Bankoğlu, Mecliste gençlerin sorunlarını anlattı

TBMM Genel Kurulu'nda, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 2019 yılı bütçesi hakkında konuşan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, gençlerin sorunlarına dikkat çekti!

Bankoğlu, Mecliste gençlerin sorunlarını anlattı Güncel

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi Görüşmeleri 4. Turu'nda, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 2019 yılı bütçesi hakkında konuştu.  Gençlerin yaşadığı problemleri tüm ayrıntılarıyla vurgulayan Bankoğlu, Bakanlığın resmi adının "Gençlik ve Spor Bakanlığı" olsa da AK Parti’nin bu bütçede gençleri yine unuttuğunu söyledi.  Bankoğlu, iktidarın, işin yalnızca spor kısmıyla ilgilendiğini ancak spordan anlaşılanın ise ağırlıklı olarak tesis inşa etmek olduğunu belirtti. Spora bile rantçı bir bakış açısıyla yaklaşanların gençlerin sorunlarını çözemeyeceği ifade eden Aysu Bankoğlu "Türkiye'de yaklaşık 13 milyon gencimiz var ve nüfusumuzun yüzde 16'sını gençler meydana getirmektedir. Ancak 1 milyon 100 bin üniversite mezunu gencimiz işsiz durumdadır. Genç işsizliği, yüzde 21’e; genç kadın işsizlik oranı ise yüzde 26,5’e tırmanmıştır. Özetle, genç işsizler ordusu, geleceğinden kaygılıdır” dedi.

“Gençlerimiz, mutsuzluk birincisi”

Günümüz dünyasında ne eğitimde ne istihdamda olan gençler kavramının çok önemli olduğunu ve ülkemizde de 15-29 yaş arasında, ne eğitimde yer alan, ne de istihdam edilen gençlerin oranının yüzde 28,8'e ulaştığını açıklayan Bankoğlu  OECD ülkeleri arasında, bu konuda Türkiye’nin 1. sırada yer aldığını kaydetti. Avrupa'nın en genç nüfusu diye övünülen Türkiye’de gençlere gerekli imkânların sağlanmadığını belirten Bankoğlu, "15 yaşındaki gençler üzerinden yürütülen yaşam memnuniyeti sıralamasında bizim gençlerimiz, mutsuzluk birincisi. AKP döneminde doğup büyüyen bu çocukların mutsuzluğunun yegane mimarı da onlardır!" şeklinde konuştu.

“Sporcu yetiştirmede sınıfta kalındı”

Toplu konut yapar gibi üniversite açıldığını ama buralardan mezun olan gençlerin büyük kısmına iş imkânı sağlamadığının altını çizen Aysu Bankoğlu, benzer şekilde, spor tesisleri açılmasına rağmen sporcu yetiştirme noktasında sınıfta kalındığını da vurguladı. 2017 yılı verilerine göre, Türkiye’de beyin göçünde, yüzde 63 artış olduğunu ve bu kişilerin yüzde 40’ının gençlerden meydana geldiğini ifade eden Bankoğlu,  Türkiye’nin gelişmesi için ihtiyaç duyduğu beşeri sermayeyi ve on milyarlarca liralık kaynağı koşar adım kaybettiğini söyledi.

“Gençleri tanımayan iktidarın bütçesine ‘hayır’ diyoruz!

Gençlerin gerçek ihtiyaçlarının iktidar tarafından anlaşılamadığına işaret eden Aysu Bankoğlu,  “Gençlerin ihtiyaçlarından CHP olarak anladığımız, yandaş müteahhitler eliyle gençlik merkezleri adı altında bina yetiştirilmesi değildir.  Bu yüzden de mevcut hâliyle Bakanlığın fiiliyattaki ismi, bizce, yok sayılan gençlik ve inşaat bakanlığıdır. Biz gençler, özgürlüklerimize düşkünüz! Biz, merak eder ve sorgulamaktan hiç vazgeçmeyiz! Biz, mizahı severiz! Biz, adalete inanıp demokrasiyi savunuruz! Biz, Sayın Cumhurbaşkanı’nın söylediği gibi kininin davacısı değil, sevgi ve barışın elçileriyiz! Tüm bu sebeplerle;  Özgürlüklerimize engel olan, mizahımıza tahammül dahi edemeyen, bize adil davranmayan, hele hele, Cumhuriyetimizin kurucusu, tek ve gerçek liderimiz olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü yok saymaya çalışan, Ulu Önder’in gençlerini tanımayan iktidarın bütçesine de hayır diyoruz!”  ifadelerinde bulundu.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam