PTT, 178 yaşında

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT), kuruluşunun 178. yılını tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da kutladı. 178. yıl dolayısıyla günün talihli müşterisi Bartın PTT Merkez Müdürlüğünde 178 sıra numarasıyla işlem yapan Nihat Fidanek olurken Fidanek hediyelerini Bartın PTT Başmüdürü Halil Taşpınar’dan aldı. Taşpınar, Bartın’da 95 personel, 5 PTT Merkez Müdürlüğü, 8 Ptt Şubesi ve 1 mobil araçla posta, banka ve lojistik hizmeti veren PTT’nin başarılarla dolu bir yılı daha geride bıraktığını söyledi.

PTT, 178 yaşında Güncel

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT), kuruluşunun 178. yılını tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da kutladı.   178. yıl dolayısıyla günün talihli müşterisi  ise Bartın PTT Merkez Müdürlüğünde  178 sıra numarasıyla  işlem yapan Nihat Fidanek oldu. Fidanek, işlemlerinin bitmesinin ardından hediyelerini Bartın PTT Başmüdürü Halil Taşpınar’dan aldı.  PTT’nin Bartın’da 2019 yılında sadece bankacılık hizmetlerinin gerçekleştirileceği bir şube açacağını ifade eden Taşpınar, posta, banka ve lojistik ana başlıklarından oluşan PTT’nin diğer hizmetleriyle ilgili de bilgiler verdi. PTT’nin ülke genelinde 5 binden fazla işyerinde 42 bin  çalışanıyla hizmet verdiğini ifade eden Taşpınar, “Bilindiği üzere içinde bulunduğumuz dönemde değişim olgusu, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hemen her alanda ve her geçen gün etkisini giderek arttırmaktadır. Bu bağlamda kuruluşumuzun değişimi ve gelişimi yönünde atılan tüm adımlarda şüphesiz ki birlik ve beraberlik duygusuyla hareket eden değerli çalışanlarımızın katkısı büyüktür. 178 yıldır yüce milletimizin hizmetinde olan kuruluşumuz hızla ilerleyen teknolojiyi yakinen takip ederek, değişen ihtiyaç ve gelişen piyasa şartlarında rekabet edebilmek için hizmet kalitesini yükseltmiş olup, her geçen gün sağlanan yeniliklerle halkımızın takdirini kazanmaktadır. PTT A.Ş yurdumuzun dört bir yanında 5 binden fazla işyerimizde görevli 42 bin  çalışanı ile halkımıza özveriyle ve en iyi şekilde hizmet vermekte olup, personelimiz bunu kutsal bir vazife olarak kabul etmektedir” dedi.

Taşpınar: “Türkiye'nin en geniş otomasyon ağına sahibiz”

PTT’nin bugün Türkiye'nin en geniş otomasyon ağına sahip bir kamu kuruluşu haline geldiğini kaydeden Taşpınar şöyle devam etti:

“Bilindiği üzere ilk Posta Teşkilatı 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuş olup, 1871 yılında Posta ve Telgraf Nezaretine dönüştürülmüştür. 1876 yılında milletlerarası posta nakli şebekesi kurulmuş, 1901 yıllında ise koli ve havale işleminin kabulüne başlanmıştır. 23 Mayıs 2013 tarih ve 28655 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6475 sayılı “Posta Hizmetleri Kanunu” ile Kuruluşumuz görevleri yeniden düzenlenmiş ve “Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi” adlı ile yeniden yapılandırılmıştır. Dünyada meydana gelen teknolojik gelişmeleri ve ülke ihtiyaçlarını yakından takip eden kuruluşumuz, ülkemizin en ücra köşelerine hizmet götürmekte olup, Türkiye'nin en geniş otomasyon ağına sahip bir kamu kuruluşu haline gelmiştir.

“Başarılarla dolu bir yılı daha geride bıraktık”

Bartın Ptt Başmüdürlüğü olarak ilimizde 5 PTT Merkez Müdürlüğü, 8 Ptt Şubesi (1 adeti Bartın İl Sınırları içerisinde her noktada çalışabilecek şekilde dizayn edilmiş durumda MOBİL ARAÇ ile hizmet veren Şube) 5 adet Ptt Acenteliği, 7 Pttmatik cihazı ve 72 Ptt personeli ile 23 taşeron firma personeli olmak üzere toplam 95 personel ile müşterilerimize hizmet sunulmakta olup, bugün itibari ile kuruluş olarak posta, banka ve lojistik ana başlıkları altında sunulan hizmetlerimizde başarılarla dolu bir yılı daha geride bırakmış bulunmanın onur ve kıvancını yaşamakta, kendimizi her yıl yenileyerek ve günümüz şartlarına göre hizmet çeşitliliğimizi artırarak müşterilerimize hizmet sunmaya devam etmekteyiz.

PTT Kargo Drone’un deneme uçuşu başarılı

Kargo-lojistik, bankacılık, sigortacılık ve e-ticaret gibi bir çok sahada faaliyet gösteren Şirketimiz Türkiye’de alanında bir ilki daha gerçekleştirmiş olup, 20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’in en renkli aktivitelerinden birine imza atarak kendi Ar-Ge çalışmaları ile yaptığı çok motorlu insansız uçan, -20 ile +50 C derece arasında çalışabilen ve yağmurlu havalarda da uçabilen PTT Kargo Drone’u uçurmuş olup, deneme uçuşu başarı ile gerçekleştirilen PTT Kargo Drone’unun taşıma sandığından çıkarılıp yüküyle birlikte havalanması arasında geçen sürenin 5 dakikadan az olması aracın hızlı şekilde kullanılmasına imkan tanımakta, gerçek zamanlı veri transferi yapılarak teslimat sürecinin bütün aşamaları takip edilebilmekte, otonom olarak verilen uçuş görevlerini eksiksiz olarak yerine getirebilmekte olup, paket tutma ve bırakma, yer kontrol istasyonu ile iletişimin kesilmesi durumunda geri dönme, acil iniş yapma ve askıda kalma gibi özelliklere de sahip olan yeni nesil drone taşımacılığı teslimat sürecine entegre edilerek kargo taşımacılığına yüksek ivme kazandırılması ve hali hazırda son derece yaygın olan erişim ağının daha da etkin hale getirilmesi hedeflenmektedir.

Güvenli kargo ve haberleşme imkanları

Ayrıca Sayın Genel Müdürümüz halen Dünya Posta Birliği(UPU) İdari Konsey Başkanlığı görevini yürütmekte olup, bilindiği üzere Dünya Posta Birliği(UPU) Dünya Ülkelerinde Posta Sektörüne yön vermektedir. Günümüzde teknolojinin sürekli gelişmesi nedeniyle Şirketimiz geleneksel posta misyonu yanında e-PttAVM hizmeti ile internetten alışveriş imkanı sunmakta, bunu PTT Kitap, PTT Sigorta gibi farklı sitelerle desteklemekte ve PTT Kep, Turpex, Mektup Sepeti gibi diğer sitelerle ise özellikle iş sahası için internet üzerinden yürütülebilecek güvenli kargo ve haberleşme imkanları sunulmakta olup, ayrıca memurlarımız için Motif Kart, esnaflarımız için Esnaf Kart ve çiftçilerimiz için de Tarım Kart uygulamaları geliştirilmiş ve hizmete sunulmuştur.

“Güncel hizmet çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz”

Bütün bunların yanı sıra PTT Çocuk ile çocuklar için oyun, hikaye ve farklı kültürel başlıklarla dolu eğlenceli bir site hazırlanmış, PTT Filateli hizmeti ve Ankara’da bulunan Pul Müzesi ile pul sevdalılarına internet üzerinden ulaşılmak hedeflenmiş olup, geçtiğimiz yakın dönemde de Avrupa ülkeleri arasında yapılan pul yarışmasında Edirne Uzunköprü temalı pulumuz 1. Seçilerek Altın Pul ödülüne layık görülmüş ve ayrıca Çin Halk Cumhuriyetinin Makao bölgesinde Uluslararası Dünya Posta Birliği (Universal Postal Union-UPU) tarafından düzenlenen Uluslararası Föy yarışması C Kategorisinde 1. (birinci) seçilerek kazanılan altın madalya ile kültür alanındaki faaliyetlerimiz zirveye ulaşmıştır. Ayrıca müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeni ve güncel hizmetler oluşturulması için çalışmalarımız hız kesmeden devam etmekte olup, PTT ailesinin her ferdinin, geçmişte olduğu gibi gelecek yıllarda da aynı şevk ve heyecanla görevini yerine getirme gayreti içinde olacağına ve Şirketimizi her zaman daha ileriye taşıyacağına olan inancımız ile 178. kuruluş yıl dönümünün tüm PTT camiasına, ülkemize ve Bartın’ımıza hayırlı olmasını temenni ederiz.

İşte PTT tarafından verilen hizmetler! 

Kurumumuzda  yürütülen bazı çalışmalar;

Kayıtlı Posta Gönderi hizmetleri ile mektup, pul, posta ve tebrik kartı, tebligat, faks, basılmış kâğıt, görme engellilere özgü yazılar, aps kurye gibi gönderilerin, kabulü dağıtımı, teslimi,

Yurt içinde posta kargosu ve kargo hizmetleri, yurt dışında ise apg, turpex ve posta kolisi hizmetleri,

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Projesi ile fiziksel posta gönderilerinin yanı sıra elektronik ortamda da güvenli ve kayıtlı gönderi hizmeti,

E-Tebligat uygulaması ile tebliğ çıkarmaya yetkili merciler tarafından elektronik ortamda hazırlanmış olan tebligatların elektronik posta yoluyla alıcılarına iletilmesi,

Yurtiçi-yurt dışı Telgraf - E-telgraf hizmeti, Tele-Post hizmeti,

Posta Abone Kutuları, Posta- Kargo Ambalaj malzemeleri,

Kişisel pul hizmeti ile gönderilere kendi logo veya fotoğraf üretilmiş kişisel pul kullanma imkânı,

Filateli Hizmeti ile yurtiçi ve yurt dışına yönelik olarak tllatclik amaçlı pul ve materyal satışı, pul sergileri, Posta çeki hesabına para (yatırma, ödeme, aktarma,)

Pttkart, Ön yüklemdi Pttkart, Ptt Boııus Kredi Kartı,

Ptt Kredili Hesap, Pttmatik. Ortak Nokta Hizmeti,

Paraposta hizmeti ile PTT İnteraktif kanallarından Bankalara, Bankalardan Posta Çeki Hesaplarına kolay, hızlı ve güvenli para transfer işlemleri,

IPC (İnteraktif Posta Çeki) hizmeti ile işlemlerin on-line gerçekleştirilmesi,

Yurt içi-yurt dışı havale - UPT(Ucuz Para Transferi)- Westem Union (Uluslararası Para Transferi) işlemleri,

Fatura Tahsilat İşlemleri (SGK Tahsilatları, Elektrik, Su, Doğal gaz, Türk Telekem Tahsilatları, GSM fatura tahsilâtlan, Özel Telekom ADSL tahsilâtlan, vb.),

Diğer Ödemeler (Avon Kozmetik, Dijitiirk, Bazı Üniversitelere ait Harç Ödemeleri, Yemeksepeti.com ödemeleri, Oriflame ödemeleri,....)

Vergi, Ceza tahsilat işlemleri, Kredi kartı ödemeleri,

GSM Cep TL yükleme, E-devlet şifre işlemleri,

Emekli Maaş ve Sosyal Yardım Ödemeleri, İş-Kıır Ödemeleri, Güvence Bedeli Ödemeleri,

YSK Ödemeleri, Geçici Sığınmacı Ödemeleri, Şartlı Eğitim / Şartlı Sağlık Yardımı Ödemeleri,

Birçok banka adına tahsilat işlemleri, Kredi işlemlerine aracılık etme,

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) hizmetine ait işlemler,( HGS satış / bakiye yükleme ...)

Efektif işlemleri, Sigortacılık hizmetleri, Bilet satış, Ürün Satış, Abonelik vc Başvuru işlemleri,

Pttcell Aktivasyon ve Operatör değişikliği işlemleri vb...”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam