Platformdan Yemen’deki iç savaşa tepki

Bartın Sivil İrade Platformu, Yemen’de yaşanan iç savaşa tepki eylemi gerçekleştirdi. Yemen’de insanların kadın, yaşlı, çocuk demeden katledildiğinin belirtildiği eyleme 28 sivil toplum örgütü destek verdi.

Platformdan Yemen’deki iç savaşa tepki Güncel

Bartın Sivil İrade Platformu, Yemen’de yaşanan iç savaşa tepki eylemi gerçekleştirdi. Yemen’de insanların kadın, yaşlı, çocuk demeden katledildiğinin belirtildiği eyleme 28 sivil toplum örgütü destek verdi. Eylemde platform adına konuşan Aydın Kuloğlu, merhamet ve vicdan sahiplerini harekete geçirmek istediklerini söyledi. Kuloğlu, “Biz Bartınlı sivil toplum kuruluşları olarak, Yemen'de yaşanan kirli savaş nedeniyle, açlığa ve ölüme mahkum edilen sivil, kadın ve çocuklara dikkatleri çekmek için bugün burada toplanmış bulunuyoruz. Sömürgeci-Batı'lı emperyalistlerin, silah baronlarının oyuncağı haline gelmiş, mezhepçi ve kavmiyetçi İran ve Suud yönetimlerinin, Yemen'de yaşayan masum bir halkı, açlık ve yoksulluk sonucu ölüme mahkum etmesine sessiz kalmayacağımızı haykırmak, kamuoyuna duyurmak, merhamet ve vicdan sahiplerini harekete geçirmek istiyoruz” dedi.

“Vicdanlarımız harekete geçmeli”

Yemen’in öldürülen Cemal Kaşıkçı’dan daha fazla gündemde olması gerektiğini kaydeden Kuloğlu şöyle devam etti:

 “Yemenli, açlıktan ölen binlerce masum çocuğun; ABD destekli katil Suud yönetiminin, dünyanın gözü önünde işlemiş olduğu, en azından Cemal Kaşıkçı cinayeti kadar, gündemimizde yer almayı hak ettiğini, vicdanlarımızı harekete geçirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayı, elbette ki canice işlenmiş bir cinayettir. Ancak, hiçbir vicdan, binlerce çocuğun, aç bırakılarak öldürülmesinin, bu cinayetten daha hafif olduğunu düşünemez. Biz; Allah'a ve ahirete inanan Müslümanlar olarak, olaylar üzerinden imtihan edildiğimize, yaptıklarınızdan ve yapmadıklarımızdan hesaba çekileceğimize inanıyoruz.

“Yemen'de büyük bir zulüm var”  

2012 yılından bu yana, Yemen'de büyük bir zulüm var. İnsanların çoğu kolera gibi değişik hastalıklardan ölmektedir. Savaş nedeniyle her on (10) dakikada bir (1) ve günde 130 çocuk açlıktan hayatını kaybetmektedir. Yemen'de şu ana kadar, 80 bin mazlum kardeşimiz maalesef katledilmiştir. Ümmet olarak Yemen'de bulunan Müslüman kardeşlerimize dua ediyoruz. Fakat sadece dua yeterli değil, fiili bir yardımda da bulunmamız gerekir. Çünkü, orada ölen Müslüman kardeşlerimiz, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi'nin umurunda bile değildir. Müslüman STK'lar, cemaatler olarak mutlaka büyük bir tepki gösterilmesi zaruridir. Çünkü bu çatışmaların arkasında emperyalist ABD, İsrail, Suud ve diğer Körfez ülkeleri ile İran var.

"7 bin insan öldü"

Stratejik konumu ve dünyanın en zengin enerji bölgelerine yakınlığı sebebiyle, geçmişten bu yana uluslararası güç odaklarının hedefinde olan Yemen, şimdi de kirli bir savaşın hüküm sürdüğü bir ülke olarak ayakta kalmaya çalışıyor. 21 milyon insanın gıdaya ulaşmada sıkıntı yaşadığı Yemen'de, savaştan dolayı 7 bin insan öldü. 3 milyon insan evini terk etmek zorunda bırakıldı. Sağlık sisteminin de çöktüğü ülkede, insanların sağlık hizmetine ulaşmasında büyük zorluk yaşanmaktadır. Ülkede iç çatışmalarla birlikte kuraklık da zaman zaman etkili olmaktadır.

“Hükümetimiz mazlumların yanında”

Özellikle gıda ve su sorununun birçok bölgede etkisini sürdürdüğü Yemen'de, sağlık krizi de, bulaşıcı hastalıkların yayılması ile her geçen gün derinleşmektedir. Hükümetimizin dünya'da ve ümmet coğrafyasında mazlumların yanında olduğunu biliyoruz. Ayrıca Bartın Sivil İrade Platformu paydaşları olarak, ülkemizin ve ümmetin her bir bireyini Yemenli mazlumlara yardıma davet ediyoruz. Biz; Yemen, Suriye, Filistin ve dünyanın diğer mazlum coğrafyalarındaki Müslüman kardeşlerimizle, ekmeğimizi paylaşmakla imtihan edildiğimize inanıyoruz. Bartın Sivil İrade Platformu olarak; Yemenli mazlum kardeşlerimize,   platformumuz paydaşları üzerinden yardım gönderilebileceğini hatırlatıyor, katılımınız için teşekkür ediyoruz.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam