Emeklilere maaş promosyonu ödenmesi kabul edildi

En düşük 300 TL promosyon ödemesi yapılacak

Emeklilere maaş promosyonu ödenmesi kabul edildi Güncel

Eğitim-Bir-Sen Bartın Şube Başkan Yardımcısı Ekrem Kayış, Memur-Sen’in toplu görüşme ve toplu sözleşme teklifleri arasında yer erdiği, Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarında gündeme getirdiği, farklı platformlar aracılığıyla fiili ve fikri takibini gerçekleştirdiği emeklilere maaş promosyonu ödenmesi konusu kazanımla sonuçlandığını açıkladı.

Eğitim-Bir-Sen Bartın Şube Başkan Yardımcısı Ekrem Kayış, Memur-Sen’in toplu görüşme ve toplu sözleşme teklifleri arasında yer erdiği, Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarında gündeme getirdiği, farklı platformlar aracılığıyla fiili ve fikri takibini gerçekleştirdiği emeklilere maaş promosyonu ödenmesi konusu kazanımla sonuçlandığını açıkladı. Kayış,  söz konusu ödeme, tek seferde gerçekleştirileceğini ifade ederken emeklilik maaşı 1000 TL’nin altında olanlar 300 TL, 1000 ile 2000 TL arasında olanlar 375 TL, maaşı 2000 TL’nin üzerinde olanlara 450 TL promosyon ödemesi alacak.

ÖDEMELER BU AY BAŞLIYOR

Promosyon ödemelerinin ocak ayından itibaren başlayacağını kaydeden Ekrem Kayış, “Başbakan Binalı Yıldırım tarafından yapılan açıklamayla, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli aylığı ödenen emeklilere 2017 yılında maaş promosyonu kapsamında ödeme yapılacağı açıklandı.  Söz konusu ödeme, tek seferde gerçekleştirilecek. 2017 yılının Ocak ayından itibaren başlayacak maaş promosyon ödemeleri, Mart ayı sonuna kadar tamamlanmış olacak. Promosyon ödemesinden yararlanan emekliler, üç yıl boyunca maaş aldıkları bankayı değiştiremeyecekler. Açıklanan tutarlar, emeklilere promosyon uygulamasının emeklemeyerek başladığını gösteriyor” dedi.

“3 YIL BOYUNCA AYNI BANKADAN MAAŞ ALACAK”

Promosyon alacak emeklilerin 3 yıl boyunca aynı bankadan maaş alacaklarını ve maaş aldığı bankayı değiştiremeyeceğini dile getiren Kayış şunları söyledi:

“Yaklaşık 11,5 milyon emeklinin yararlanacağı maaş promosyonu ödemlerinde, kamu görevlileri emeklilerinin büyük bölümü, maaşı 2000 TL’nin üzerinde olanlar grubunda yer almakta olup, buna göre 450 TL maaş promosyonu ödemesinden yararlanacaktır. Üç yıl boyunca aynı bankadan maaş alacak olan emeklilere yapılacak maaş promosyonu ödeme tutarlarının üç yıl için 300 ile 450 TL arasında olması beklenen ve hak edilen tutarın oldukça gerisinde kalmıştır. Kamu görevlilerine yönelik maaş promosyonu ödemlerinde maaş düzeyine göre farklı tutarlar belirlenmezken, emeklilerde maaş düzeyine göre farklı tutarların belirlenmesinin nedenleri kamuoyuna mutlaka açıklanmalıdır. 

“TUTARLARIN İLERLEYEN SÜREÇTE ARTIRILMASI İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIZ”

Maaşlarının bankalar eliyle ödenmesi karşılığında emeklilere ödenecek olan maaş promosyonu tutarları, promosyon uygulamasının emekleyerek başladığını gösteriyor. Emeklilerin maaş promosyonu uygulamasından yararlanma hakkına kavuşmasını sağlayan sürecin kazanımla tamamlanmasını sağlayan Memur-Sen olarak promosyon tutarlarının ilerleyen süreçte artırılması için girişimlerde bulunacağız ve toplu sözleşme masası ve KPDK gibi platformlarda konuyu gündemde tutacağız.

“EMEKLİLERİMİZE HAYIRLI OLSUN”

Diğer taraftan, kamu görevlisi emeklilerinin maaşlarının artırılmasını sağlayan üçüncü toplu sözleşme sürecinde maaş promosyonu ile birlikte tekliflerimiz arasında yer verdiğimiz emekli kamu görevlilerinin aile eş ve çocuk yardımından yararlanmasını sağlayacak düzenlemenin yürürlüğe girmesi, emeklilerden tedavi katılım ve ilaç katkı payı alınmaması başta olmak üzere emekli kamu görevlilerinin mali haklarında artış sağlayacak tekliflerimizin kazanıma dönüşmesi noktasındaki kararlılığımızı koruyacak ve girişimlerimizi sürdüreceğiz. Memur-Sen Konfederasyonu olarak, toplu görüşme süreçlerinde dile getirdiğimiz, toplu sözleşme masasına teklif olarak taşıdığımız, Kamu Personeli Danışma Kurulu gündeminde yer almasını sağladığımız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK ve bankaların temsilcilerinin bir araya gelmesini sağlamak suretiyle tekliften kazanıma dönüşme sürecini  başlattığımız “emeklilere maaş promosyonu ödenmesi” uygulamasının emeklilerimize hayırlı olmasını diliyoruz.” 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam