Bankoğlu: “Neye el kaldırdıklarını iyi düşünmeliler!”

TBMM Genel Kurulundaki bütçe görüşmeleriyle ilgili açıklamada bulunan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik krizin 12 günde yapılacak bu görüşmelerle halledilemeyeceğini söyledi.

Bankoğlu: “Neye el kaldırdıklarını iyi düşünmeliler!” Güncel

TBMM Genel Kurulu'nda, bütçe görüşmelerinin 4. Turu'nda, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 2019 yılı bütçesi hakkında CHP adına konuşan Anayasa Komisyonu üyesi ve CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu da gençlerimizin yaşadığı problemlere dikkat çekmişti. Kamu kurum ve kuruluşlarının gelir-gider cetvellerinin ayrıntılı bir şekilde ele alındığı görüşmelerde, tüm partilerden milletvekilleri söz alırken Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik krizin 12 günde yapılacak bu görüşmelerle halledilemeyeceğini belirten Bankoğlu, “Eğitimden adalete, gençlerimizin geleceğinden Suriyeliler ile ilgili sorunlara kadar pek çok hayatî konu başlığını oldu bittiye getiren bir sistemin içindeyiz. Bütçeyi sadece sayısal verilerden ibaret bir el kaldır-indir anlayışına indirgemek, sorunları görmezden gelmek ve yurttaşlarının feryatlarına gözünü kulağını kapatmak AKP’nin geleneksel yönetim şekli olmuştur. Atanamayan öğretmenlerden emeklilikte yaşa takılanlara, çiftçi desteğinden yurtların durumuna kadar, içinde en ufak adalet ve kalkınmanın olmadığı ve tereddütsüz el kaldırıp onayladıkları her şeyi AKP milletvekilleri iyi düşünmeliler” dedi.

“Gerçek tasarruf yine bütçede yok”

 Tasarruf ile gelinen noktanın ortada olduğunu ifade eden Bankoğlu, “Mevcut bütçenin nasıl pay edildiğini, tüm yurttaşlarımızın dikkatle incelemesini rica ediyorum. Bir evde yangın varken, gelirimizi nasıl pay etmemiz gerekir? Elbette barınma, beslenme, eğitim, sağlık gibi vazgeçilmezlerimize öncelik veririz. Sonra üretime, yani eve gelir getirecek olan işimize bakarız. Tarıma, sanayiye, turizme bakarız. Üretime yönelik uzun vadeli hesaplar yapılmış olsaydı bugün her şeyimizi sata sata bugünlere gelmemiş olurduk. Devletin en büyük geliri yurttaşlarının vergisidir. İstihdam yaratmak ve gerçek tasarruf yapmak, ne yazık ki AKP’nin bütçesinde yine yoktur! Geliri yüksek patronların vergilerini affederken sabit gelirli yurttaşın tepesine dikilmek, ekonomiyi iyi yönetmek değildir. Sağduyu sahibi tüm milletvekilleri, neye el kaldırdıklarını iyi düşünmeli” şeklinde konuştu.

“İşini yürütmek anlayışı değişmediği sürece kayıplar devam edecek”

TBMM Bütçe Görüşmeleri sürerken Ankara Yenimahalle’de meydana gelen yüksek hızlı tren kazasına da değinen Aysu Bankoğlu, “Liyakat ortadan kalktığı için yurttaşlarımız canından oldu. Bu yüzden bir kez daha insanlarımızı annesiz, babasız, evlatsız, kardeşsiz bıraktılar. Bu görüşmeler sırasında pek çok milletvekilimiz konuyu gündeme getirdi. Meclis’te pankartlar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nı istifaya çağırdık. Çağırdık ama çok iş yapmış gibi görünmeye çalışırken ülkemizin ve yurttaşlarımızın ne büyük bedeller ödendiğini görmeyen bir hükümet bakımından bu tür çağrılar da işlemiyor. İşi bilenlere kulak vermek yerine, işini yürütmek anlayışı değişmediği sürece maddi manevi kayıplar verilmeye devam edilecektir” dedi.

“Yabancı yatırımcılar peşi sıra Türkiye’den kaçmaktadır”

Geçen yıl 64 Milyar TL olan faiz borcunun bu yıl 117 Milyar TL'ye çıktığını ancak çiftçiye desteğin yalnızca 16 Milyar TL'de kaldığını belirten Bankoğlu, “Hukuk kuralları işlemediği için yabancı yatırımcılar peşi sıra Türkiye’den kaçmaktadır. Ürettiğimizden çok tüketen, ihraç ettiğimizden fazlasını yurt dışından alan "eli kolu bağlı" bir ülke hâline getirildik. Tüm sıkıntıları en ağır şekliyle yaşamak zorunda bırakılan yurttaşlarımızın, yakın zamandaki yerel seçimlerde, bu işin gerçek sorumlularına gereken cevabı vereceklerine inanıyorum” açıklamasında bulundu.

TBMM Genel Kurulu'nda, 10 Aralık’ta başlayan 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi görüşmeleri, 21 Aralık Cuma günü sona erecek.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam