AK Parti’den engelli öğrencilere ziyaret

AK Parti Bartın Gençlik Kolları, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitim gören öğrenciler ziyaret etti.

AK Parti’den engelli öğrencilere ziyaret Güncel

AK Parti Bartın Gençlik Kolları, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitim gören öğrenciler ziyaret etti.  Ziyarette AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı’nın yanı sıra AK Parti Bartın Gençlik Kolları Başkanı Onur Özkaya, AK Parti Bartın Sosyal Politikalar Başkanı Hayriye Çıray, AK Parti Kumluca Belediye Başkan Adayı Hüseyin Demirci, AK Parti Bartın İl Genel Meclisi Aday Adayı Uğur Yılmaz ve İl Gençlik Kolları teşkilatı da yer aldı.

Engelli öğrencilerle oyun oynadı

Ziyarette bir süre okul idarecileri ile görüşen Kalaycı, eğitim faaliyetleriyle ilgili bilgi aldı. Kendisine iletilen talepleri de dinleyen Kalaycı, daha sonra sınıfları gezdi. engelli öğrencilerle oyunlar da oynayan Turhan Kalaycı, özellikle konuşma zorluğu çeken öğrencilerin, okuma-yazma öğrenme azmine hayran kaldı. Öğrencilerin bu başarısı karşısında, tüm eğitmenleri tebrik eden Kalaycı, imkan verilmesi halinde engelli vatandaşların da birçok şeyi başarabildiğini, bunun sayısız örnekleri olduğunu söyledi. Öğrencilerin Dünya Engelliler gününü kutlayarak tebrik eden Kalaycı, devletin engelli bireylerin topluma daha iyi uyum sağlayabilmeleri adına birçok proje hayata geçirdiğini ifade etti. 

“Eğitimleri önemsiyoruz”

Engelli bireylerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve topluma uyum sağlayabilmeleri adına öncelik tanındığını belirten Kalaycı, şunları söyledi:  

“Engelli vatandaşlarımızın sağlık ve eğitim hayatları başta olmak üzere kolaylaştırıcı kanunlar ve düzenlemeler hayata geçirildi. Onlar bizim yavrularımız, onların yaşam kalitelerini en üst seviyeye çıkartmak için çalışıyoruz. Tabii bu sadece bizim çalışmamızla olmuyor, sizler gibi bu işe gönül vermiş kuruluşların da olması bizim bu anlamda işlerimizi kolaylaştırıyor. Bireylerimizin toplumsal hayata uyumlarını hızlandırma adına bu tür rehabilitasyon merkezleri de büyük önem arz ediyor. Toplumla iletişimlerini güçlendirmek ve hayatın diğer evrelerinde de yaşamlarını sürdürme adına buradaki eğitimleri önemsiyoruz. 

“Devlet ve sivil toplum el ele vermeli”

Tabii bizler engelli kardeşlerimize her zaman sahip çıktık. 2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu ile eğitim hizmetlerinden bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar engelli kardeşlerimizi ilgilendiren pek çok konuda tarihi nitelikte adımlar atıldı. 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile bu reform sürecini üst aşamaya taşıyarak engellilere yönelik pozitif ayrımcılık anayasal güvence altına alındı. Ülkemiz bugün engellilerin hayat şatlarının iyileştirilmesi, sosyal ve ekonomik olarak desteklenmesi, geleceğe güvenle bakmaları konusunda dünyada örnek gösterilecek bir konuma ulaştı. Önümüzdeki süreçte değişen şartları ve ihtiyaçları dikkate alarak, devlet, üniversite, sivil toplum, iş dünyası ve tek tek fertler olarak el ele vermeli, engellilerimizi çok daha müreffeh bir seviyeye hep beraber taşımalıyız. Dünya Engelliler Günü'nde düzenlenen etkinliklerin engelli kardeşlerimin sorunları hususunda toplumumuzun her kesiminde hassasiyetin artmasına vesile olmasını temenni ediyor, engelli vatandaşlarımızı saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam