Bankoğlu’ndan eylemdeki işçilere destek

Hattat Holding Enerji Maden A.Ş’nin (HEMA) taşeronu Denfa’ya bağlı olarak çalışan 2 madenci, 110 gündür maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle Tarlaağzı’ndaki HEMA-1 kuyusunun asansör kulesine çıkarak eylem başlattı. CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, eylem yapan ve eylem yapan işçiler gibi maaş alamadıklarını iddia eden 25 işçinin durumuyla ilgili basın açıklamasında bulundu. Bankoğlu, HEMA’nın Amasra’daki kömür işletmelerinde çalışan madencileri gerek kapasite altında üretimle gerekse maaş ödemelerini aksatmaları, hatta hiç ödeme yapmamalarıyla daima mağdur ettiğini söyledi.

Bankoğlu’ndan eylemdeki işçilere destek Güncel

Hattat Holding Enerji Maden A.Ş’nin (HEMA) taşeronu Denfa’ya bağlı olarak çalışan  2 madenci, 110 gündür maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle Tarlaağzı’ndaki HEMA-1 kuyusunun asansör kulesine çıkarak eylem başlattı. CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, eylem yapan ve eylem yapan işçiler gibi maaş alamadıklarını iddia eden 25 işçinin durumuyla ilgili basın açıklamasında bulundu. HEMA’nın Amasra’daki kömür işletmelerinde çalışan madencileri gerek kapasite altında üretimle gerekse maaş ödemelerini aksatmaları, hatta hiç ödeme yapmamalarıyla daima mağdur ettiğini ifade eden Bakoğlu, “İşveren, her çalışanına karşı sigorta, maaş, sözleşmesinde varsa ikramiye gibi tüm yasal sorumluluklarını eksiksiz ve zamanında yerine getirmelidir. Çok tehlikeli sınıfta yer alan bir iş yapan tüm madenci yurttaşlarımız, zaten hak ettiklerinin altında bir ücretle, üstelik hayatlarını da ortaya koyarak çalışmaktadır” dedi.

“25 madenci kardeşimizin sendika güvencesi de bulunmuyor”

Konuyu yakından takip ettiğini kaydeden Bamkoğlu, “Hattat Holding’in hukuk tanımayan keyfi uygulamaları Bartın ve ilçelerinde yaşayan tüm madenci ve ailelerini yıllardır huzursuz ediyor. Bu huzursuzluk büyük bir mağduriyete dönüşmüş durumda. Hattat-3 kulesindeki eylem biteli daha bir hafta olmadı. Orada 209 madenci hem işinden oldu hem de maaştan tazminata yasal haklarını tam olarak alamamış durumda. Şimdi yine Hattat’ın taşeron şirketi DENFA’ya bağlı olarak çalıştırdığı ama yaklaşık 110 gündür maaşını alamayan 25 madenci kardeşimiz var. Üstelik bu emekçilerin sendika güvencesi de bulunmuyor.” Şeklinde konuştu.

“Bu emekçilerin hakları derhal ödenmeli”

Hattat Holding’e bir kez daha çağrıda bulunan ve emekçilerin haklarının derhal ödenmesi gerektiğini hatırlatan Bankoğlu, “Şimdi eylem yapmakta olan ve neredeyse 4 aydır hakkını alamayan DENFA çalışanlarının da, daha önce 22 Eylül’de işten çıkartılan 209 kişinin de emeklerinin karşılığını alamamış olmaları, bu kişilerin maddi ve manevi yıkımı görmezden gelinemez.  Bu yurttaşlarımız ne yer ne içer? Gecikme üç beş gün değil, bir ay değil. Neredeyse dört aydır bu insanlar evlerine ekmek götüremiyor. Bayramda evlerine şeker alamadılar, çocuklara harçlık veremediler. Çocukları borç harç içinde okula başladı, kış geliyor. Neyle ısınacak, bir kap yemeği nasıl yiyecekler? Tüm hemşerilerimi siyasi görüşüne göre değil, hak ettikleri insanca, hukukun işlediği bir ortamda yaşamaları için gözetiyorum. Bunun için de çalışmaya devam edeceğim”  ifadelerinde bulundu.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam