Aktaş, aday adaylığından çekildi

CHP Ulus Belediye Başkan Aday Adayı Sabri Aktaş, 31 Mart yerel seçimlerinde Ulus Belediye Başkanlığı Aday Adaylığından çekildiğini açıkladı. CHP’nin Ulus’taki diğer Aday Adayı Çetin Selçuk Arslan’ın CHP’nin üyesi olmadığını ifade eden Aktaş, aday adaylığından seçilme nedenlerini ise Genel Merkezin CHP İl Başkanlığının Ulusta anket yapılması yönündeki görüşüne rağmen temayül yoklaması yapmak istemesi ve bu yoklamaya CHP’ye üye olmayan ve ikametgahı Ulus’ta yer almayan bir aday adayıyla girmek istememesi olarak sıraladı.

Aktaş, aday adaylığından çekildi Güncel

CHP Ulus Belediye Başkan Aday Adayı Sabri Aktaş, 31 Mart yerel seçimlerinde Ulus Belediye Başkanlığı Aday Adaylığından çekildiğini açıkladı. CHP İl Başkanlığında yaptığı basın toplantısıyla aday adaylığından çekildiğini açıklayan Aktaş, adaylıktan çekilme nedenlerini sıraladı. CHP’nin Ulus’taki diğer Aday Adayı Çetin Selçuk Arslan’ın CHP’nin üyesi olmadığını ve ikametgahının Ulus’ta yer almadığını  ifade eden Aktaş, Genel Merkezin CHP İl Başkanlığının Ulusta anket yapılması yönündeki görüşüne rağmen temayül yoklaması yapmak istemesi ve bu yoklamaya CHP’ye üye olmayan bir aday adayıyla girmek istemediği için adaylıktan çekildiğini söyledi.

“Bu işe noktayı koyuyorum”

2007 yılından bu yana CHP’de çeşitli görevlerde hizmet verdiğini dile getiren Aktaş, şöyle konuştu:

“Cumhuriyet Halk Partisi’nde 2007 yılından bu yana milletvekili adaylığı, ilçe başkanlığı ve il yönetim kurulu üyelikleri yaptım. Son olarak ta Hatice İlknur Erkan’ın başkanlığındaki İl Yönetim Kurulunda İl Başkan Yardımcılığı yaptım. Daha sonra Genel Merkezimin açıklamasıyla görevimden ayrılarak Ulus Belediye Başkan Aday Adaylığı için müracaatta bulundum. Ulus’a daha fazla faydalı olacağımı düşünerek bu aday adaylığı kararını almıştım. Ancak bugün adaylıktan çekildiğimi açıklayarak bu işe nokta koymayı düşünüyorum

“Ulus’ta  eğilim yoklaması yapılacak olması manidar”

İl Başkanlığımıza 3 Aralık Pazartesi günü Ulus’taki eğilim yoklamasıyla ilgili bir yazı geldi. Bu yazının hemen akabinde yani ertesi günü Genel Merkeze gittim. Bu yazıya göre Ulus’ta bir eğilim yoklamasının yapılacak olması benim için manidardı. 4 tane aday adayının olduğu Amasra’da eğilim yoklaması yapılmazken neden Ulus’ta yapıldığını sorgulamaya başladım. Salı günü Ankara’ya gittim ve Ankara’da Genel Başkan Yardımcılarından Yıldırım Kaya ile görüştüm. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun bir toplantıda olduğundan Genel Merkezde yoktu. Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı da İstanbul’da olduğundan onunla da görüşme fırsatı bulamadım. Ancak dün akşam (Çarşamba) her iki Genel Başkan Yardımcısına da adaylıktan çekileceğimi gerekçesiyle birlikte e-mail yoluyla bildirdim.

“İl Başkanlığımız anket yapılması görüşünü bildirdi”

Ulus’ta 2 aday adayı olarak müracaat ettik. Ulus’ta bir basın toplantısıyla bunu kamuoyuna da duyurmuştuk. Ancak ilerleyen süreçte Genel Merkez,  İl Başkanlığından aday adaylarının niteliklerini açıklayan bir çizelgenin kendilerine bildirilmesini istedi. Bu çizelgede benim karşımda aday olan arkadaşımız Çetin Selçuk Arslan’ın parti üyeliğinin olmadığını İl Başkanlığı, Genel Merkeze bildirdi. Ayrıca bu çizelgenin dışında 23 Kasım 2018 tarihli bir İl Başkanlığı yazısıyla Amasra’da ve Ulus’ta nasıl bir seçim yapılması gerektiğine dair il görüşü yazısını bildirdi. İl Başkanlığımız Amasra’da bir eğilim yoklaması, Ulus’ta da eğilim yoklamasının sağlıklı olmayacağı ve bu nedenle saha araştırması yani anket yapılması gerektiği görüşünü bildirdi.

“Genel Merkez anket yoklaması görüşünü dikkate almadı”

Genel Merkezden 3 Aralık’ta gelen yazıda Merkez Yönetim Kurulunun kararıyla eğilim yoklamasının yapılması istendi. Ben bu partiye emeği geçmiş, milletvekili adayı olmuş, 2 dönem Ulus’ta ilçe başkanlığı yapmış, Ulus’taki çalışmaları sonucunda partinin oylarını 7 Haziran seçimlerinde yüzde 1.8, Kasım seçimlerinde de yüzde 2.4 oranında arttıran bir ilçe başkanıydım. Parti ilkelerine ve partimizin  Sayın Genel Başkanın her fırsatta kariyer üstünlüğü olan insanların dikkate alınacağı şeklindeki açıklamalarına rağmen bu yaşananlara bir tepki olarak bu kararı veriyorum.

“Çetin Selçuk Arslan partimizin üyesi değil”          

Bu açıklamalar ışığında CHP Üyesi bile olmayan bir aday adayıyla eğilim yoklamasına sokulmak istenmesi, CHP Bartın İl Başkanlığının CHP Genel Başkanlığına bildirdiği Bartın ili aday adayları başvuru çizelgesinde Çetin Selçuk Arslan’ın parti üyesi olmadığı görülmektedir. CHP Bartın İl Başkanlığının 23 Kasım 2018 tarih ve 2008/36 sayılı yazısıyla Ulus İlçesinde saha araştırması yani anket yapılmasıyla ilgili İl Başkanlığı görüşünün hiç dikkate alınmaması nedenleriyle parti üyesi bile olmayan bir aday adayıyla temayüle sokulmayı ne liyakata ne de partime verdiğim emek ve alın teriyle yan yana getiremediğimden Bartın İli Ulus İlçesi Belediye Başkanlığı Aday Adaylığından çekiliyorum.

“Bartın’daki deprem ilçeleri de olumsuz etkileyecek”

İnşallah başarılı olurlar. Ama Ulus yara alacaktır. Çünkü Bartın’da yaşanan bu deprem Ulus, Amasra, Kurucaşile’ye de sirayet edecektir. Sayın İl Başkanımızın ve İl Yönetim Kurulunun toptan istifa etmesi ve Merkez İlçenin görevden alınması Ulus, Amasra ve Kurucaşile’de olumsuz etkileri olacaktır. Ama her şeye rağmen partiliyim. Partime hizmet etmeye devam edeceğim. Cumhuriyet Halk Partisi’nin üzerinde hiç kimse yoktur.”

“Üye olmaması seçimleri olumlu yönde etkilemeyecek”

Arslan’ın CHP Üyesi olmamasının seçimleri nasıl etkileyeceği sorusuna Aktaş, “Temennin aslında olumlu yönde etkilemesi ama ne yazık ki olumlu yönde etkileyeceğini düşünemiyorum. Çünkü bir önceki dönemde AK Parti’ye oy verip AK Partili Belediye Başkanına oy veren ailelerle görüştüğümde eğer aday olursam bu düşüncelerinin değişeceğini ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy vereceklerini, başka bir adayla yola devam edilmesi halinde de oy vermeyeceklerini dile getirdiler. Çetin Arslan’ın kendi kişiliğine asla bir şey söyleyemem ama babası Cumhuriyet Halk Partisi’nden önce Doğru Yol Partisi’ne sonra da AK Parti’ye geçmiş, bir dönem de Belediye Meclis Üyeliği yapmıştır. Bu da Ulus Belediyesi’nin kayıtlarında mevcuttur.” diye yanıt verdi.

“Kararımda bu da etkili”

Adaylıktan çekilmesinden Merkez İlçe Teşkilatı’nın görevden alınması ve İl Yönetimi’nin istifasıyla bir ilgili olup olmadığı sorusu üzerine ise Aktaş, “Seçim öncesi yaşanan bu durum Merkez İlçe’nin görevden alınması ve buna tepki olarak İl Yönetimi’nin topluca istifa etmesi biraz önce belirttiğim gibi ilçelere doğru artçı depremler şeklinde yansıyacaktır. Bunun da etkisi vardır çünkü ben aday adayı olmadan önce İl Yönetim Kurulu Üyesiydim ve bu arkadaşlarımla birlikte çalıştım, hepsinden de çok memnundum. Hepsine çok teşekkür ediyorum, onlardan ayrılmak zordu. Ama kararımda bunun da etkisi olduğunu söyleyebilirim.” Dedi.

Basın toplantısında görevden alınan CHP Eski Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ve görevinden istifa eden CHP İl Başkanı Hatice İlknur Erkan da yer aldı.

                                                                                       

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam