Bankoğlu: Çalışmalara destek bekliyoruz”

Otizmin bir hastalık değil farklılık olduğunu ve herkesin bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini dile getiren CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, otizmliler ve engelli çocuklarla ilgili yürütülen çalışmaların Bartın’daki her bireyin eşit hizmet alarak yaşaması için büyük önem taşıdığını söyledi. Bankoğlu, Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim Dayanışma Derneği’nin Bartın Valisi Sinan Güner ve İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir’in gerekli hassasiyeti göstermelerini beklediklerini ifade etti.

Bankoğlu:  Çalışmalara destek bekliyoruz” Güncel

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, TBMM’deki bütçe görüşmelerinin hemen ardından temposunu hiç düşürmeden Bartın yereldeki çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.  Bankoğlu hafta sonu yaptığı ziyaretlerinde önce Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim Dayanışma Derneği’ni (BOEDED-DER) ziyaret etti. Dernek Başkanı Berna Şengün ve ekibiyle sohbet ederken otizmin bir hastalık değil farklılık olduğunu ve herkesin bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini dile getiren Bankoğlu, “Ülkemizde bilinen 550 bin otistik çocuğumuz bulunuyor ve 140 bini 0-14 yaş arasındadır. Otizme neden olan faktörler tam olarak bilinmese de, erken tanı koymanın ve özenli bir eğitim öğretimin bu bireyleri hayata hazırlama konusunda büyük başarı kaydettiğini biliyoruz. Bu yüzden kaynaştırma eğitimlerinin yaygınlaştırılması, konunun uzmanı özel eğitimcilerin artırılması ve atanması şarttır. Bu gelişimsel bozukluk ne yazık ki her yıl dünyada daha sık rastlanan gelişimsel bir bozukluktur. Bu konu ile ilgili olarak hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın artırmasını bekliyoruz. Çünkü erken tanılama ve müdahale hem bireylerin topluma kazandırılması yönünde hem de yaşam boyu maliyetin azaltılması hususunda büyük önem taşımaktadır. Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim Dayanışma Derneği’mizin çalışmalarına karşı başta MEB’nın, sonra sayın Valimiz ve Milli Eğitim Müdürü’nün gerekli hassasiyeti göstermelerini hem çocuklarımız hem de velilerimiz adına bekliyoruz.” dedi.

“Büyük önem taşıyor”

Dernek Başkanı Şengün’den çalışma ve projeleri hakkında bilgi alan Bankoğlu, otizmliler ve engelli çocuklarımız ile ilgili yürütülen çalışmaların Bartın’daki her bireyin eşit hizmet alarak yaşaması için büyük önem taşıdığını söyledi. Bankoğlu son olarak da Otizmli ve engelli çocuklar için bir yaşam merkezi açılması mücadelesi veren Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim Dayanışma Derneği’ne çalışanlarına ve tüm destekçilerine, emeklerinin karşılığını bulmalarını temenni etti.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam