“En büyük engel, engellenmektir”

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Dünya Engelliler Günü kapsamında yürüyüş düzenlendi. Engelliler ve il protokolü yürüyüş öncesinde gerçekleştirilen yemekte bir araya gelirken Türkiye Sakatlar Derneği Bartın Şube Başkanı Ferit Kurulan, “Bizler gerçekten farkındayız ve bunun halkımız tarafından da bilinmesini istiyoruz. En büyük engel, engellenmektir” dedi.

“En büyük engel, engellenmektir” Güncel

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Dünya Engelliler Günü kapsamında  çeşitli etkinlikler düzenlendi. Etkinliklerde ilk olarak engelli ailelerine yönelik yemek düzenlendi. Belediye Sosyal Tesislerinde düzenlene yemeğe Bartın Vali Yardımcısı Hasan Ruhi Yaylacı, Belediye Başkanı Cemal Akın, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin, İl SAağlık Müdürü Dursun Koç, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, AK Parti Belediye Başkan Adayı Yusuf Aldatmaz, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, Türkiye Sakatlar Derneği Bartın Şube Başkanı Ferit Kurulan, Bartın Otizmli ve Engeliler Destek Eğitim Dayanışma Derneği Başkanı Berna Şengün, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı. Yemekte ilk olarak söz alan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin, müdürlük olarak engellilerin her zaman yanında olduklarını söyledi.

Kalaycı: “Farkındalık artmalı”

3 Aralık Dünya Engelliler Gününün önemine değinen AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı ise Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde tüm dünyada kabul gören 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün, bu hususta toplumsal farkındalığın artmasına ve engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atılmasına vesile olmasını diledi. Engelli vatandaşların hayatın tüm alanlarında varlık göstermelerine yardımcı olma hususunda devlete de topluma da önemli görevlerin düştüğünü vurgulayan Kalaycı, tüm zorluklara rağmen spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına varana dek, her alanda önemli başarılara imza atan engellilerin verdikleri mücadelenin gerçekten takdire şayan olduğunu ifade etti.

“Duyarlılık daha da artmalı”   

Engellilerin mücadelelerinde onların yanında yer almak, onları teşvik etmek, onları herhangi bir dışlanmışlığa maruz bırakmamanın herkesin öncelikli sorumlulukları arasında yer aldığına dikkati çeken Kalaycı şunları söyledi:

“Bu dünyada her birimizin engelli konuma düşünebileceğinin bilinciyle konuya ilişkin toplumsal duyarlılığın daha da artması için vatandaşlarımızın da kurumlarımızın da gerekeni en iyi biçimde yapacaklarına inanıyorum. Türkiye, özellikle hükümetimiz döneminde ekonomi, siyaset, yatırımlar ve kalkınmada nasıl bir devrim gerçekleştirdiyse, engelli kardeşlerimizin meselelerini çözüme kavuşturma hususunda da önemli bir dönüşüme sahne olmuştur. Engelli kardeşlerimiz ile ilgili yasal düzenlemeler, hayata geçirilen sosyal politikalar, bu konuda yaşanan zihniyet değişimini açıkça ortaya koymaktadır. Bizler, engelli kardeşlerimizle ilgili eksikliklerin giderilmesini bir lütuf olarak değil, hakların sahiplerine teslim edilmesi olarak görüyoruz. Engelli kardeşlerimizin hayatlarını daha da kolaylaştırmak, onların toplumla daha da bütünleşmelerini sağlamak, geleceğe umutla bakan bireyler olarak onların da toplumsal sorumluluk almalarını mümkün kılmak, dayanışma ve yardımlaşma duygularımızın güçlenmesini de beraberinde getirecektir.

“Her zaman yanınızdayız”

Rabbim engelli kardeşlerimizin ailelerine kendilerine sağlık sıhhat versin. Gerçekten benim kendi ailemde de aynı şekilde evlatlarımız var. Tabi zor bir yaşam. Koşullar ağır. İnşallah Sayın Belediye Başkanımızın müjdesini verdiği 5 Ocak’ta gerçekleştirilecek olan Engelli Yaşam Merkezi’nin açılışı şehrimize hayırlı uğurlu olur. Çünkü bizler her zaman sizlerin emrinde ve yanındayız. Bunu bilmenizi isteriz. Ama iktidar partisi ama belediyemiz inşallah el ele vererek bu hizmetleri götürmeliyiz. Tabii kurum müdürlerimize teşekkür ediyorum. Bu işi gönüllü yapan Berna Şengün ve Ferit Kurulan’a da en büyük teşekkürü etmek istiyorum. Gerçekten çabalarını yakından biliyor ve tebrik ediyorum.”

Akın: “Engelsiz Yaşam Merkezi geliyor”

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da, “Bartın Belediyesi olarak bugüne kadar pek çok hizmeti yapmaya çalıştık. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzle beraber de işbirliği içerisinde çalışmaya, onlara projelerinde destek olmaya çalışıyoruz. Yaptıklarımızı tek tek anlatmayacağım ama Otizm Derneği’mizle de Bartın’da Engelsiz Sanat Evi oluşturuyoruz. İnşallah 5 Ocak’ta da onu açacağız. Bütün masraflarını Bartın Belediyesi’nin karşıladığı bu binamızı kendilerine teslim edeceğiz. Down sendromlu kardeşlerimizle de 2000 yılından bu yana birlikte çalışıyoruz. Tüm siyasi partilerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızın bir görevi, bir vebali var. Bu vebali kaldırmamız gerekiyor, bu vebal altında ezilmememiz gerekiyor. Devlet zaten gereken desteği veriyor, bütün gücünü kullanıyor ama biz sivil toplum teşkilatları ve halkın bireyleri olarak bunu mutlaka yapmamız gerekiyor. Biz de Belediye olarak bunu yapmaya çalışıyoruz. İnşallah yepyeni projelerle bunların 5 katı büyüklüğünde bir Engelsiz Yaşam Merkezi geliyor Bartın’ımıza” dedi.

Kurulan: “Farkında olunmalı”

Düzenlenen yemeğin ardından Bülent Ecevit Bulvarından Hükümet Caddesine kadar yürüyüş düzenlendi. Arap Camii önünde sona eren yürüyüşün ardından söz alan  Türkiye Sakatlar Derneği Bartın Şube Başkanı Ferit Kurulan, şöyle konuştu:

“Bizler gerçekten farkındayız ve bunun halkımız tarafından da bilinmesini istiyoruz. Başka bir isteğimiz ve arzumuz yok.

“En büyük engel, engellenmektir”

Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında almış olduğu karar sonrası 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan edilen 3 Aralık, tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacıyla belirlenmiş bir gündür. Engelli bireylerin yaşadıkları sorunlar yalnızca o bireylerin değil, ailelerinin ve toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Engelli bireylerin sağlık, erişim, rehabilitasyon, eğitim, istihdam ve bakım alanlarında karşılaştıkları sorunlara dikkat çekebilmek için 3 Aralık Dünya Engelliler Günü çok önemsenmekle beraber sadece bir gün ile sınırlı tutulmamalı ve yaşamın her alanında engellerin kaldırılması gerektiği unutulmamalıdır. Engelli vatandaşlarımız için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kamu otoritelerince alınacak önlemlerin ve yapılacak organizasyonların sivil toplum örgütlerini de içine alacak biçimde daha da yaygınlaştırılması ve somut adımların atılması, engellilerin ve engelli ailelerinin, acınmadan, ötekileştirilmeden, hayatın her alanına eşit katılımlarının sağlanması, kanunların sözde kalmayıp uygulamalarla hayata geçirilmesi ve engellerin kaldırılması gerekmektedir. En büyük engel, engellenmektir.

“3 Aralık ayrı bir öneme sahip”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü otizmli bireyler ve aileleri için de apayrı bir anlama sahiptir. Dünyada her 68 çocuktan birinde görülen otizm, ülkemizde de otizmli bireylerin ebeveynlerini de sayarsak ortalama 4 milyondan fazla vatandaşımızı etkilemektedir. Otizm alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının yıllarca süren çaba ve beklentilerinin sonucu olan Ulusal Otizm Eylem Planı 3 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş ve ailelerde büyük bir ümit yaratmıştır. Fakat aradan geçen 2 yıllık süreçte ilgili bakanlıkların yaptığı çalışmalarda istenilen aşamaya gelinememiş ve somut adımlar anlamamıştır. Öte yandan TBMM'de Otizm ve Down Sendromu'nun araştırılması için kurulan komisyon ve çalışmaların hızlanması, Otizm Eylem Planı ile ilgili açıklama yapan Sayın Cumhurbaşkanı'mızın da kanunun takipçisi olacağım duyulmasıyla umudumuzun devam ettiğini belirtmek isteriz. Engellilik bireyin bedensel veya zihinsel farklılığı nedeniyle toplumun dışında kalması deşil toplumu oluşturan kişilerin yarattığı engeller nedeniyle hayata eşit katılamamasıdır.”

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam