Bankoğlu: “Kadınlar olmadan aydınlığa çıkamayız”

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, BM Kadın Birimi ve Parlamentolararası Birlik ortaklığında Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi kapsamında Mardin’de düzenlenen çalıştaya katıldı. Bankoğlu, çalıştayda “Kadın milletvekilleri olarak hepimizin daha çok çalışması gerektiğini düşünüyorum. Kadının toplumumuzdaki konumunun iyileştirilmesi, ülkemizin ilerlemesinin ilk koşuludur. Sadece siyasette değil, kadınların her konuda eşit koşullara sahip olması için tüm partilerin kadın vekilleri canla başla çalışmalıdır” dedi.

Bankoğlu: “Kadınlar olmadan aydınlığa çıkamayız” Güncel

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, BM Kadın Birimi ve Parlamentolararası Birlik ortaklığında Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi kapsamında Mardin’de düzenlenen çalıştaya katıldı. Bankoğlu,  çalıştayda “Biz kadınlar daha dikkatli, daha kararlı ve değerimizin küçümsenmeyeceği, eşitlikçi bir anlayış için daha çok çalışmalıyız. Ülkemizin bugünlere erişmesi, yüzünü batıya dönmüş, ilerlemeye inanan ve çağdaşlığın gerçeklerine adapte olmuş kişilerin başarısıdır” dedi.

934’ten bu yana yaklaşık 450 kadın vekil oldu”

Türkiye’de kadın ve erkek nüfusunun yarı yarıya olduğunu vurgulayan Bankoğlu, siyaset yapma hakkının kabulü ile 1934 yılında 400 milletvekili seçildiğini ve o dönemde bile vekillerin 18’inin kadın olduğunu söyledi. Bankoğlu, kadınların milletvekilliği seçimlerine girmeye başladığı 1935’ten bu yana yaklaşık 10 bin erkek milletvekiline karşılık, yaklaşık 450 kadın vekil olduğu bilgisini paylaştı.
Mardin’de yapılan Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ("KEFEK") çalışmalarında yol haritası belirlendiğini, siyasette kadın, kadına yönelik şiddet, uluslararası sözleşmeler doğrultusunda görüşmeler yapıldığı dile getiren  Bankoğlu, “Biz kadınlara bu özgürlüğü veren Atatürk’ün “Toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur” sözünü hiç unutmayalım” ifadelerinde bulundu.

“Mevcut tablo ortada”

Aysu Bankoğlu, Mardin dönüşü, 5 Aralık Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 84. yıl dönümü dolayısıyla Ankara’da Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin (KADER) düzenlediği bir toplantıya katıldı. Bankoğlu, bu özel güne ilişkin yaptığı açıklamada “Tam 84 yıl önce sadece ülkemiz için değil dünyanın pek çok ülkesi için “öncü” olan bir yasa kabul edildi. Elbette Atatürk’ün dehası, öngörüsü ve bilgisi  ışığında o dönemin devlet adamları, kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı’nı tanıyan yasayı kabul ettiler. Kadınların her alanda erkekler ile eşit haklara ve eğitime kavuşmasının önünü açmış oldular. Bu sayede, kadınların fikrine değer verildiği gibi bizlere hayatın içinde tüm rollerde görev alma, siyaset yapma eşitliği de sunuldu. Bunun değerini hiç unutmamalıyız. Bu sebeple TBMM’deki bazı kadın vekiller olarak bu toplantıya katıldık. Ne yazık ki, iktidar partisini temsilen hiçbir kadın vekil bu toplantıya katılmadı. Yerel seçimlerin yaklaştığı bir dönemde ve bu önemli günde, kadınların siyasette daha fazla yer alması, eşit temsili ve önümüzdeki yerel seçimlere yönelik görüşler, öneriler ve temenniler paylaşıldı. Kadının her alanda eşit koşullarda ve haklarda olması gerektiği konusu partiler üstü bir meseledir. Bu konu ile ilgili siyaset yapmak, kadına karşı gerçekleştirilecek en büyük kötülüklerdendir. Ancak mevcut tablo ortadadır” şeklinde konuştu.

“32 ilin hiç kadın vekili yok”

24 Haziran 2018’de yapılan genel seçimlerde, TBMM’ye 600 milletvekili yollayan 81 ili tüm partilerden sadece 104 kadın milletvekilinin temsil ettiğini söyleyen Bankoğlu, bu oranın yüzde 17,45’te kaldığını ve 32 ilde hiç kadın vekil bulunmadığını kaydetti. “Anlaşılacağı gibi yarışa önde başlayıp yine geri kalmışız. Kazandığımız hakların bir lütuf değil çağdaşlık şartı olduğunu önce biz kadınların unutmaması gerekiyor. Eğitim görmek, çalışıp sosyal hayatın içinde var olmak, siyaset yapmak gibi haklarımızı, ataerkil düşüncelere karşı korumalıyız. Bakanlık, büyükelçilik, yargı, belediye başkanlığı, il/ilçe meclis üyelikleri, muhtarlık gibi alanlarda daha fazla temsiliyetimiz olmalı” ifadelerinde bulundu.

“Türkiye’de yalnızca 104 kadın milletvekili var”

Yaklaşan yerel seçimlere ilişkin de daha çok kadın adayın cesaret göstermesi gerektiği belirten Bankoğlu, 40 milyon kadının olduğu Türkiye’de yalnızca 104 kadın milletvekili bulunduğu bilgisini paylaştı. Bankoğlu, “Türkiye’de 1397 belediye var. Seçilme hakkıyla geçen 84 yıl boyunca ancak 119 kadın belediye başkanımız olmuş. Eğitimsizlik, toplumsal ve kültürel bakış açısı, kadının ekonomik bağımsızlığı, siyasi sistem ve kadının siyasete ilgisizliği sorunları çözülmediği sürece bu sayıyı aşamayız” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam