CUMHURİYET BAYRAMI BARTIN’DA COŞKUYLA KUTLANDI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da coşkuyla kutlandı. Valiler Kararnamesiyle Mülkiye Başmüfettişliğine atanan ve Bartın’da son Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını gerçekleştiren Bartın Valisi Nusret Dirim, törende Bartın halkına veda etti. Bartın’da 2,5 yıla yakın bir süre görev yaptığını ve bu süre içerisinde kamu görevini kimseyi ayırmadan adaletli bir şekilde yerine getirmeye çalıştığını ifade eden Dirim, “Yaptıklarımızı, yapacaklarımızı, yapmaya çalıştıklarımızın değerlendirmesini vatandaşlarımız yapacaktır. Takdir vatandaşlarımızın. Hakkınızı helal edin” dedi.

CUMHURİYET BAYRAMI BARTIN’DA COŞKUYLA KUTLANDI Güncel

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da  coşkuyla kutlandı. Bartın’daki kutlamalar,  Valiler Kararnamesiyle Mülkiye Başmüfettişliğine atanan ve Bartın’da son Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını gerçekleştiren Bartın Valisi Nusret Dirim’in Valilik makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.  Nusret Dirim tebrikleri kabul ettikten sonra ise Valilik önünde düzenlene törene katıldı ve Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’la birlikte protokolü ve vatandaşları selamlayarak onların Cumhuriyet Bayramını kutladı. Törende Nusret Dirim ve Cemal Akın’ın yanı sıra Garnizon Komutanı Deniz Piyade Albay Mustafa Çalışkan, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, daire amirleri, siyasi partilerin temsilcileri, askeri erkan ve emniyet teşkilatı, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar yer aldı.

Dirim: “Cumhuriyetimizi güçlendirip, büyütmenin sevincini yaşıyoruz”

Nusret Dirim, Cumhuriyetin ilanının 95. yılı dolayısıyla törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin üzerinde bulunduğu coğrafyada tarihin her döneminde politik, stratejik ve ekonomik cazibe merkezi olduğunu kaydederek ülkemizde son birkaç yılda meydana gelen iç ve dış olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.  Bugün  cumhuriyeti güçlendirip, büyütmenin sevincini yaşadığımızı ifade eden Dirim şunları söyledi:

“Bugün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yıldönümünü büyük bir heyecan ve coşkuyla kutluyor, bu mutluluğu milletimizle paylaşıyor, ecdadımızdan miras aldığımız Cumhuriyetimizi güçlendirip, büyütmenin sevincini yaşıyoruz. Bilindiği gibi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, tüm imkânsızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır. Ve bu zafer, Cumhuriyet’le taçlandırılarak, tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi olarak gerçekleştirilmiştir. Cumhuriyet rejimi; demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının temel dayanağı olmuştur. Millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet idaresi, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiştir.

“Birlik, beraberlik ve dayanışmamızı sürdürmeliyiz”

İnsanı ön planda tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır. Millet olarak, bugün bunun haklı gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bunun içindir ki; Cumhuriyetimizin ilanının yıldönümleri olan Cumhuriyet Bayramlarını her yıl tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Ülkemizin günümüz dünyasında daha fazla söz sahibi olabilmesi için dünyadaki gelişme ve değişmeleri iyi tahlil etmemiz, bizi tek millet, tek devlet, tek vatan yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmaya ve bu değerleri yüceltmeye devam etmeliyiz. Milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenerek; birlik, beraberlik ve dayanışmamızı sürdürmeliyiz.

“Terör eylemleri, ülkemizi hedeflerinden uzaklaştırmadı”

Üzerinde bulunduğumuz coğrafya tarihin her döneminde politik, stratejik ve ekonomik cazibe merkezi olmuştur. Bu zorlu coğrafyada var olabilmenin, büyümenin, güçlü ve mutlu olabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik bilincine sahip olmaktır. Yakın çevremizdeki güvenlik krizleri ve insani trajediler ile bundan beslenen terör eylemleri, ülkemizi hedeflerinden uzaklaştırmamış, tam tersine bu yöndeki kararlılığını daha da güçlendirmiştir. Bu gün ülkemiz, bölgesinin ve dünyanın yükselen yıldızı olarak yatırımlarına, büyümesine, gelişmesine devam ederek demokrasisi ve ekonomisiyle gerçek anlamda bir küresel güç olma yolunda ilerlemektedir.

“Devletimiz tüm terör örgütleri ile mücadeleye kararlılıkla devam etmektedir”

Devletimiz FETÖ, DEAŞ, PKK ve adı, ideolojisi ne olursa olsun tüm terör örgütleri ile mücadeleye kararlılıkla devam etmektedir. 2016 yılından itibaren, Suriye içinde güvenli bölgeler oluşturmak üzere Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarıyla, 4 bin kilometrekarelik bir alan DEAŞ’lı ve PYD/YPG’li teröristlerden temizlenmiş ve ülkemize sığınan Suriyelilerin güvenli bölgelerin oluşmasının ardından ülkelerine geri dönüşleri başlamıştır.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi…”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yasama, yürütme ve yargı organlarının görev alanları daha net bir şekilde belirlenerek demokrasimiz güçlenmiş milli iradenin önünde engel oluşturan, sistem içindeki tüm vesayet mekanizmaları ortadan kalkmıştır. Son dönemlerde Türkiye ekonomisine yönelik tüm tehdit ve saldırılara rağmen devletimiz tarafından oluşturulan yeni ekonomi programı ile de bütçe disiplininden en küçük bir taviz verilmeden uluslararası piyasalardaki görünümünü güçlendirecek adımlar birer birer atılmaktadır. Yine sanayicimizin, tüccarımızın, esnaf ve sanatkârımızın, tarım sektörümüzün, ücretli kesimin, milletimizin yaşadığı sıkıntıların çözümüne yönelik Devletimiz tarafından çalışmalar sürdürülmektedir.

“Cumhuriyet gençlerin ellerinde büyüyecektir”

Cumhuriyeti koruyacak, yaşatacak ve ülkesine sahip çıkacak gençler sizin ellerinizde büyümektedirler. Sizlerden ilim, irfan ve ahlak sahibi, inancına, .tarihine, kültürüne, ailesine, annesine, babasına, milletine ve bütün insanlığa karşı görevlerini bilen, yerine getirmeye çalışan bir gençlik yetiştirmenizi özellikle istiyorum. Bunun yanında gençlerimizin zihinlerine yurttaşlık bilincini, ülkesine ve milletine karşı sorumluluk bilincini de yerleştirmeniz gerekmektedir.”

Dirim’den Bartın halkına veda

Nusret Dirim törende Bartın halkına veda da etti. Bartın’da 2,5 yıla yakın bir süre görev yaptığını ve bu süre içerisinde kamu görevini kimseyi ayırmadan adaletli bir şekilde yerine getirmeye çalıştığını ifade eden Dirim şu ifadelerde bulundu:

“Değerli Bartınlılar değerli çalışma arkadaşlarım. Bu bayram günü benim için de özel bir gün. Kısa bir süre sonra Bartın’daki görevimi tamamlamış olarak Bartın’daki görevimden ayrılacağım. Muhtemelen bir hafta 10 gün sonra ayrılmış olacağım. O yüzden sizlere bu vesile ile de veda etmek istiyorum. Burada bütün insanımızı yürekten kucaklamaya hiç kimseyi kimseden ayırmadan kamu görevini adaletli bir şekilde insanların hayat standartlarını yükseğe taşımaya gayret gösterdik çaba gösterdik. Takdir tabi ki vatandaşlarımızın. Onlar mutlaka takdir edeceklerdir. Yaptıklarımızı, yapacaklarımızı, yapmaya çalıştıklarımızın değerlendirmesini yapacaklardır mutlaka.

“Hakkınınız helal etmenizi diliyorum”

Hakkınınız helal etmenizi diliyorum. Tabi ki burada 2,5 yıla yakın bir süre sizlerle hayatı paylaştık. Birçok zorlukları burada beraber yaşadık. 15 Temmuz dönemini burada yaşadık. 15 Temmuz’da Cumhuriyet Meydanı’nda birlikte sabahlara kadar nöbet tuttuk. Tabi zor dönemlerdi. Ancak ülkemizin devam etmesi gereken çağdaş uygarlığa yürüyüşü emin adımlarla devam ediyor devam da edecek. Devlette devamlılık esastır. Biz yapmaya çalıştıklarımızı yaptıklarımızı bırakacağız bizden sonra gelen arkadaşlarımız yöneticiler kaldığı yerden daha ileriye götürecektir. Hepinize Allaha ısmarladık diyorum.”

Sporculardan nefes kesen gösteriler

Dirim’in konuşmasının ardından törende Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilirken Nusret Dirim, Milletvekili Yılmaz Tunç, Milletvekili Aysu Bankoğlu ve Belediye Başkanı Cemal Akın, sportif faaliyetlerde dereceye giren öğrencilere madalyalarını takdim etti. Bartın Üniversitesi öğrencileri ve Halk Eğitim Merkezi’nin sergilediği halk oyunları gösterileri ile devam eden tören de ayrıca sporcular spor gösterisi de sundu.

Bartın’daki kutlamalar okulların, askeri erkânın, gazilerin ve emniyet teşkilatı ile askeri teşkilatın yaptığı tören geçişiyle son buldu.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam