En lezzetli yemekleri yapmak için yarıştılar

Amasra’da Amasra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) organizasyonunda yemek yarışması düzenlendi. Amasra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tekno Mutfağında düzenlenen yarışmaya Karadeniz bölgesindeki 9 ilden 14 okulun katıldı.

En lezzetli yemekleri yapmak için yarıştılar Güncel

Amasra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) organizasyonunda Karadeniz bölgesindeki 9 ilden 14 okulun katılımı ile yemek yarışması düzenlendi. Amasra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tekno Mutfağında düzenlenen yarışmada çeşitli illerden 14 okul yarıştı. Yarışmanın açılış törenine ise, Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol,  Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu Başkanı Gökhan Tufan, okul yönetimi ve öğretmenler katıldı. Törende konuşan Okul Müdürü Ahmet Öksüzoğlu, "Okulumuz 1995 yılından bu yana turizm eğitimi vermekte ve sektöre kalifiye eleman yetiştirmekte. Batı Karadeniz'de önemli okullardan bir tanesidir. Okul olarak vizyonumuz turizm otelcilik okulları içinde en başarılı ve örnek okul olmak.  Bu vizyon çerçevesinde çalışmalarımızı tüm hızıyla devam ettiriyoruz. Bu çalışmalarımızdan en önemlisi geçmiş dört yılda okulumuzun fiziki imkanlarının yenilenmesi. Sağlıklı ve kaliteli bir eğitim-öğretim ortamı oluşturmak. Bu çerçevede tekno mutfak bunlardan önemli bir kilometre taşıydı. 2014 yılında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının (BAKKA)  sosyal destek programı çerçevesinde programımız kabul edildi. 200 bin TL'lik bir hibe öngörüldü. 74 bin TL'si ile yarışmayı gerçekleştireceğimiz tekno mutfağı çok kısa zamanda hayata geçirdik" dedi.

2 alan ve 5 dalda eğitim

Öksüzoğlu, "Tekno mutfak sadece okulumuza hizmet eden bir mutfak değil. Özellikle Amasra halkına sürekli eğitimler verilmekte. Bu yarışmayla biz bunu biraz daha büyüttük. Karadeniz bölgesinde ki okullarımıza da tekno mutfağımızı açmış olduk. Okulumuzda tekno mutfak dışında dokuz tane atölyemiz var. Yiyecek içecek atölyelerimizde iki tane servis atölyemiz, iki tane mutfak atölyemiz, pastane atölyemiz var. Bizim okulumuzda konaklama seyahat alanımızda çok faal çalışıyor. Orada da kat hizmetleri ve ön büro dallarımız var. Okulumuz iki alan ve beş dalda eğitim öğretime devam etmekte. Öğrencilerimiz tüm dallarda ve alanlarda beceri eğitimlerini Antalya'da 5 yıldızlı otellerde başarıyla sürdürmekte" şeklinde konuştu.

Amaç öğrencileri uluslararası yarışmalara hazırlamak

Öksüzoğlu şöyle devam etti: "Yarışma sürecine gelince Şubat 2018'de Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu ile Milli Eğitim Bakanlığı Genel Müdürlüğü ile Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü imzalandı. Bu iş birliği protokolünün içinde temelde öğrencilerimizi uluslararası yarışmalara hazırlamak, onların mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmek, Türk mutfağı ile ilgili ve mutfak sanatlarıyla ilgili çalışmalar yapmak, yiyecek içecek alanlarındaki meslek öğretmenlerimizin de mesleki gelişimlerine katkı sunarak öğrencilerimizin Türkiye'nin lokomotifi olan turizm sektörüne daha hazır ve daha üretime yatkın bir hale getirmek. Bu protokol imzalandıktan sonra ortak çalışmalara başladık. Pastacılık eğitimi, tatlı yapım teknikleri alanında öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz eğitimler aldılar. Geçen yıl okulumuzda bir yemek yarışması düzenledik. Bu sene başında yine bir yarışma yaparak diğer okullarımızın durumunu görmek hem de kaynaşma sağlanmasını amaçladık. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ve Sayın Kaymakamımıza huzurlarınızda desteklerinden dolayı tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Yarışmamızın öğrencilerimize, bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Tüm yarışmacılara da başarılar diliyorum."

Tufan: “12 ilde 12 ayrı eğitimler düzenleyeceğiz”

Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu Başkanı Gökhan Tufan ise şunları söyledi:

“Bizler konfederasyon olarak üç ana misyon üzerine Türkiye'de faaliyet gösteren, Türkiye'de ve dünyada konusunda en büyük mesleki sivil toplum örgütüyüz. Türkiye genelinde çok ciddi işler yapıyoruz. İlk misyonumuz doğrultusunda Türk mutfağının tanınması, milli ve yerli ürünlerin tüketiminin ve Türkiye'de kullanımı ile birlikte global manada ilginin artırılması yönünde çok önemli bir yola girdik. İkinci önemli misyonumuz eğitim. Öğrencilerin aldıkları eğitimler ışığında bu tür yarışmalarda cesaret kazanarak mezun olduklarında sektöre daha faydalı bireyler haline gelmeleri. Bunun dışında yine öğretmenlerimizi eğitiyoruz. Geçtiğimiz sene içinde dört ve ya beş ilimizde öğretmenlerimizi eğittik. 2019'da yine 12 ilde 12 ayrı eğitimler düzenleyeceğiz. Ülke genelinde okullara gidiyor ve eğitimler veriyoruz. Bu eğitimleri verirken tamamen kendi imkanlarımızı kullanıyoruz. Bu sene 180 okula gittik. 2019'da 81 ili kapsayan bir şekilde 240 okula ulaşacağız.

“Pilot bir çalışma olacak”

Öğrencilerimizin okullarda bizim gibi meslek erbaplarıyla bir arada olmaları onlara cesaret veriyor. Bizim onlara bir şeyler aktarabilmemiz onları mutlu ve motive ediyor. Bu nedenle eğitime çok önem veriyoruz. Bugün ki yarışma da eğitim misyonumuzu destekleyen bir yarışma. Bir diğer misyonumuzda sosyal sorumluluk ve hayır işleri. Bununla alakalı da ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Bu yarışma aslında bizim için bir ilk. Aslında biz ulusal manada 30'a yakın ilde birçok yarışma yaptık. Lakin bölgesel bir yarışma olması açısından ve Karadeniz bölgesini ilgilendiren bir çalışma olması açısından pilot bir çalışma olacak. Buradaki yarışmanın nasıl bir fayda sağlayacağını ele alarak daha sonraki süreçte yine bölgesel yarışmalar düzenleyerek farklı bir konsepte düzenlediğimiz kupa mücadelesine farklı bir boyut kazandırabiliriz. Bu yarışmanın düzenlenmesinde çok emek var. Ben emekleri olan herkese teşekkür ediyorum. Birçok ilden buraya kadar gelen kardeşlerimize de teşekkür ediyorum. Yarışmanın tüm paydaşlarına hayırlı olmasını diliyorum."

Yarışmaya katılan okullar şöyle:

Ordu Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Fazliye Hüseyin Turanlı Çok Programlı Anadolu Lisesi

Amasra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bayram Yusuf Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Sema Cengiz Büberci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Ortahisar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Alaplı Çok Programlı Anadolu Lisesi

Gerede Esentepe Aşçılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Altınkum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Akçaabat Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Şehit Sabri Altıntaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Şehit Recep Şahin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Çarşamba Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam