Bartın’da 6 bin 140 kişi imar barışı için başvurdu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya konulan İmar Barışında süre 6 ay daha uzatıldı. İmar Barışında başvuru süresi 15 Haziran, ödeme süresi de 30 Haziran 2019’a uzatılırken  Bartın’da 2018 sonu itibariyle imar barışından yararlanmak için 6 bin 140 kişi başvurdu. Başvurulardan ise başvurulardan 47 milyon 765 bin 488 TL tahsil edildi.     

Bartın’da 6 bin 140 kişi imar barışı için başvurdu Güncel

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya konulan İmar Barışında süre 6 ay daha uzatıldı. İmar Barışında başvuru süresi 15 Haziran, ödeme süresi de 30 Haziran 2019’a uzatıldı.  Bartın’da 2018 sonu itibariyle imar barışından yararlanmak için 6 bin 140 kişi başvurduğunu ifade eden Çevre Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan süre uzatımıyla ilgili olarak “Bakanlığımızca uygulamaya konulan “İmar Barışı” düzenlemesinde başvuru süresinin 15 Haziran 2019, ödeme süresinin de 30 Haziran 2019’a kadar uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 31 Aralık 2018 tarihli ve 30642 sayılı Resmi Gazete’de (4.Mükerrer) yayımlandı.    3194 sayılı İmar Kanunu’nun geçici 16. maddesi uyarınca yürürlüğe giren ve kamuoyunda ‘İmar Barışı’ olarak bilinen düzenlemede 2018 yılsonu itibariyle İlimizde alınan Yapı Kayıt Belge adedi 6 bin 140 olup, başvurulardan 47 milyon 765 bin 488 TL tahsil edildi” dedi.

Yapı Kayıt Belgesi örnekleri yayımlandı

Yapı Kayıt Belgesi başvuruları ile ilgili örneklerin yayımlandığını söyleyen Özcan, şu bilgileri verdi:

 “Bu çerçevede; Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin ticari nitelikte olmayan taşınmazları için başvuru yapılacak ise, söz konusu Kamu idaresinin, mutlak suretle, işbu duyurunun ekinde yer verilen, 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununa ekli (I), (II) ve (III) sayılı cetvellerde yer alan kamu idarelerinden birisi olması,   ibadethaneler için yapılacak başvurularda ise, yapının bir bölümünde ticari maksatla kullanılan bağımsız bölümlerin olması halinde, bu bölümler için ayrıca Yapı Kayıt Belgesi başvurusunda bulunulması, gerekmektedir. Bu kapsamda 20 Eylül 2018 tarihli ve 30541 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslara göre yapılacak olan Yapı Kayıt Belgesi başvuruları ile ilgili örnekler yayınlanmıştır.

Yapı Kayıt Belgesine başvurular e- Devlet üzerinden

13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen düzenleme kapsamında Yapı Kayıt Belgesi için başvuruları, e-Devlet üzerinden alınıyor.  Çevre ve Şehircilik  Bakanlığınca vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedefleniyor. Düzenleme 31 Aralık 2017 tarihinden önceki ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapıları kapsıyor. Bu kapsamda Yapı Kayıt Belgesine başvurular, e- Devlet sistemi üzerinden yapılıyor.

Vatandaşların ve kendi beyanı esas alınıyor

E-devlet şifresi, geçerli bir cep telefonu numarası ve e-posta adresi, beyan edilecek yapının adresi, tapusu varsa ada ve parsel bilgileri, toplam inşaat alanı, konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (metrekare), yapıdaki konut ve işyeri sayısı, arsa/arazinin emlak vergi birim değeri (ilgili belediyeden alınabilecek), yapının bulunduğu arsanın alanı, varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (metrekare), yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek), imar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi ve yapıyı gösteren ve aykırılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. Fotoğrafların dosya formatının 'jpg, jpeg veya png' olması gerekiyor." Vatandaşlar başvuru işlemini tamamladıktan sonra 24 saat içerisinde SMS veya e-mail yoluyla kendilerine bilgilendirme gelecek. Bunun üzerine Yapı Kayıt Belgesi başvuru bedelini yatırılabilecek. Yapı Kayıt Belgesi bedeli, arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari yapılarda yüzde 5 olarak hesaplanacak.

İşte istenilen belgeler!

E-devlet şifresi (PTT Şubelerinden alınacak.) Geçerli bir cep telefonu numarası, Geçerli bir e-posta adresi, Beyan edilecek yapının adresi, Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri, Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2), Yapıdaki konut ve işyeri sayısı, Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2),  Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek.) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi,  Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı. jpg. jpeg veya png olmalıdır.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam