Esnafa, Fiyat Etiketleri ve Yerli Üretim Logosu toplantısı

Ticaret İl Müdürlüğü Fiyat Etiketleri ve Yerli Üretim Logosuyla ilgili olarak Bartın’daki esnaf ve tacirlere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Esnafa, Fiyat Etiketleri ve Yerli Üretim Logosu toplantısı Güncel

Ticaret İl Müdürlüğü Fiyat Etiketleri ve Yerli Üretim Logosuyla ilgili olarak Bartın’daki esnaf ve tacirlere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. Bartın Ticaret ve Sanayi Odasında (TSO) yapılan toplantıya  Ticaret İl Müdürü Serpil Yüzlü, Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sinan Amasralı, Madeni Eşya ve Sanatkarları Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz, Bartın Belediyesi Zabıta Müdürü Mustafa Ala, Bartın TSO Başkanı Halil Balık ve çok sayıda esnaf ve tacir katıldı.

Yüzlü: “Bazı yanlış anlaşılmalar ve sorular var”

Toplantıda Fiyat Etiketleri ve Yerli Üretim Logosuyla  ilgili bazı yanlış anlaşılmalar ve sorular olduğunu ifade eden Ticaret İl Müdürü Serpil Yüzlü “Son dönemde ulusal basında sıkça yer alan bir konu bu. Bu konuda bazı yanlış anlaşılmalar ve sorular var. Bize gelen şikayetlerden ve sorulardan bunu anlıyoruz. Bu nedenle bir bilgilendirme toplantısı yapmayı planladık.” Dedi.

İşte düzenlemenin detayları!

Ticaret Bakanlığı’nın Fiyat Etiketi Yönetmeliği'nde yaptığı düzenleme kapsamında etiket ve listelerde malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih yanında üretim yeri Türkiye olan mallar için ‘Yerli Üretim Logosu’ da yer alacak. Aykırı kullanım cezası etiket başına 274 lira Haksız ve yersiz olarak mevzuata aykırı şekilde kullanımının tespiti halinde, ilgililer hakkında fiyat etiketine ilişkin aykırılıklar için etiket başına 274 lira idari para cezası kesilecek. Bunun yanında Reklam Kurulu tarafından reklamın yayımlandığı mecraya göre 6 bin 900 lira ile 276 bin 345 lira aralığında idari para cezası uygulanacak.

Üretim yeri

Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretin kullanılması zorunlu olacak. 6948 sayılı Sanayi Sicili Kanunu'nun ilgili maddesinde belirtilen işletmeler tarafından Türkiye'de üretilen mallar, el ve ev sanatları ürünleriyle 4458 sayılı Gümrük Kanunu'nun ilgili maddesinde sayılan ürünlerden Türkiye'de elde edilen veya üretilen mallar, yerli üretim sayılacak. Bu kapsamda Türkiye'de çıkarılan madencilik ürünleri, ülkede toplanan bitkisel ürünler, doğan ve yetiştirilen canlı hayvanlar, tutulan ve avlanan balıkçılık ve avcılık ürünlerinde de "Yerli Üretim" logosuna yer verilecek. "Yerli Üretim" logosu, etiketler ve fiyat listelerine, kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde yerleştirilecek. Söz konusu logoya, belirlenen orijinal renklerinde ve şeklinde yer verilecek. Logonun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda belirlenen oranlara uyulacak. Etiketler ve fiyat listelerinde malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı ve birim fiyatı ile bu fiyatların uygulanmaya başladığı tarih yazılacak. Bakanlık, belediyeler ve ilgili odalar söz konusu tebliğ hükümlerinin uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekle görevli olacak. Tebliğe aykırı uygulamaların tespiti halinde, bu aykırılık, gereği yapılmak üzere uygulamayı yapanın merkezinin bulunduğu valiliğe bildirilecek.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam