172 köyde karla mücadele

İl Özel İdaresi Karla Mücadele Kordinasyon Merkezi (ÖZKARKOM) 2 gün boyunca kar yağışının etkisi altında kalan Bartın’da 4 ilçe, 172 köy ve 15 bölgede karla mücadele çalışması yapıldığını açıkladı. 25 iş makinası ve 49 personel ile 24 saat esasına göre yapılan çalışmalarda bin 450 kilometre yolda karla mücadele edildi.

172 köyde karla mücadele Güncel

İl Özel İdaresi Karla Mücadele Kordinasyon Merkezi (ÖZKARKOM) 2 gün boyunca kar yağışının etkisi altında kalan Bartın’da 4 ilçe, 172 köy ve  15 bölgede karla mücadele çalışması yapıldığını açıkladı. 25 iş makinası ve 49 personel ile 24 saat esasına göre yapılan çalışmalarda bin 450 kilometre yolda karla mücadele edildi. Karla mücadele çalışmaları kapsamında ayrıca 7 cenaze nakli ve defni, 3 diyaliz hastasının nakli, 112 acilin talebiyle 4 hastanın naklinde yollar açılarak yardımcı olundu.

Kapalı köy yolu yok

An itibariyle kapalı köy yolunun bulunmadığını kaydeden ÖZKARKOM, “Taşımalı eğitim yapılan yollar devamlı açık tutulmaktadır. Köylerdeki vatandaşlarımızın il ve ilçelere gelmesinde problem yaşanmayıp, ayrıca işçi servisleri ile de devamlı iletişim sağlanıp, OSB ve diğer yerlerdeki fabrikaların üretimlerinde aksama yaşanmaması için karla mücadele kapsamında yollar açılmaktadır. Şu an itibariyle kapalı köy yolu bulunmamakta olup, ekiplerimiz çalışmaya devam etmektedir” dedi.

 İşte öncelikler!

ÖZKARKOM, ekiplerince yürütülecek olan karla mücadelede öncelikleri ise şu şekilde sıraladı:

“Acil hastalar, diyaliz hastaları, doğum, ölüm ve taşımalı eğitim gibi durumlar dikkate alınacaktır. Grup yolları, 1. öncelikli yollar, köy ve mahalle yolları sıralamasına göre karla mücadele edilecektir. Hasta vakalarında 112 Acil Yardım Servisi ve Sağlık İl Müdürlüğünce İl Özel İdaremize verilen diyaliz hastaları isim ve adreslerine göre karla mücadele yapılacaktır. ÖZKARKOM Karla Mücadele Sistemi; İlçe Kaymakamlıkları, İl Jandarma Komutanlığı, 112 Acil Yardım Servisi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Türk Telekom İl Müdürlüğü, ENERJİSA ve Köy Muhtarlıklarımızla koordine edilerek bu kurumlar tarafından verilen bilgiler doğrultusunda karla mücadele çalışmaları yürütülecektir. Karla mücadelede araç gereç ve personel yönünden gerekli hazırlıklar yapılmış olup, herhangi bir sıkıntıya mahal vermeden çalışmalar devam edecektir. Vatandaşlarımıza ilgilileri bilgilendirme yönünde asılsız ve gereksiz taleplerde bulunmamaları; görevlilere de gereken kolaylığı göstermeleri gerekmektedir.”

Şehir merkezinde yollar tuzlandı

Öte yandan Bartın Belediyesince şehir merkezinde karla mücadele çalışmaları çerçevesinde yollarda tuzlama yapıldı. Belediye oluşabilecek olumsuzluklara karşı her türlü önlemi alırken Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın konuyla ilgili “İlimizde etkili olan kar yağışı sebebiyle vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için her türlü önlemi almış durumdayız. Özellikle ana arterler olarak ifade edilen mahalle ve hastanelere ulaşım sağlayan, kent merkezi ile çevre yollarına bağlanan ve yoğun kullanılan tüm hatlarda tuzlama çalışması gerçekleştirdik. Çalışmamız kapsamında tüm yollarımız açık durumda olup, ekiplerimiz çalışmalarını sürdürmektedir. Tuz ve solüsyon depolarımız tamamen dolu olup 1 Greyder, 1 büyük kepçe, belediyemize ait 5 Beko Loder kazıcı- yükleyici araç, 1 kar küreme ve tuzlama aracı, 1 kar küreme aracı ve dışarıdan temin edebileceğimiz 10 Beko Loder kazıcı- yükleyici araç ile oluşabilecek tüm olumsuzlara karşı önlem almış durumdayız” açıklamasında bulundu.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam