Hangişi: “Öğrenci andı konusu turnusol kağıdıdır”

Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai Hangişi, kamuoyunda tartışmalara yol açan Öğrenci Andıyla ilgili basın açıklamasında bulundu. Yargının kararına uyularak, Öğrenci Andı’nın yeniden okullarda okutulmasını isteyen Hangişi, “Öğrenci andı konusu turnusol kağıdıdır” dedi.

Hangişi: “Öğrenci andı konusu turnusol kağıdıdır” Güncel

Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai Hangişi, kamuoyunda tartışmalara yol açan Öğrenci Andıyla ilgili basın açıklamasında bulundu.  Türk ifadesini sadece bir etnisitenin kimliği gibi yansıtmanın arazlı bir yaklaşım olduğunu ifade eden Hangişi,Öğrenci Andı’nda yer alan Türk ifadesi bir etnisitenin tanımı değil, tüm insanlarımızı kapsayan milli kimlik tanımıdır. Danıştay da ‘Andımız Okutulsun’ kararıyla bunu tescillemiş oldu. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 66. Maddesi, ‘Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür’ der. Yine devletimizin kurucusu büyük Atatürk, ‘Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir’ demiştir. Dolayısıyla Türk ifadesini sadece bir etnisitenin kimliği gibi yansıtmak arazlı bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım sahipleri ya cahildir ya da ihanet çukurunda yüzmektedir. Anayasa’daki Türklük tanımı, büyük Atatürk’ün vecizinde ortaya koyduğu yaklaşım ve son olarak Cumhurbaşkanı’nın dile getirdiği Türk tanımı, Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan ve devletimize sadakatle bağlı olan tüm insanlarımızı kuşatan milli bir kimlik ifadesidir” dedi.

“Yargının kararına uyulmalı”

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk olmak üzere devleti yönetenlere çağrıda bulunan Hangişi, yargı kararına uyularak, Öğrenci Andı’nın yeniden okullarda okutulmasını istedi. Hangişi “Ülkemizi yönetenlere çağrıda bulunuyorum: Ortalıkta fazla gürültü çıkaran mihrakların gürültüsüne pabuç bırakmayın. Türk milletinin kahır ekseriyeti Öğrenci Andı’nın yeniden okullarda okutulmasını istiyor. Dün gördük ki, sosyal medyada hiçbir organizasyon yapılmadan Öğrenci Andı gündem oldu. Bu durum, toplumun kahır ekseriyetinin Öğrenci Andı konusunda kanaat birliği ortaya koyduğunun somut göstergesidir. Lütfen gürültü çıkaranlara pabuç bırakmayın” şeklinde konuştu

“Öğrenci Andı memleket severler ile aklı, gönlü, fikri başka yerde olanları ayırıyor”

Öğrenci Andı konusunun herkesin safını belli edeceği bir husus haline geldiğini kaydeden Hangişi, “Şu anda Öğrenci Andı konusu turnusol kağıdıdır; herkesin safını belli edeceği bir husus haline geldi. Bu ülke 15 Temmuz’da büyük bir felaketin eşiğinden döndü. 251 şehit verdik. O yiğitleri cesaretle tankın, namlunun önüne çıkaran irade, işte 7 yaşında ‘Varlığım, Türk varlığına armağan olsun’ diye haykırarak, millete adanmışlığı aklına, yüreğine, beynine nakşettiği ruh idi. Dolayısıyla özellikle vurguluyorum. Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere 15 Temmuz felaketinden bu yana aklı başında herkes, toplumda milli birlik ve beraberlik anlayışına vurgu yapılıyor. Bu hissiyatı besleyen her unsur bu ülkemizin öz malıdır. Öğrenci Andı da içeriği itibariyle milli şuuru besleyen bir unsur olarak görülmeli ve Andımıza sahip çıkılmalıdır. Buna karşı duranların ise sorgulanması gerekir. ‘Öğrenci Andı ayırıyor’ diyorlar. Çok doğru söylüyorlar! Ama memleket severler ile aklı, gönlü, fikri başka yerde olanları ayırıyor” ifadelerinde bulundu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam