Bankoğlu: “İnönü, 71 sene önce “Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı” demiştir”

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, ölümünün 45. yıl dönümünde İsmet İnönü’yü andı.

Bankoğlu: “İnönü, 71 sene önce “Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı” demiştir” Güncel

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, ölümünün 45. yıl dönümünde İsmet İnönü’yü andı. Bankoğlu, “Askeri deha, Kurtuluş Savaşımızın Batı Cephesi Komutanı, ilk başbakanımız, ikinci cumhurbaşkanımız, büyük devlet adamı İsmet İnönü, 45 yıl önce bugün vefat etmiştir. Bu anma sebebiyle bir kez daha hatırlatmak ve altına çizmek mecburiyetinde olduğumuz konular vardır. Israrla tekrar edilen ve doğruluğu bulunmayan söylemlere, her şeyden önce  Atatürkçü ve vatansever bir genç olarak göz yummam mümkün değildir. Atatürk ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında büyük görevler ve sorumluluklar almış saygın bir devlet büyüğümüzü, hak ettiği şekilde anmak ve herkesin bu biçimde bilmesini sağlamak bizlerin görevidir” dedi.

“En büyük tehlike gençlerimizin tarihimizi bilmemesi”

Gençlerin tarihi tam anlamıyla bilmediği durumlar olabildiğini ve duydukları her bilgiyi kabullenmeden önce okuyup araştırmaları gerektiğini ifade eden Bankoğlu, “Bugün en büyük tehlike yurttaşlarımızın ve özellikle gençlerin neyin neden olduğunu bilmemeleridir. Örneğin, karneyle ekmek dağıtıldı diye almış başını giden boş bir söylem var. O dönemde, Türkiye’nin kapısına dayanmış nitelikteki 2. Dünya Savaşı vardır ve İnönü, Türkiye’nin bu savaşa girmesine siyasi dehası ile engel olmuştur. Ancak olası Alman işgaline karşı ülkemiz sınırlarında nöbet bekleyen 1 milyon erkeğin tarlalarını terk etmesi, tarım ve hayvancılığı sekteye uğratmıştır. Vatanı koruma görevi, ülkemizde tarım üretiminin azalmasına sebebiyet vermiştir. Üretimin azalması ve ekmeğin karneye bağlanması tam da bu yüzdendir. Asıl üzerinde durulması gereken sorun, 2000’lere kadar dünyanın tahıl ambarı olarak anılan ülkemizin, her türlü kötü yönetim sonucu her yıl artan miktarlarda buğdayı yurt dışından alıyor ve bahse konu miktarın da 5 milyon tona dayanmış olmasıdır. 22 devletin dâhil olduğu, 65 milyon insanın öldüğü bir savaşa Türkiye’yi sokmamayı başarmış ileri görüşlü, vatan ve yurttaş sevgisi olan gerçek bir devlet adamından söz ediyoruz. Sulh ile halledilmiş bu konudan bazılarının anladığı ekmeği karne ile almak kadar olmuş” şeklinde konuştu.

“Tarafsız bir cumhurbaşkanı olacağını ilan etmiştir”

İsmet İnönü’nün Cumhuriyet tarihimizdeki önemini vurgulayan ve icraatlarının iyi bilinmesi gerektiğini söyleyen Aysu Bankoğlu “ 1946’da çok partili sisteme İnönü zamanında geçilmiş ve Demokrat Parti de İnönü'nün zamanında kurulmuştur. Yani, İnönü, kendi rızasıyla muhalefetini yaratmış tek liderdir. Daha da önemlisi, İnönü döneminde cumhurbaşkanının tarafsızlık biçiminde bir zorunluluğu yoktu. 1947’de İnönü yayınladığı bir beyanname ile tarafsız bir cumhurbaşkanı olacağını ilan etmiştir. Bu tarafsızlık gereksinimini görmüş bir devlet adamından söz ediyoruz. İnönü, bir konuşmaya sığdırılacak devlet adamı değildir ama bilinmeli ki, bugün köy ve kasabalarımızdaki gelişmenin, Cumhuriyetimizin sağlam temellerini oluşturan pek çok değerli eğitimcinin çıktığı yer köy enstitüleridir ve bunların kurucusu da İsmet İnönü’dür” ifadelerinde bulundu.

“Bu ülkede Diyanet’i kurduran kişi de Atatürk’tür”

İsmet İnönü’nün sanatsever, entelektüel ve aynı zamanda büyük bir kütüphaneye sahip, öğrenmeye çok meraklı ama bir o kadar da tutumlu bir kişi olduğuna dikkat çeken Bankoğlu, “Üzülerek bir konuya daha değinmek istiyorum. İnanç meselesi çok özel ve kişisel bir konu olmasına rağmen ülkemizde hem reklam hem de siyaset malzemesi hâline getirilmiştir. ‘Herkesin inancı kendine’ diyerek lafta kalan bir samimiyetsizliğine karşı genç bir CHP’li olarak İnönü’nün inancına ne kadar bağlı olduğunu açıklama sorumluluğu duyduğumu söylemeden geçemeyeceğim. Kaldı ki, kimsenin inancı kimseyi ilgilendirmediği gibi bunu sorgulama hakkı, hadleri aşar. Zira kişinin inancını en iyi ve sadece kendi bilir. Bu ülkede Diyanet’i kurduran kişi de Atatürk’tür. Ve nedense İmam Hatip Okulları’nın açılmasını isteyen kişinin de İnönü olduğu dillendirilmez. Çünkü sebebi çok haklıdır. İnönü, öğrencilerin dini eğitimini, cemaatlerin ve tekkelerin bilgisizliğinden kurtarıp Devlet'in güvenilir din adamlarıyla yapmasının önünü açmış olan inançlı bir kişidir. 15 Temmuz’un müfredata eklendiği ama Kurtuluş Savaşımızın muzaffer Batı Cephesi Komutanı, 2. Cumhurbaşkanımız ve en uzun süre başbakanlık görevinde bulunmuş olan Milli Kahramanımızın müfredattan çıkarıldığı bir dönemi yaşıyoruz” dedi.

“Atatürk’ü ve İnönü’yü unutturmayacağız”

Türkiye’nin nasıl kurulduğunu ve Cumhuriyet tarihimizi bilmemenin bedelinin çok ağır olacağını ifade eden Aysu Bankoğlu, “Eğitim-İş’in geçen hafta açıkladığı son araştırma, 23 ilde 1060 öğretmen ile yüz yüze yapılmış. Öğretmenlerin yüzde 64’ü tarikat, cemaat, vakıf, dernek ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın eğitime müdahalelerinden rahatsız olduklarını belirtmişler. AKP iktidarına yakın cemaatlerin, dini kurum ve vakıflarla yaptığı her türlü anlaşmanın ülkemize verdiği zararı fazlasıyla yaşamadık mı? Hâlâ da yaşamaya devam ediyoruz. Ordu, adalet, eğitim can çekişiyor. Cumhuriyet'i ve Cumhuriyet'in sağladığı özgürlükleri zehirleyen, Türkiye’nin altını oyan her türlü girişime engel olmak, her vatansever yurttaşın görevidir. Biz, Türkiye Cumhuriyeti’nin evlatları olarak Atatürk’ü, İnönü’yü ve tüm vatanseverleri rahmet ve minnetle anmaya devam edecek, unutturmayacağız” açıklamasında bulundu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam