Bankoğlu, Adalet Bakanına Yeni Adliye Sarayını sordu

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e Yanıtlaması talebiyle muhtelif konularda yazılı soru önergeleri sundu. Bankoğlu’nun yönelttiği sorular arasında Bartın Yeni Adliye Sarayı da yer aldı.

Bankoğlu, Adalet Bakanına Yeni Adliye Sarayını sordu Güncel

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, gerek Bartın'ı gerekse ülkeyi ilgilendiren konularda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e yanıtlaması talebiyle yazılı soru önergesi sundu. Yapılan son değişikliklerin ardından Meclis çatısı içerisinde sözlü soru sorma imkânının kalmadığını ve esasında böyle bir uygulamanın Meclis'in en önemli işlevlerinden olan denetim fonksiyonu üzerinde büyük tahribata yol açtığını belirten Bankoğlu, her türlü olumsuz duruma karşın ana muhalefet partisinin en genç mensubu olarak üzerine düşen görevleri yerine getirmek gayesiyle canla başla çalıştığını ifade etti.

Yeni Adalet Sarayının son durumunu sordu

Sunduğu farklı soru önergelerinde, ilk olarak inşaatı devam eden Yeni Adalet Sarayının son durumu hakkında bilgi ve açıklama talebinde bulunan Bankoğlu, bahse konu inşaat işlerinin yakın bir gelecekte tamamlanıp tamamlanamayacağı konusunda öngörülebilir bir yanıt aradığını ifade etti. İnşaat işlerini devam ettirmekte olan şirket ile de ilgili olarak konkordato bağlamında birtakım sorunların dile getirildiğini belirten Aysu Bankoğlu, özellikle adliye binasının içine yönelik çalışmalardaki aksamaların bu gibi problemlerden kaynaklanabileceğini vurguladı. Verdiği soru önergesiyle bağlantılı olarak ilave açıklamalarda da bulunan Bankoğlu, tüm bu yaşanan sürecin esas itibarıyla AK Parti tarafından ısrarla inkar edilmek istenen ekonomik krizin ve onun artçı etkilerinin de, Bartın özelinde, en önemli göstergelerinden biri olduğunu söyledi.

Avukatlık sınavı getirilmesi vurgusu

Bartın’ı  ilgilendiren bu mühim sorun ve durumun yanı sıra Türkiye genelinde de avukatlık sınavının getirilmesi gerektiğini vurgulayan Bankoğlu, her ne kadar bu hususta Bakan Gül tarafından dile getirilen olumlu düşünce ve niyet beyanları olsa da somut ve çerçevesi çizilmiş bir takvimin ortaya konulması gerektiğine, zira ancak bu durumda, gerçekçi bir yaklaşımın sergilenebileceğine işaret etti.

“Yazılı bir cevap tarafımıza ulaşmadı”

Aysu Bankoğlu, "Her ne kadar söz konusu iki önemli husus hakkında da 2019 Yılı Bütçesi'nin Plan ve Bütçe Komisyonu nezdindeki görüşmeleri esnasında Sayın Adalet Bakanı'na sorular yöneltmiş olsam da henüz kendilerinden resmi ve yazılı bir cevap tarafımıza ulaşmadı. Bu bağlamda, güzel şehrimizi temsil eden bir milletvekili olarak TBMM'nin tanıdığı denetim yetkisi çerçevesinde bahse konu sorularımızı bir kez de yazılı biçimde sunmak istedik. Herkesin milletvekili olarak hem Bartın'ın hem de ülkemizin güncel sorunlarını, bulunup yer aldığım her platformda dile getirme konusundaki kararlılığımı her zaman sürdüreceğim” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam