Bankoğlu, Kubilay’ı andı

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu Menemen Olaylarında şehit olan Yedek Subay Mustafa Fethi Kubilay’ın ölümünün 88. yıl dolayısıyla açıklamada bulunarak Kubilay’ı andı.

Bankoğlu, Kubilay’ı andı Güncel

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu Menemen Olaylarında şehit olan Yedek Subay Mustafa Fethi Kubilay’ın ölümünün 88. yıl dolayısıyla açıklamada bulunarak Kubilay’ı andı.  Bankoğlu,  “Cumhuriyetimiz yeni kurulduğu zamanlarda, sonrasında ve şimdi de tarikat ve cemaatlerden zarar gördük. Menemen’de, Kubilay’ın şehit edildiği bu olay da cumhuriyet tarihinde ders alınması gereken en önemli konulardan biridir. Yobazların ülkemize verdiği ve vereceği zararı en başından beri gören Atatürk’ü çok iyi okumamız, anlamamız şarttır. Menemen Olayı, Türkiye’yi karanlığa sürüklemekten başka hiçbir işe yaramayan ve cumhuriyetimizin kuruluşundan hemen sonra, 1925 yılındaki Şeyh Sait İsyanı’ndan sonraki en büyük olaydır. İzmir’in Menemen ilçesinde yaşanmış bu karanlık olay, Nakşibendi tarikatını yaymakla görevli, gözü dönmüş cahillerin düzenlediği hunhar bir saldırıdır. Şeriat isteyen ve şapka giyenleri kafir diye yaftalayan bir grup yobazı, yanında bulunan mangası ile uyaran Kubilay’ın şehit edilişinin 88. yılındayız” dedi.

“Öğretmen Kubilay bu vatan için unutulmazdır”

Menemen Olayının, tarihimizin en acı olaylarından biri olduğunun altını çizen Bankoğlu, “24 yaşındaki öğretmen Kubilay da, bu vatan için, cumhuriyetimiz için canını verenler içinde unutulmazdır. Kubilay gibi, vatan ve bayrak sevgisi uğruna yobazların, gericilerin ve hainlerin karşısında korkusuzca canını ortaya koyanlar sayesinde ülkemiz ilelebet yaşayacaktır” açıklamasını yaptı.

“Herkes Menemen Olayını unutturmamakla görevlidir”

Menemen Olayı ve Kubilay’ın ders kitaplarından çıkartıldığını Aysu Bankoğlu, son olarak, “Eğer gerçek bir vatansever isek Menemen’deki bu yobazlığı, cumhuriyeti yıkma çabalarını herkes çocuklarına anlatmak ve bunu unutturmamakla görevlidir. 88 yıl önce orada şehit düşen Kubilay ve iki bekçimizin, İzmir Menemen’deki anıtları üzerinde “İnandılar, dövüştüler, öldüler. Bıraktıkları emanetin bekçisiyiz” yazmaktadır. Cumhuriyetimiz için canını feda eden ataların evlatları olduğumuzu unutmuyoruz, unutturmayacağız” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam