229 köyün imarı tamam

İl Genel Meclisinde aralık mesaisi başladı. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis Üyeleri aralık gündemi çerçevesinde 5 maddeyi görüşüp karara bağlayacak. Aralık gündeminde imar planlarının yoğunlukta olduğunu ifade eden Başkan Dursun, il genelinde 229 köyün yerleşik alan çalışmaların tamamlandığını söyledi.

229 köyün imarı tamam Güncel

İl Genel Meclisinde aralık mesaisi başladı. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis Üyeleri aralık gündemi çerçevesinde 5 maddeyi görüşüp karara bağlayacak. Gündemin ilk toplantısında Meclis tarafından 47  milyon olarak kabul edilen 2019 Mali Yılı Bütçesinin Bartın’a  ve İl Özel İdaresine hayırlı olmasını dileyen Başkan Dursun Her alanda Bartın’ın büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak projeleri öne çıkarmaya çalıştıklarını ve yapılan çalışmaların 2019 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programına da yansıtıldığını söyledi. Kasım Ayı toplantılarında komisyonlara havale edilen evrakların komisyonlarda görüşüldüğünü ve ilgili dosyaların Meclis Başkanlığına ulaştığını dile getiren Dursun, Aralık gündeminde ise imar planlarının yoğunlukta olacağını kaydetti.

Sıfır ücretle inşaat izni

Ardından 10 yıldır aralıksız devam eden ve 263 köyü kapsayan yerleşik alan çalışmalarıyla ilgili de Kenan Dursun şöyle konuştu:

“Köy yerleşik alan çalışması bir imar çalışması. Bu kapsamda köylerde yapılan tüm yapılar,  plan dahilinde yapılabiliyor. Yerleşik alanı tamamlanan köylerimizde vatandaşlarımız açısından en önemli avantaj, sıfır ücret ile İdaremizden inşaat izninin alınabiliyor olmasıdır.  Planlı yapılaşma açısından büyük önem taşıyan ve diğer avantajları da öne çıkaran bu çalışmalar kapsamında  merkez ilçemizin 135 köyünden 118’i tamamlandı. Amasra İlçemizde 30 köyümüzün tamamı bitirildi. Kurucaşile İlçemizde 28 köyden 24’ü tamamlandı. Ulus İlçemizde 68 köyden 57’si bitirildi. İl genelinde kalan 32 köyle ilgili dosyaların Bakanlık süreçleri takip ediliyor.

Hedef yüzde 95

Buradaki amacımız 6. Dönem meclisinin sonuna kadar yüzde 95’lere ulaştırmak Köy yerleşik alanlarının tamamlanmasıyla köylerdeki yapılaşma sistemi daha düzgün ve sürdürülebilir hale getirilecek. O nedenle bu çalışmalarımıza katkı sağlayan İdaremize ve plan aşamasında gayret gösteren tüm meclis üyelerimize yürekten teşekkür ediyorum Bugüne kadar il Genel Meclisimizde alınan tüm kararların Bartın’ımıza ve Özel İdaremize hayırlı olmasını diliyorum.”

Gündemin ilk toplantısında Ulus İlçesi Şirinler Köyü köy yerleşik alanı ile ilgili dosya İmar ve Bayındırlık Komisyonundan gelen rapor doğrultusunda oy birliğiyle kabul edildi. Aralık gündeminde Şirinker Köyünün yanı sıra Ulus İlçesi Karakışla Köyü köy yerleşik alan ve civarı ve sınırlarının tespiti, 2018 Mali Yılı Ek Yatırım Teklifi ve proje iptali ile ilgili komisyon raporu, Ulus İlçesi İğneciler Köyü köy yerleşik alan civarı ve sınırlarının tespiti, Merkez Hıdırlar Köyü köy yerleşik alan civarı ve sınırlarının tespiti konuları da karara bağlanacak.

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam