Bartın’daki kooperatiflere seminer

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce Kooperatifçilik Eğitim Programı çerçevesinde Bartın’daki kooperatiflerin yönetim ve denetim kurulu üyelerine yönelik Kooperatif Yöneticileri Eğitim Semineri gerçekleştirildi.

Bartın’daki kooperatiflere seminer Güncel

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce Kooperatifçilik Eğitim Programı çerçevesinde Bartın’daki kooperatiflerin yönetim ve denetim kurulu üyelerine yönelik Kooperatif Yöneticileri Eğitim Semineri gerçekleştirildi. Seminere Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram, Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Vekili Yaşar Çırak, Ulus Orman İşletme Müdürü Yardımcısı Ramazan Onur, S.S. Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak-Bartın-Karabük İl ve İlçeleri Orman Köyleri Kalkındırma Kooperatifleri Üst Birliği Başkanı Sabri Özgün, OR-KOOP Genel Müdürü Erdem Kaplan ve kooperatiflerin yönetim ve denetleme kurulu üyeleri katıldı.

Bayram: “IFAD için destek bekliyoruz”

Seminerde kooperatiflerin tarımsal faaliyetlere ve projelere ağırlık vermelerini isteyen Abdulsetter Bayram "İlimizde bulunan kooperatiflerimizin büyük bölümü ormancılıkla uğraşmaktadır. İl Müdürlüğü olarak kooperatiflerimizin tarımsal faaliyetlere ve projelere ağırlık vermelerini istiyoruz. Özellikle ilimizde uygulanacak olan ve özellikle orman kooperatiflerimizin bulunduğu yüksek kesimlerdeki köylere hitap eden Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesine (IFAD) destek bekliyoruz. Proje kapsamında yüksek kesimlerdeki dar gelirli köylülerimizin gelir düzeyini artırmak amacıyla üretim, pazarlama ve altyapı faaliyetlerine yönelik yatırımlara yüzde 70 ila yüzde 100 oranında hibe desteği sağlanacaktır " dedi.

IFAD’ı tanıttılar

Bayram  ayrıca kooperatif yöneticilerinden görevlerini yürütürken adil, tarafsız ve şeffaf yönetim sergilemelerini beklediklerini söyledi. Seminerde  İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Mühendis Oktay Acıbal tarafından IFAD’ın finanse ettiği Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesinin tanıtımı yapıldı. Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak-Bartın-Karabük İl ve İlçeleri Orman Köyleri Kalkındırma Kooperatifleri Üst Birliği Başkanı Sabri Özgün de orman üretim işçilerinin eğitime tabi tutularak sertifikalandırılacağını ve bu eğitime katılmayanların orman üretim işçisi olarak çalışamayacağını belirterek konu hakkında bilgilendirmede bulundu. Müdürlük teknik personeli Tekniker Refik Yüksel  Kooperatifler Kanunu ve Ana sözleşme Uygulamaları ve OR-KOOP Genel Müdürü Erdem Kaplan da Orman İşçiliğinde Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Çalışmaları hakkında birer sunum yaptı. 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam