Kozcağız ve Şehir Geçişi Projesinde ödenek sıkıntısı

Bartın’ın önemli ulaşım projeleri arasında yer alan Kozcağız yolu ve Bartın şehir geçişi yolundaki çalışmalar, maddi sıkıntılara takıldı. Karayolları 15. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi, Bartın Terminal Kavşağı ile Kozcağız arasındaki yolda ihaleyi alan firmanın ödeneği az bularak bu yıl şantiye açmadığını ifade ederken Bartın şehir geçişi yolunda Türbe mevkiindeki çalışmalara da para olmadığı için bu sene devam edemediklerini söyledi.

Kozcağız ve Şehir Geçişi Projesinde ödenek sıkıntısı Güncel

Karayolları 15. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi, Bartın Valisi Nusret Dirim başkanlığında toplanan 2018 yılının son İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Karayollarının Bartın’daki ulaşım yatırımlarıyla ilgili bilgi verdi. Bartın’da toplam 5 milyar 367 milyon 156 bin TL bedelinde 12 yol projesi yürüttüklerini ifade eden Özendi, bu projeler arasında yer alan 2 önemli proje hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Bartın Terminal Kavşağı ile Kozcağız arasında kalan ve Kozcağız yolu olarak bilinen yolda bu yıl gözle görülür bir çalışma yapamadıklarını dile getiren Özdendi, ihaleyi alan firmanın çalışmalar için aktarılan 2 milyon 400 bin TL’lik ödeneği az bularak bu yıl şantiye aşmadığını söyledi.  İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun’un sorusu üzerine Bartın şehir geçişi yoluyla ilgili bilgi de veren Özendi, Türbe mevkiinde asfaltlama ve yol kazıma çalışmaları yapacaklarını ancak bu çalışmalara bu yıl para olmadığı için başlayamayacaklarını kaydetti.

Dursun : “İşin durduğuyla ilgili söylenti oluyor”

Bartın şehir geçişi yolunda Türbe mevkiinde mezarlık ile karşıdaki Türbe Camisine üst geçit olmasına rağmen geçiş sağlanamadığını ifade eden Başkan Dursun yolla ilgili kamuoyunda çalışmaların durduğuna dair söylentilerin çıktığını belirtti.  Kenan Dursun “Şehir geçişi yolu çalışmaları devam ediyor. Ancak Türbe mevkiinde üst geçitte şuanda hala geçiş sağlanamıyor. Orada işin durduğuyla ilgili bir söylenti oluyor. Mezarlıktan karşı tarafta bulunan Türbe Camisine şuanda geçiş yok.  Asma Köprüsü konuldu. Geçiş sağlanamıyor” dedi.

Özendi: “Para yok”

O yolda şuanda asfalt yapma gayreti içerisinde olduklarını ve Bartın’da sıcak asfaltı sadece bir firmanın yaptığını belirten Özendi, o firmanın da peşin parayla çalıştığını kaydetti. Özendi, “Şuanda asfaltının yapılmasına gayret ediyoruz. Sağ şerit yüksek ve hali hazır yol biraz kazınacak. Ama şuanda maddi sıkışıklıktan dolayı devam edemiyoruz. Bir şekilde BSK’ya başlamanın gayreti içerisindeyiz. Bartın’da sıcak karışım üreten sadece bir firma var. O da peşin parayla çalışıyor. Para yok. İnşallah en kısa zamanda halledeceğiz.” Şeklinde konuştu.

Kozcağız yolunda müteahhit ödeneği az bularak şantiye açmadı”

Toplantıda Bartın Terminal Kavşağı ile Kozcağız arasında kalan ve Kozcağız yolu olarak bilinen yolla ilgili bilgi de veren Özendi, “Bartın-Çaycuma ayrımından Kozcağız’a giden yolumuz aynı zamanda Kozcağız’dan Karabük-Yenice yoluna çıkıyor. Buranın da toplam uzunluğu 45 kilometre.  Bartın Terminal Kavşağı ile Kozcağız arasında kalan kesimin ihalesi yapıldı. Yalnız müteahhit bizi biraz hayal kırıklığına uğrattı.  Bu sene buranın 2 milyon 400 bin TL gibi bir ödeneği vardı ve bu ödeneği burada harcamadı.  İhaleyi alan firma “Bu ödenek çok yetersiz” diyerek bu sene orada şantiyeyi açmadı. Burada çok göstermelik bir çalışma yapabildik başka bir çalışmamız burada ne yazık ki olmadı” ifadelerinde bulundu.  

“Kışla Sel Kapanı rölakasyon yolunda ilerleme yok”

Kışla Sel Kapanı havzasında kalan 2,2 kilometrelik rölakasyon yolunda da bir ilerleme olmadığını dile getiren Özendi, “Devamında DSİ’nin Kışla Sel Kapanı havzasında kalan 2,2 kilometrelik rölakasyon yolumuzda hiçbir ilerleme yok. Mahkemeler devam ediyor. Kamulaştırma çalışmalarımız hala bitmedi. Kamulaştırma bittikten sonra orada inşaatı yapacağız. Kozcağız-Yenice arasını da bölünmüş yol haline getirilmesi için arazi çalışmaları devam ediyor” dedi.

Bu yıl ki ödeneğimizin yüzde 100’ünü harcadık”

Hüsamettin Özdendi, Karayolların Bartın’daki diğer çalışmalarını şu sözlerle aktardı:

“Karayolları 15. Bölge Müdürlüğünün Bartın sınırları içerisinde 131 kilometresi devlet yolu, 163 kilometresi il yolu olmak üzere toplamda 294 kilometre yol ağı vardır.  Bu yollarımızın 73 kilometresi bölünmüş yoldur. Yolların 37 kilometresi BSK asfalt, 257 kilometresi statik kaplamalı asfalt ve 4 kilometresi de beton parke yollardır.  Bartın’da 2018 yılında toplamda 12  projemiz var.  Bu 12 projenin toplam proje bedeli 5 milyar 367 milyon 156 bin TL’dir.  Önceki yıllarda bu rakamın 754 milyon 657 bin TL’sini harcamış bulunmaktayız. Bu sene  başı ödeneğimiz ise 224 milyon 803 bin TL’ydi. Dönem sonu olarak bu paranın yüzde 100’ünü harcamış durumdayız.  Yani 224 milyon 796 bin TL olarak şuanda harcamamız vardır.

Kurucaşile yolunda tünellerde çalışmalar devam ediyor

Zonguldak-Amasra-Kurucaşile Cide yolu yani Batı Karadeniz Sahil Yolu olarak adlandırdığımız yolun Zonguldak’tan Cide’ye kadar olan kesimi toplam 145 kilometre.  Bartın’ı ilgilendiren uzunluğu 77,5 kilometredir. Daha evvelki yıllarda 23,01 kilometresi BSK'lı bölünmüş yol, 31 kilometresi statik kaplamalı bölünmüş yol olmak üzere toplamda 54 kilometresi bölünmüş yol olarak tamamlandı. 1,65 metre uzunluğundaki Amasra Tüneli ve 4,5 kilometreli bağlantı yolu tek yol BSK olarak 2 tüp olmak üzere T-1 tüneli şuanda trafiğe hizmet vermektedir. T-3, T-4 ve T-5 tünellerinde kazı destekleme çalışmaları devam etmektedir. T-2 tünelinde kazı destekleme ve nihai beton çalışmaları bitti. İkinci nişler ve aydınlatma, havalandırma çalışmalarına başlandı. Cumayanı Viyadüğü ve Göldere Köprüsü tamamlandı. Kurucaşile- Cide arasındaki 28 kilometrelik kesiminde proje çalışmaları son safhaya geldi. Proje çalışmaları bittikten sonra Kurucaşile-Cide arasının ihale edilmesi düşünülmekte.

Bartın şehir geçişi yolu önümüzdeki yıla kaldı

Bartın şehir geçişindeki Çatmaca Kavşağı ile Devlet Hastanesi arasında kalan kesimde de şehitlik köprüsünün yapımı tamamlandı. Şehir geçişinde şuanda tek şeritte de olsa BSK’yı yetiştirmeye çalışıyoruz. Yolun diğer şeridini bozmayı düşünmüyoruz. Önümüz kış ve bu kışı bu şekilde orada atlatacağız. Şuanda başka bir çözüm gözükmüyor. Önümüzdeki yıl bitirmeyi planlamaktayız. Burada 2018 yılı için 3 kilometrelik bir yol hedefimiz vardı. Şuanda bu hatta 4,21 kilometreyi tamamlamış durumdayız.

Kirazlıkköprü Barajı varyantı ile Eflani Kavşağı arasındaki yolun proje çalışmaları devam ediyor

Bartın-Abdipaşa-Safranbolu yoluna geldiğimizde ise bu hatta kalan Kirazlıkköprü yolunda da üst yapı çalışmaları bitti. Orada fore kazık çalışmalarımız devam ediyor. Kirazlıkköprü Barajı varyantı ile Eflani Kavşağı arasında kalan 37 kilometrelik kesimde de yeni proje çalışmalarımız devam ediyor. Safranbolu Kavşağı ile Eflani Kavşağı arasında kalan 15 kilometrelik kesimde de BSK çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki yıl orayı tamamlamayı planlamaktayız.

Üniversite kavşağının bağlantı yolları tamam

Bartın-Çaycuma yoluna gelinde de 100. Yıl Kavşağından Bartın girişine kadar olan kesim toplam 51 kilometre. Bunun 28 kilometresi Zonguldak, 23 kilometresi de Bartın il sınırları içinde.  Geçtiğimiz yıllarda bulun 8 kilometresi bölünmüş yol BSK, 43 kilometresi de statik kaplama olarak bitmiştir. Ama şuanda Dolaşıkla mevkiini tünelle geçmeyi planlamaktayız. Bu yolun tamamını BSK’lı hale getirmek istiyoruz. Bu yolun üzerindeki üniversite köprülü kavşağında da bildiğiniz gibi 1,5, 2 yıldır bir kamulaştırma sıkıntımız vardı. Tamamlayamamıştık. Nihayet geçtiğimiz aylarda mahkeme sonuçlandı. Hızlı bir şekilde girdik. Bağlantı yollarını yaptık. Şuanda asfalt anlamında bir eksiğimiz kalmadı.

Bartın’la üniversite arası ayağa kaldırılacak

Üniversite kavşağı ile yeni kız yurdu arasında kalan kesimde de yeni bir proje çalışmamız var. Üniversite kavşağından şehre kadar olan kesim tamamen değişecek. Toplayıcı yollar yapılacak ve yol genişleyecek. Dolayısıyla şuanda yapacağımız her çalışma 1 ya da 2 yıl sonra yeniden bozulacağı için maalesef bir şey yapamıyoruz.  Ancak ilk etapta Bartın’la üniversite arasını bir ayağa kaldırmayı planlıyoruz.

Çöme Boğazı’nda heyelan sıkıntısı

Bartın-Arıt-Aydınlar yoluna geldiğimizde Arıt-Aydınlar yolu çok zor bir güzergah. Heyelanların çok fazla olduğu bir yer. Çöme Boğazı mevkiinde devamlı heyelanlarla boğuşuyoruz. Orada da şuanda çalışmalarımız devam ediyor.

Kozcağız Barajı varyantını DSİ yapacak

Kozcağız-Kumluca yolu da toplamda 32 kilometre. Kozcağız-Kumluca arası geçtiğimiz yıllarda biterek trafiğe açılmıştı. Kozcağız Barajı varyantı DSİ tarafından yapılacak. Kalan kesimlerle ilgili de proje çalışmalarımız devam ediyor.

Bartın Çevre Yolu projesi yapılıyor

Ulus-Pınarbaşı-Azdavay yolunda proje uygulama çalışmaları devam ediyor. Bu işimiz biraz uzun vadeli bir iş. Bartın çevre yolunda proje çalışmaları devam ediyor. Bartın Çevre yolu toplamda 21 kilometreye yakın olacak. 2 çift tüp tünel, 8 tane çift köprü, 5 tane farklı seviyeli ve bir tane de hemzemin kavşak olacak. Projesi ihale edildi ve firma bunun üstünde çalışıyor. Amasra İlçesindeki tarihi Kemerdere Köprüsünün restorasyon ihalesi yapıldı. Firma şuanda Amasra Müzesi Müdürlüğümüzle yaptığımız protokol çerçevesinde proje çalışmalarına devam ediyor.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam