CHP’den alternatif Cumhuriyet Bayramı töreni

CHP İl Teşkilatı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği alternatif törenle kutladı. CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, törende yaptığı konuşmada Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi Türk milletinin çok çalışmaya ihtiyacı olduğunu ifade etti. Bankoğlu, “Bizlere çok iş düşüyor cumhuriyeti korumak için çok çalışmamız gerekiyor” dedi.

CHP’den alternatif Cumhuriyet Bayramı töreni Güncel

CHP İl Teşkilatı Ekim Cumhuriyet Bayramını Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği alternatif törenle kutladı. Törene  CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bartın Şubesi Başkanı Yavuz Alpay, İBEV (İnci Bankoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı) Yönetim Kurulu üyeleri, Eğitim İş Bartın Şube Başkanı Ender Yeğen, partililer ve vatandaşlar katıldı. Törende Milletvekili Bankoğlu, ADD Bartın Şubesi, Eğitim İş Bartın Şubesi ve İBEV Atatürk Anıtına çelenk sunarken Bankoğlu törende yaptığı konuşmada Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi Türk milletinin çok çalışmaya ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Bankoğlu, “Çok çalışmamız gerekiyor”

Cumhuriyeti korumak için herkesin çok çalışması gerektiğini vurgulayan Aysu Bankoğlu,

“Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ‘Hiçbir şeye ihtiyacımız yoktur. Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır o da çok çalışmaktır.’ demiş. “İhtiyacımız çok çalışmaktır” diyen Atatürk’ün çalışmaları sonucunda 29 Ekim’de Cumhuriyet kuruldu ve biz bu Cumhuriyet sayesinde şu anda buradayız. Onu saygıyla yad ediyor ve teşekkür ediyorum. Sizlerin bir kez daha Cumhuriyetin önemini ve değerini niteliklerini unutmadan onun önemini değerini bilerek hareket etmeye ve bu şekilde davranmaya davet ediyorum. Sizlere Cumhuriyetin değerini bildiğiniz için canı gönülden bir kardeşiniz ve milletvekiliniz olarak teşekkür ediyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Bizlere çok iş düşüyor cumhuriyeti korumak için çok çalışmamız gerekiyor. O yüzden sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Gölbucaklı: “Bağımsızlık ateşini yaşatacak bizleriz”

Türk milletinin kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sadece 95 yıllık bir fidandan ibaret olmadığını kaydeden CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ise şöyle konuştu:

“19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal'in 9. Ordu Müfettişi olarak çok özel ve olağanüstü yetkilerle donatılıp Padişah tarafından Samsun'a gönderilmesiyle Kurtuluş Savaşı’nın fitili ateşlenmiştir. Çok uzun ve gayet meşakkatli bir sürecin arkasından 13 Ekim 1923’te Ankara başkent yapıldı. Arkasından 29 Ekim 1923'te de Cumhuriyet ilan edilmiştir. Cumhuriyet; yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Ulus kendini yönetme yetkisini temsilcileri -milletvekilleri- aracılığı ile kullanır. Seçilen temsilciler yasalar yapar, yöneticileri ulusu adına denetler. Yönetilenler dilerlerse seçimlerde yöneticilerini değiştirirler. Yüzbinlerce şehit verilerek yakılan bu bağımsızlık ateşini koruyacak ve yaşatacak olanda bizleriz. Elbette bu günlere kolay gelinmedi.

“Birlik ve beraberlik ruhuna ihtiyacımız var”

Seferberliklerden, dolup dolup boşalan kışlalardan, kıtlıklardan, gidilip dönülmeyen yerlerden, aziz milletimize biçilen kefenleri yırtarak geldik bu günlere, yolsuz, okulsuz, ilaçsız, ışıksız zamanları aşıp geldik bu günlere, velhasıl bu vatan kimin sorusuna en güzel cevabı vererek geldik bu günlerimize. Manisalı Mehmet Efesiyle, Erzurumlu Nene Hatunuyla, Antepli Şahiniyle, Nevşehirli Yusuf Onbaşıyla nasıl el ele verip yurt müdafaası yapılmışsa bu gün de yarın da aynı birlik ve beraberlik ruhuna ihtiyacımız var. Tarihin bu gündönümü çağında, birliğimizi-dirliğimizi, sevgimizi-saadetimizi çekemeyen şer güçler, yine memleket semalarımızın o berrak görünümünü bozmak için uğraşıyor.

“Bu devlet sadece 95 yıllık bir fidandan ibaret değildir”

Her ağacın kurdunun özünden olduğu gerçeğini iyi bilenler, bizi bize düşürmek için elinden geleni ardına koymuyor. Çağdaş bir toplum olma yolundaki koşumuza çelmeler takmak istiyorlar. Bu hedeflerine ulaşmak için bizi hedefsiz ve hafızasız bırakmak istiyorlar. Biliyorlar ki, hafızası olmayanın ne muhayyilesi ne de hedefi olabilir. Devlet kurmanın timsali olan Türk milletinin kurduğu bu devlet sadece 95 yıllık bir fidandan ibaret değildir. Adı değişerek ama birbirinin devamı mahiyetinde binlerce yıllık bir devlet geleneğinin sahipleri olmanın bilinciyle hareket etmeliyiz. Bilelim ki Mehmet Akif'in "Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez" dediği gibi bir millet olabilirsek bu toplu vuran yürekler ülkemizin teminatı haline gelecektir. Yıllar önce sabrımızı, gücümüzü, azmimizi gösterdiğimiz yedi düvele bu sefer birliğimizi, dirliğimizi, sevgimizi-saadetimizi gösterelim. Adalet, insan haklarına saygı, huzur ve güvenin nasıl bir şey olduğunu bir daha gösterelim dünyaya.”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bartın Şubesi Başkanı Yavuz Alpay  ve Eğitim İş Bartın Temsilcisi Ender Yeğen’in de birer konuşma yaptığı tören çektirilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam