1 Ocak’tan itibaren ücretli

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) işbirliğinde marketlere yönelik Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesi konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Katılımın az olduğu toplantıda ücretlendirmeyle ilgili detaylı bilgiler verildi.

1 Ocak’tan itibaren ücretli Güncel

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Bartın Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde marketlere yönelik Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesi konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Bartın TSO’da düzenlenen toplantıya katılım beklenenden az olurken toplantıda 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren marketlerde ücretli olacak olan plastik poşetlerin ücretlendirilmesi ile ilgili detay bilgiler verildi. Toplantıya olan ilginin azlığı da Bartın TSO Başkanı Halil Balık’ın gözünden de kaçmadı. Balık, “Biliyorsunuz plastik poşetler paralı olacak. Bununla ilgili Çevre ve Şehircilik Müdürümüz Özcan Bey bir sunum yapacak. Perakendeci arkadaşlarımız sanırım konuya vakıflar. O yüzden fazla bir ilgi olmadı.” dedi.

Plastik poşetler artık ücretli

1 Ocak’tan itibaren perakende satış noktaları ve diğer kapalı satışları da dahil olmak üzere plastik poşetlerin ücretli olacağını söyleyen Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan sunumunda şu bilgileri verdi:

“Biliyorsunuz plastik poşetler 1 Ocak 2019’dan itibaren plastik poşetler ücretli hale gelecek. Perakende satış noktaları ve diğer kapalı satışları da dahil olmak üzere ücretli hale gelecek. Satış noktalarının yükümlülükleri var. Bu yükümlülükler şöyle; plastik torba kullanımının azaltılması amacıyla 1 Ocak 2019 itibaren plastik torbaları ücretsiz vermemekle ve gerekli tedbirleri almakla yükümlüdürler. Torbalar 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren mesafeli sözleşmeler ile yapılan satışlar da dahil olmak üzere kullanıcı ve tüketiciye ücretsiz verilemez.

Promosyon ve kampanyaya dahil değiller

Plastik torbalar promosyon ve kampanyaya dahil edilemeyecek ücretsiz temine imkan verecek herhangi bir promosyon ve kampanyaya dahil edilmez. İnce hafif hışır torbalar muaf tutulacak Çok hafif torbalar bu uygulamadan muaftır. Genelde manav reyonlarında gördüğümüz ince çok hafif, şeffaf, hışır rulo halinde gördüğümüz torbalar bundan muaftır.

Kanun yürürlüğe girdi

Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik düzenlemelerin yer aldığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre, çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesi için plastik poşet, plastik ambalaj kullanımının azaltılması, depozito uygulaması, kirliliğin önlenmesine yönelik teminat alınması gibi mekanizmalar kullanılacak.

Tüketiciye ücret karşılığı verilecek

Bakanlığımız, çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla belirleyeceği ambalajlar için depozito uygulamasını 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren zorunlu tutacak. Depozito kapsamındaki ambalajlı ürünlerin satış noktaları depozito uygulaması toplama sistemine katılım sağlayacak. Kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilecek.

Taban ücret 25 kuruştan az değil

Uygulanacak taban ücret 25 kuruştan az olmamak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulacak komisyon aracılığıyla belirlenecek ve her yıl için güncellenecek. Geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere katılım payı tutarının yüzde 20 fazlası idari para cezası uygulanacak. Depozito uygulanmadan yıllık piyasaya sürülen ambalaj için piyasaya sürenlere ton başına 100 lira, plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası verilecek.

Geri kazanım katılım payı tahsil edilecek

 Kanunla birlikte üretici, ithalatçı ve piyasaya sürenlerin bireysel olarak atık toplama faaliyetlerini yapabilmeleri ve yetkilendirilmiş kuruluş oluşturma yükümlülüğü zorunlu olmaktan çıkarıldı. Geri kazanım katılım payı plastik alışveriş torbaları için satış noktalarından 15 kuruş, lastik, akümülatör, piller ve araç bataryaları, otomotiv pilleri, madeni yağ, bitkisel yağ, elektrikli ve elektronik eşya (televizyon, küçük ev aletleri, buzdolabı ve soğutucular gibi beyaz eşyalar) piyasaya sürenlerden, ithalatçılardan belirtilen miktarlarda geri kazanım katılım payı tahsil edilecek.

Geri kazanım katılım payı ithalatçıdan tahsil edilecek

Bu ürünlerden herhangi birinin piyasaya arzının, farklı bir ürünün, malzemenin, eşyanın ithalatıyla birlikte gerçekleşmesi halinde, geri kazanım katılım payı ithalatçıdan tahsil edilecek. Listedeki tutarlar, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak. Cumhurbaşkanı, bu suretle tespit edilen tutarları yarısına kadar artırmaya veya indirmeye yetkili olacak.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam