Bartın’da engellilere ücretsiz ulaşım imkanı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Şahin, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında Bartın’da engellilere yönelik yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Bartın’da engellilere ücretsiz ulaşım imkanı Güncel

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Şahin, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Türkiye’de diğer bakanlıklarla koordineli olarak engellilerin sağlık, bakım, eğitim, istihdam ve toplumsal hayata katılımını kolaylaştıracak konularda çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Şahin, “Ülkelerin sağlık, eğitim ve ekonomik kalkınma göstergelerinde engelli nüfusun yaşam düzeyi ve engelli nüfusa sunulan hizmetlerin kalitesi önemli yer tutmaktadır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda alınan bir kararla 1992 yılından bu yana her yıl 3 Aralık “Dünya Engelliler Günü” olarak kutlanmaktadır. Bakanlığımız Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün ülkemizde diğer bakanlıklarla koordineli olarak engellilerin sağlık, bakım, eğitim, istihdam ve toplumsal hayata katılımını kolaylaştıracak konularda çalışmalarını sürdürmektedir” dedi.

Bartın’da engellilere ücretsiz ulaşım

Müdürlüğün Bartın’da engellilere yönelik yürüttüğü çalışmalarla ilgili de bilgi veren Şahin, “Bartın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak; İlimizde kamu kurum ve kuruluşlarına ve özel sektöre ait binaların engellilerin erişilebilirliğine uygun olarak inşa edilmesi veya onarılması konusunda rehberlik  hizmeti verilmektedir.  Engelli vatandaşlarımızın ulaşımdan ücretsiz veya   indirimli olarak yararlanmalarını sağlayan “engelli kimlik kartı” Müdürlüğümüzce düzenlenmektedir. Ağır engelli ve bakım ihtiyacı olan engelli bireylere bakım ücreti sağlanarak aileleri yanında sosyal çevrelerinden uzaklaşmadan bakım hizmeti almaları ve engelli yakınına bakan bireylerin ekonomik olarak desteklenmesi amaçlanmaktadır. Yine ağır engelli olup, bakım ihtiyacı olan bireylerin ailelerinin talepleri doğrultusunda veya gerekli durumlarda özel ya da devlete ait bakım ve rehabilitasyon merkezlerine yerleştirilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca engellilere yönelik özel günlerde kamuoyunun bilgilendirilmesi, aydınlatılması ve farkındalık yaratma açısından çalışmalar yapılmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle; tüm engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin “ 3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nü kutluyor, yapılan çalışmalarla her geçen gün daha engelsiz bir yaşam sürdürmelerini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam