Sağlık İl Müdürlüğünde Sıfır Atık eğitimi

Sağlık İl Müdürlüğü tarafından Sıfır Atık Projesi kapsamında 180 kişiye toplam 7 oturumda eğitim verildi. Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, proje çerçevesinde Müdürlükte geri dönüşümü mümkün olan atıkların ayrı ayrı toplanacağını ve suretiyle lisanslı bertaraf ve geri kazanım tesislerine gönderileceğini söyledi.

Sağlık İl Müdürlüğünde Sıfır Atık eğitimi Güncel

Sağlık İl Müdürlüğü tarafından Sıfır Atık Projesi kapsamında 180 kişiye toplam 7 oturumda eğitim verildi. Sıfır Atık Projesiyle ilgili bilgi veren Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç,  “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “ Sıfır Atık Projesi” başlatılmıştır. Proje öncelikle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binasında hayata geçirilerek yapılacak uygulamalara örnek teşkil etmiştir. 26 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesi Tanıtım Toplantısı ile de tüm Türkiye’de uygulanmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır. Sıfır atık; israfın önlenmesi, doğal kaynakların verimli kullanılması, atık miktarının azaltılması, atıkların kaynağında ayrıştırılması ve geri dönüştürülerek ekonomiye katkı sağlamasını amaçlayan bir atık yönetim felsefesidir. 1 ton atık kağıdın geri kazanılması 17 ağacı kesilmekten kurtarırken; yeni üretime kıyasla metal ve plastik kazanımı ile yüzde  95 enerji tasarrufu sağlanabilmektedir. Atık camlar tekrar cam ürünlere; plastik atıklar elyaf, dolgu malzemesi, otomobil parçası gibi pek çok malzemeye; atık metaller ise tekrar metal ürünlere dönüşebilmektedir. Organik atıklardan kompost elde edilerek toprak iyileştirici olarak kullanılabilmektedir” dedi.

Müdürlük tüm ihtiyaçları belirledi

Sıfır atık uygulamalarının daha geniş kitlelere hitap etmesi ve uygulamanın yaygınlaştırılması açısından kurumsal uygulamaların büyük önem taşıdığını kaydeden Koç, “Sıfır atık uygulamalarının daha geniş kitlelere hitap etmesi ve uygulamanın yaygınlaştırılması açısından kurumsal uygulamalar büyük önem taşımaktadır. Proje 2018 yılı itibariyle aşamalı olarak kamu kurumlarında, terminallerde (havaalanı, otogarlar, limanlar), eğitim kurumlarında (üniversiteler, yüksekokullar, enstitüler, okullar), alışveriş merkezlerinde, sağlık kurumlarında (hastaneler, ASM’ler), eğlence-dinlenme tesislerinde (otel, eğlence merkezleri, restoranlar, parklar), iş merkezlerinde ve büyük iş yerlerinde uygulamaya geçirilmesi ve  2023  yılında  tüm  Türkiye’de  uygulamaya geçilmesi hedeflenmektedir. Proje kapsamında müdürlüğümüzde geri dönüşümü mümkün olan kağıt-karton, plastik, cam, metal gibi atıkların kaynağında ayrı toplanmasını sağlanacak, kartuş-toner, floresan, elektrikli-elektronik ekipman, pil ve bitkisel atık yağ gibi tehlikeli atıklarında ayrı biriktirilmek suretiyle lisanslı bertaraf ve geri kazanım tesislerine gönderilmesi sağlanacaktır. Uygulamada kullanılacak tüm ihtiyaçlar müdürlüğümüzce belirlendi. Kumbara, poşet, taşıma aracı, konteyner vb.  temin edildi. Atıkların   geçici   olarak   depolanacağı alanın mevzuata uygun olarak kurulumu başlandı. Uygulamada   verimli   bir   çalışma gerçekleştirilebilmesi  için çalışanların  eğitimleri  çok büyük önem taşımaktadır. Kurumumuzda  tüm pozisyonlarda çalışan 180 kişiye toplam 7 oturumda eğitim düzenlendi” şeklinde konuştu.

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam