çıkan haberler üzerine basın açıklamasında bulunan CHP İl Başkanı Selim Karakaş, CHP’nin Bartın Belediye Başkan Adayının Mehmet Arslan olduğunu ve partisinin asla adayından vazgeçmeyeceğini söyledi. Bartın’da CHP ile İYİ Parti arasında bir ittifak söz konusu olduğunu ifade eden Karakaş, İYİ Parti’nin bu ittifak çerçevesinde Bartın’da CHP’nin adayını destekleyeceğini kaydetti. Karakaş, genel merkez düzeyinde ve yerelde Saadet Partisi ile CHP arasında bir ittifakın söz konusu olmadığını da belirtti.

CHP: “ADAYIMIZ MEHMET ARSLAN, ASLAN GİBİ DE ARKASINDAYIZ” Güncel

CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, Talha Gizli’nin CHP, Saadet Partisi ve İYİ Parti’nin ittifak adayı olabileceğine yönelik çıkan haberler üzerine basın açıklamasında bulundu.  Bartın’da İYİ Parti’nin CHP’nin adayını destekleyeceğini ancak Saadet Partisi’nin kendi adayını çıkararak bu birleşme içerisinde yer almayacağını ifade eden Karakaş, adaylarını geri çekmeyeceklerini söyledi.  Her ne kadar adaylarını geç açıklasalar da Bartın’da her geçen gün çıtanın yükseleceğine inandıklarını belirte Karakaş, şunları söyledi:

 “Biz geçen hafta Bartın Belediye Başkan Adayımızı açıkladık. Bartın Belediye Başkan Adayımız Mehmet Arslan’dır. Kamuoyunda bu tür spekülatif haberlerin kime hizmet ettiğini de anlamak mümkün değil. Bu haber resmi bir ağızdan alınan açıklama üzerine mi yapıldı, yoksa duyum üzerine mi yapıldı? Resmi bir ağızdan yapılan bir açıklama olmadan duyum üzerine bir haber yapmak bence hiçbir etik kurala da uymamaktadır. En azından İl Başkanı olarak bana telefon edilebilirdi. Dolayısıyla biz böyle bir habere hem gazetede adı geçen arkadaşımız hem de bizim belediye başkan adayımız açısından üzüldük. Böyle bir haberin yapılmaması gerekiyordu.

“Saadet Partisi ile ne genelde ne de yerel de ittifak yok”

Herkesin de bildiği gibi CHP’nin İYİ Parti ile resmi olarak sürdürdüğü bir süreç var. Bazı illerde bir partinin çıkardığı aday varsa diğeri aday çıkarmıyor. Bu illerden bir tanesi de Bartın’dır. Bartın’da biz İYİ Parti’yle Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı altında birleşerek devam ediyoruz. Saadet Partisi’yle Genel Merkezimizin yürüttüğü herhangi bir görüşme yoktur. Yerelde bizlerin de yürüttüğü bir görüşme yoktur. Benim bildiğim kadarıyla Saadet Partisi her yerde kendi adayını çıkaracaktır.

Bartın’da İYİ Parti, CHP’yi destekleyecek

Cumhuriyet Halk Partisi adayı Sayın Mehmet Arslan’ın adı açıklandıktan sonra geçen kısa süre içerisinde bizim de alanda gözlemlediğimiz kadarıyla Bartın halkı tarafından kabul gören ve herkesin tasvip edebileceği bir arkadaşımız. Biz aday gösterirken ittifak çerçevesinde İYİ Parti’yle de Mehmet Arslan’ın adı görüşülmüştür. Ama aday bizim adayımızdır. Çünkü iki parti arasında yapılan protokol çerçevesinde Bartın’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayının destekleneceği kararı çıkmıştır. Bizim çıkaracağımız adayı İYİ Parti’nin desteklemesi söz konusudur. Saadet Partisi’nin bu protokol içerisinde yeri yoktur.

“Görüşmelerin resmi tarafı yok”

Zaman zaman tabi biz Bartın’daki tüm siyasi partilerdeki arkadaşlarımızla olduğu gibi bu arkadaşlarımızla da görüşüyoruz. Sohbetlerimiz oluyor. Bunlar sadece sohbet düzeyindedir. Bu görüşmelerin resmi bir tarafı yoktur. Bu işin resmi boyutu İYİ Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi bir ittifak yapmıştır. Bu ittifak sonucunda da İYİ Parti Bartın’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayını destekleyeceğini söylemişti. Bu tartışmada burada bitmiştir. Bu haberin ben özellikle Mehmet Arslan’ın yarattığı olumlu hava üzerine çıkartıldığını düşünüyorum. Böyle bir şey yoktur.

“Adayımız Mehmet Arslan, aslan gibi de arkasındayız”

CHP’nin Bartın’da 15 bin oyu var. Bartın’da bu oy potansiyeli olan bir partinin başka bir partinin adayını destekleyeceği düşünülebilir mi? Bartın’da CHP’nin kitlesel bir oyu var ve bu kitlesel oyun nasıl kaydırılabileceği düşünülüyor. Bu durumda bu kitlesel oyla kimsenin oynama şansı yoktur. Bartın’da esnaf başta olmak üzere birçok yeri ziyaret ediyoruz. İnsanlar çok dertli. Ekonomik durumları bozuk. Şikayeti olmayan hiç kimse ve hiçbir yer yok. Bu yansımada oy olarak geri dönecek. Buradaki asıl rahatsızlık şu; Türkiye’de bir Cumhur İttifakı var ve bu ittifak Bartın’da ikiye bölünmüş durumda. Hiçbir Cumhuriyet Halk Partili arkadaşımın, sempatizanının, daha önce CHP’ye oy vermiş olan insanların gidip de eskisi gibi davranacağını düşünmüyorum. Biz adayımızı her ne kadar geç açıklasak da Bartın’da her geçen gün çıtasının yükseleceğine biz inanıyoruz. Bizim adayımız aydan gelmedi, esnaf bir kardeşimiz ve Bartınlı. Dolayısıyla biz Bartın seçmenin Mehmet Arslan’ı aslan gibi kabulleneceğini biliyoruz.

“Adayımızı geri çekmiyoruz”

Bartın’da AK Parti Bartın Belediye Başkan Adayıyla MHP’li Belediye Başkanın birbirinden ne farkı var. İki parti zaten aynı geminin yolcuları. Hükümet ne zaman tökezlese MHP ona destek oluyor. Bartın’da şuanda ittifak yapmama kararı aldı. Asıl onlara önümüzdeki günlerde ittifakı bozmamak için aday çekip çekmeyeceğinin sorulması lazım. Biz adayımızı geri çekmiyoruz. Bizim adayımız Mehmet Arslan. Aslan gibi de buradayız. Parti Meclisimiz bu kararı verdikten sonra bu kararı bozabilecek tek merci yine Parti Meclisimizdir. Cumhuriyet Halk Partisi öleceğini bilse adayından vazgeçmez. Bizim adayımız Mehmet Arslan ve aslan gibi de arkasındayız. Bartın’da bizim uğraşacağımız çok şey var. Bartın’da bugüne kadar 10 yıldır Bartın Belediyesi’ni yöneten Başkanı Cemal Akın ve onun partisi MHP ile ilgili söylenecek bir çok söz var. Onun yapamadıkları var. Bir trafik sorununu çözemediler. Ulaşımı halledemediler. Bartın’da halka çamurlu su akıyor.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam