Bankoğlu’dan MEB nitelikli okul kapsamı sorusu

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, mezunu olduğu Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi'nden hareketle Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) nitelikli okul kapsamının hangi objektif kriterler üzerinden belirlendiğini Meclis Genel Kurulu'nda sordu.

Bankoğlu’dan MEB nitelikli okul kapsamı sorusu Güncel

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Meclis Genel Kurulu'nda söz alarak mezunu olduğu Davut Fırıncıoğlu Lisesi ile alakalı önemli bir soruna değindi. MEB tarafından 2014 yılında başlatılan Proje Okul çalışması ile belirli okullarda, özel projelerin ve uygulamaların yapılacağının duyurulduğuna değinen Bankoğlu, bu kavramın yanı sıra sınavla öğrenci alacak nitelikli okullar ve buna ek olarak niteliksiz okullar şeklinde de bir ayrım yapıldığını ifade etti. Geçtiğimiz haftalarda Bartın'a gerçekleştirdiği ziyarette, kendisinin de mezunu olduğu Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi'nin sınavla öğrenci alan nitelikli okul kapsamından çıkarıldığı ve yerine, proje uygulayıcısı statüsündeki başka bir okulun dâhil edildiği bilgisine ulaştığını vurgulayan Bankoğlu, bu fiili durum üzerinden MEB’e  sorular yöneltti.

“Hangi objektif kriterler uygulanmaktadır”

İlk olarak “MEB tarafından nitelikli okulların ve aynı zamanda proje okullarının kapsamı belirlenirken hangi objektif kriterler uygulanmaktadır?" diyen Aysu Bankoğlu, bu husustaki yeknesak uygulama ve somut, tartışılıp değerlendirilebilecek kriter noksanlığına işaret etti. Benzer şekilde, hâlihazırda nitelikli okullar arasında yer alan bir okulun, hangi ölçütler doğrultusunda bahse konu listeden çıkarıldığını da soruları arasına dâhil eden Bankoğlu, "Özellikle son sınav sonuçlarına göre de oldukça başarılı olan bir okula neden sınavla öğrenci alma fırsatı verilmemektedir?" diyerek konuşmasını noktaladı.

“Eğitim, geleceğe dönük en büyük yatırım”

Aysu Bankoğlu, eğitim alanına son yıllarda büyük bir belirsizlik ortamının hâkim olduğuna dikkatleri çekerek tüm paydaşların dinlenilmesi suretiyle bilimsel, aklı temel alan ve bir uzlaşı sonucunda ortaya çıkmış eğitim politikalarının bir an dahi kaybetmeden hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Bankoğlu, özellikle, eğitim meselesinin partiler arası kısır tartışmalara indirgenemeyecek kadar önemli ve geleceğe dönük en büyük yatırım olduğunu vurguladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam