Mecliste 2019 mesaisi başladı

İl Genel Meclisi 2019 mesaisine başladı. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis Üyeleri ocak ayı gündemini görüşmeye başlarken Başkan Dursun, Dursun, 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla Bartın Valisi Sinan Güner’in de onayıyla yürürlüğe giren 47 milyon TL’lik 2019 Yılı Bütçesi ve buna bağlı çalışma programlarıyla toplumun tüm kesimlerine hizmet etmeye devam edeceklerini söyledi.

Mecliste 2019 mesaisi başladı Güncel

İl Genel Meclisi, 2019 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi, Ocak Ayı gündemini görüşmek üzere toplandı.  Toplantı öncesi bir konuşma yapan Meclis Başkanı Dursun; 2019 yılının ilk toplantısını  gerçekleştirecek olmanın heyecanı içerisinde olduklarını belirterek “Öncelikle yeni yılın ülkemize milletimize tüm İslam alemine  ve dünya mazlumlarına barış, huzur ve kardeşlik getirmesini diliyorum. Bu dönemde yaşadığımız coğrafyadan kaynaklanan nedenlerle ülkemizin ve milletimizin  üzerinde yürütülen her türlü hain planların gün yüzüne çıkmış olması millet olarak bir kez daha silkinerek yaşadığımız bu coğrafyaya sahip çıkma zorunluluğumuzu ortaya koymuştur. Asırlar boyu bu coğrafyanın en ağır bedellerini ödeyen Türk milletinin yine aynı bedelleri ödemekten de hiçbir zaman çekinmedi. Bu sahiplenme de tüm dünyaya gösterildi. Bu uğurda vatan savunmasında hayatını kaybeden güvenlik güçlerimiz başta olmak üzere  ve sivil vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyor gazilerimize de acil şifalar diliyoruz. Acısıyla tatlısıyla koca bir yılın her şeye rağmen geride kaldı.” dedi.

Son 4 bütçe  açık vermedi

Mahalli İdareler Seçimleri ile 2014 yılının Nisan ayında göreve gelen 6’ncı Dönem Meclisi’nin geride bıraktığı 57 aylık süreyi de değerlendiren Kenan Dursun “Mahalli İdareler Seçimleri ile 2014 yılının Nisan ayında göreve gelen 6’ncı Dönem Meclisi 57 aylık bir süreyi geride bıraktı. Bu sürenin her bir günü elbette güllük gülistanlık olmadı. Bu konuda bazen siyasi bazen de idari zorlukların yaşanması işin doğasıdır ve biz bunun bilincindeyiz. Ama bu konuda ortak payda her zaman ilimiz olmuştur. Her zaman Bartın’ın gelişmesini ön planda tuttuk. O nedenle 6’ncı Dönem Meclisi’nin büyük bir gayret ve samimiyetle yürütmüş olduğu bütçe çalışmalarında her şeyden önce hizmet bekleyen tüm kesimlerin güvenini sarsmadan Meclis’te onaylanan tüm programlara sahip çıktık. Özel İdaremizin gelir ve gider dengesini de sağlamayı başardık. Bu kapsamda 2015-2016-2017 ve 2018  bütçeleri de bütçe açığı vermedi. Bunun yanında en önemlisi ise Özel İdare tarihinde de bir ilk olan 2017 ve 2018 bütçelerinde bütçe fazlası vererek çok önemli başarıya imza attık” şeklind konuştu.

Vali Güner 2019 bütçesini onayladı

2018 yılı Meclis çalışmalarında alınan kararlarla ilgili de açıklama yapan Dursun, 2018 yılında 71 Birleşimin yapıldığını bu birleşimlerle 82 kararın alındığını bunların    36’sının İmar, 23’ünün  Mali, 18’inin Yönetim, 3’ünün Revize, 1Tarife ve 1 Tahsis ile ilgili kararlar olduğunu söyledi. 2018 yılının Kasım ayında 20 gün süren meclis çalışmalarıyla 47 milyon TL olarak belirlenen 2019 mali yılı bütçesinin de 2015-2016-2017 ve 2018 yıllarını kapsayan başarılı çalışmalar ışığında yürütüldüğünü ve aynı anlayışla hazırlanan bu bütçenin de yatırım eksenli olduğunu söyleyen Dursun, 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla Bartın Valisi Sinan Güner’in de onayıyla yürürlüğe giren 2019 Yılı Bütçesi ve buna bağlı çalışma programlarıyla yine toplumun tüm kesimlerine hizmet etmeye devam edeceklerini kaydetti.

“Borçsuz yapı muhafaza edildi”

57 aylık sürenin yatırım ve  başarılarla dolu  bir dönem olarak hafızalarda yerini aldığına dikkat çeken Meclis Başkanı Dursun, “Geride kalan 4 bütçe yılında yatırımlara ayrılan yıllık ortalamanın  her bir bütçe yılı için ortalama yüzde 45 gibi büyük bir oranla gerçekleştirildi. Buna mukabil yine geriye dönük hiçbir kurum ya da kuruluşa borcu olmayan bir yapı da muhafaza edildi. O nedenle 57 aylık süre yatırım ve  başarılarla dolu  bir dönem olarak hafızalarda yerini aldı. Bu dönemi gayretli çalışmalarıyla taçlandırarak unutulmaz kılan tüm Meclis Üyelerine ve İdaremizin tüm çalışanlarına yürekten teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

5 gün sürecek

Yılın ilk toplantı dönemine 7 gündem maddesiyle başladıklarını söyleyen Dursun  yine Ocak ayı içerisinde 5 gün sürecek toplantılarda  çoğunlukla imar planları ile yine 2019 yılı çalışma yatırım programlarına ilave ek çalışma ve yatırım programlarının görüşüleceğini belirterek “Bunun yanında bir başka önemli gündem maddesi olan ve gündemin 6’ncı maddesinde yer alan Denetim Komisyonuna Üye Seçimi ile ilgili dosya hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Dursun, “Özel  İdareler, iç ve dış denetim adı altında iki türlü denetime tabdir. Bu kapsamda İl Özel İdare Kanunu’nun 17. Maddesi ile İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliği’nin 21. maddesi gereği her yıl  Ocak ayı  meclis toplantıları döneminde İl Genel Meclis Üyeleri arasından seçilen 5 üye ile oluşturulan  komisyon marifetiyle bir önceki yılın gelir ve giderleri incelenecek. Komisyonun çalışma süresi ise Ocak ayı meclis toplantılarının bitimiyle başlayıp Şubat ayının son gününe kadar sürer. Bu süre içerisinde komisyonca  hazırlanacak  olan rapor da 15 Mart tarihine kadar Meclis Başkanlığına ulaştırılacak. Ardından da ilgili raporun Nisan ayı  toplantılarında Meclis’e bilgi olarak sunulması gerekiyor. Kanun gereği bu ifade edilen denetim çalışmalarını yürütmek üzere  5 meclis üyesinden oluşacak olan denetim komisyonu seçimlerinin de bu toplantı döneminde yapılacak.” dedi.

Dursun’un açıklamalarının ardından gündemin  2. maddesinde yer alan “Ulus İlçesi İğneciler Köyü Köy Yerleşik Alan ve Civarı Sınırlarının Tespiti ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyon Raporu”nu Meclisin oyuyla karara bağlandı.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam