Bankoğlu’ndan beyin göçü açıklaması

Anayasa Komisyonu Üyesi ve CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, son zamanlarda gündemde olan Türkiye’den göç konusunda açıklamalarda bulundu.

Bankoğlu’ndan beyin göçü açıklaması Güncel

Anayasa Komisyonu Üyesi ve CHP Bartın Milletvekili  Aysu Bankoğlu, son zamanlarda gündemde olan Türkiye’den göç konusunda açıklamalarda bulundu. Bankoğlu konuya ilişkin olarak “ Ülkemiz gündeminden düşmeyen beyin göçü’konusu, Suriyeli nüfus ile daha da derinleşen bir krize dönüştü. Türkiye’den gerçekleşen göçlerin, üç temel nedeni olduğunu biliyoruz. Özellikle üniversite mezunlarının işsizlik sorunu, insan hakları ve özgürlüklerin kısıtlanması, üçüncüsü de artan muhafazakârlık. Beğenmeyen gider gibi bir dil kullanarak işin içinden sıyrılmaya çalışanlara şunu söyleyeyim, uzmanlar bu beyin göçünün Türkiye’ye maliyetinin 200 milyar Doları aştığını söylüyorlar” dedi.

“Türkiye’den gitmenin yollarını arayan pek çok insan var

Aysu Bankoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde açıkca görülen göç oranlarının yoruma açık bir konu olmadığını, somut ve net olarak görünen sayıları inkar etmenin, insanların aklıyla alay etmek anlamına geldiğini belirtti.  Bankoğlu  şöyle devam etti:

“Hepimizin çevresinde, Türkiye’den gitmenin yollarını arayan pek çok insan var. İnsan kaynağı kaybımızın yaklaşık yüzde 35’ini 25-35 yaş arası çok verimli bir yaş grubu oluşturuyor. Ev alanlara oturma izni veren Avrupa ülkelerini de işin içine katarsak, rakamlar daha da korkunçlaşıyor. Bu sadece insan kaynağımızı değil, maddi kaynaklarımızı da hızla yurt dışına kaptırdığımızı gösteriyor. 16 yıldır tek başına iktidar olan ve Yurttaşlarımızın yatırımlarını kendi ülkesine ve insanına yapmaktan çekinecek hale nasıl getirdik? sorusunu  kendine sormayan bir AKP hükümeti var. Yurttaşlarını kollayan bir anlayışın, bu sayıları kabul edilebilir ve normal bulması mümkün değildir.

“15 bin Türk oturum hakkı  için İngiltere’ye başvurdu”

Son 5 yılda yaklaşık 15 bin Türk vatandaşı çalışma ve oturum hakkı alabilmek için İngiltere’ye başvurmuş. Hollanda Göç ve Vatandaşlık Kurumu verilerine göre, 2018 yılının 11 aylık diliminde Türkiye’den toplam bin 20 akademisyen ve yüksek eğitimli kişi Hollanda’ya beyin göçü talebinde bulunmuş. Düşünün bu rakam sadece Hollanda için 2016 yılında 540 kişi, 2017’de 780 kişi iken 2018’de 1020’ye yükselmiş. Bir diğer konu da imkanı olan ailelerin çocuklarını ülkemizde okutmaktan endişe duyuyor olmaları. Başta Suriyeliler sorunu olmak üzere yanlış mülteci politikaları, hukuksuzluk, özgürlüklerin her geçen gün kısıtlanması, ekonomik çöküş, özellikle genç işsizliğin her geçen gün çığ gibi büyümesi gibi hayati etkenler var. Bu sorunlar gençleri daha liseden itibaren yurtdışına yerleştirmeye sevk ediyor. AKP hükümetinin 16 yıldır tüm eleştiri ve önerilere kulaklarını tıkayan, her fırsatta muhalafete saldırmayı bir ülke politikasına dönüştürdüğü dil dahi, yurttaşların çok büyük bölümünü huzursuz etmeye yetiyor.  

“Bunu normal mi karşılamamız gerekiyor?”

Ülkemizden gerçekleşen beyin göçüne ilişkin NY Times haberininin doğru olmadığını açıklayan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, söz konusu rakamın 250 bin değil, ülkemizden 113 bin 326 kişinin gittiğini iddia ediyor. Veriler sadece 2017 yılında 250 bin vatandaşımızın göç ettiğini söylerken, bunu normal mi karşılamamız gerekiyor? 100, 200 kişiden söz etmiyoruz. Hızla eriyoruz ve AKP hükümeti bu konuya karşı da her zaman olduğu gibi sorumluluk üstlenmeyen bir tavırla yaklaşıyor. Ülke olarak bunun bedeli çok ağır olacaktır. Bu sebeple ülkemizin hukukun işlediği bir devlet politikasına ve acil çözümlere ihtiyacı vardır.”

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam