Kasımda süt ve yumurta üretimi azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı verilere göre Bartın’da dahil olmak üzere ülke genelinde kasım ayında Ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı 2017’nin aynı ayına göre yüzde 0,8 azaldı. kasım ayında işletmelerce 743 bin 427 ton inek sütü toplanırken, 7 milyar adet de tavuk yumurtası üretimi gerçekleşti. Kasım ayında yumurta üretimi yine bir önceki aya göre yüzde 2,3 azaldı.

Kasımda süt ve yumurta üretimi azaldı Güncel

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı verilere göre Bartın’da dahil olmak üzere ülke genelinde kasım ayında Toplanan inek sütü miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 azalarak 743 bin 427 ton oldu.  Kasım ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 131 bin 655 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,9 azalış gösterdi. İnek peyniri üretimi 54 bin 872 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,3 azaldı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise bin 451 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 97,2 arttı.

Yoğurt üretimi azaldı

Yoğurt üretimi 91 bin 755 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5 azaldı. Ayran üretimi ise 57 bin 836 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5 artış gösterdi.
Kasım ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,4, protein oranı ise ortalama yüzde 3,1 olarak tespit edildi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde1,1 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 azaldı.

 Tavuk yumurtası üretimi de azaldı

Tavuk yumurtası üretimi de kasım ayında  1,7 milyar adet olarak gerçekleşti. Tavuk yumurtası üretimi Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,3 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 arttı. Kesilen tavuk sayısı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 azaldı. Kasım ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 10,2 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,5 arttı.

Tavuk eti üretimi azaldı

Tavuk eti üretimi 174 483 ton, hindi eti üretimi ise 4 954 ton olarak gerçekleşti. Tavuk eti üretimi Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 4,1, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 azaldı. Kasım ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 12,6, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 azaldı.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam