Ağustosta süt ve yumurta üretimi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı verilere göre ağustos ayında Bartın’da dahil olmak üzere ülkemizde ticari süt işletmelerince 840 bin 578 ton inek sütü toplanırken 1,7 milyar adet de tavuk yumurtası üretildi.

Ağustosta süt ve yumurta üretimi arttı Güncel

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı verilere göre ağustos ayında Bartın’da dahil olmak üzere ülkemizde ticari süt işletmelerince 840 bin 578 ton inek sütü toplanırken 1,7 milyar adet de tavuk yumurtası üretildi.  Toplanan inek sütü miktarı ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,3 arttı. Ağustos ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 129 bin 241 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,8 artış gösterdi. İnek peyniri üretimi 60 bin 749 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,2 arttı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 2 bin 933 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,5 arttı.

Yoğurt ve ayran üretimi azaldı

Yoğurt üretimi 107 bin 431 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,7 azaldı. Ayran üretimi ise 66 bin 378 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6 azalış gösterdi. Ağustos ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,3, protein oranı ise ortalama yüzde 3,1 olarak tespit edildi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 1,5 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,3 arttı.

Yumurta üretimi arttı

Tavuk yumurtası üretimi ise ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 5,2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 arttı. Kesilen tavuk sayısı 93 milyon, kesilen hindi sayısı ise 530 bin adet oldu. Kesilen tavuk sayısı ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 17,3, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,3 azaldı. Ağustos ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 16,1 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 arttı.

Tavuk eti üretimi 161 989 ton oldu

Tavuk eti üretimi Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 17,6, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,1 azaldı. Ağustos ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 25,8 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,9 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,6 azaldı.

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam