Sağlıklı Anne ve Bebekler Güçlü Ebelerden Geçer eğitimleri sona erdi

Bartın Devlet Hastanesi tarafından hazırlanan ve 2018 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından desteklen Sağlıklı Anne ve Bebekler Güçlü Ebelerden Geçer projesi kapsamında 50 sağlık çalışanına verilen eğitimler sona erdi.

Sağlıklı Anne ve Bebekler Güçlü Ebelerden Geçer eğitimleri sona erdi Güncel

Bartın Devlet Hastanesi tarafından hazırlanan ve 2018 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından desteklen Sağlıklı Anne ve Bebekler Güçlü Ebelerden Geçer projesi kapsamında 50 sağlık çalışanına verilen eğitimler sona erdi. Prof. Dr. Fatma Deniz Sayıner ve Yazar ve Ebe Nesibe Üzel Yar tarafından eğitim verilen eğitimlerde doğum da duygusal ve fiziksel destek, doğum süreci ve evreleri doğumda rol oynayan hormonlar, uluslararası ebelik felsefesi, normal doğumu kolaylaştıran pozisyonlar (Normal Doğumda ağrının fizyolojisi, doğumdaki rolü), gebelikte sağlıklı yaşam ve pelvik taban egzersizleri, nefes ve ıkınma teknikleri, Masaj teknikleri, doğum ağrısı ile bas etmede kullanılan ilaç dışı rahatlatıcı teknikler/ yöntemler( Ikınma, nefes, masaj ve pozisyonlara yönelik) doğum planı oluşturma, doğumun üçüncü evresini destekleme stratejileri, doğumda kanıt temelli yaklaşımları destekleme, doğumda konforun sağlanması, bebek bakımı ve emzirmesi, Anne bebek bağlanmasının önemi, konuları anlatıldı.

Gebe okulunun etkinlikleri arttırılacak

Sayıner ve Yar’a teşekkür plaketinin de verildiği eğitimin sonunda  Bartın Devlet Hastanesi Başhekimi Abdullah Danışman anne dostu hastane olmak için gerekli olan ilk adımın bu eğitimle atıldığını söyledi. İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç ise kadınları normal doğumun faydaları hakkında bilinçlendirmek ve fiziksel açıdan hazırlamak için hastanede açılan gebe okulunun etkinliklerinin Sağlıklı Yaşam Merkezinin faaliyetleri sayesinde artırılacağını kaydetti.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam